Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chrom.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chrom."— Zapis prezentacji:

1 Chrom

2 Cr Grupa Okres Liczba atomowa Liczba masowa Stan skupienia
Konfiguracja elektronowa VI B Chromowce 4 24 ciało stałe 1s22s22p63s23p64s13d5

3 Tlenki Chromu Cr0 Cr2O3 CrO3 Tl. Chromu (II) Kolor: Tl. Chromu (III)
czarny Tl. Chromu (VI) Charakter- zasadowy szaro- zielony pomarańczowo- czerwony Charakter- amfoteryczny Charakter- kwasowy

4 Tlenek Chromu (II) CrO Tlenek chromu(II) – substancja o barwie czarnej – reaguje z kwasami, np.: Tlenek ten po ogrzaniu w obecności tlenu rozżarza się i przechodzi w tlenek chromu(III): Roztwory wodne rozpuszczalnych soli chromu(II) są niebieskie, a soli chromu(III) – szarozielone.

5 Tlenek Chromu (III) Cr2O3
Tlenek chromu(III) – szarozielona substancja – posiada właściwości amfoteryczne. Potwierdzają to poniższe równania reakcji: Tlenek ten powstaje podczas termicznego rozkładu wodorotlenku chromu(III):

6 Tlenek Chromu (VI) CrO3 Tlenek chromu(VI) – pomarańczowo-czerwona substancja o charakterze kwasowym, reaguje z wodą, tworząc silny, istniejący tylko w roztworze kwas chromowy(VI): Zakwaszenie tego roztworu powoduje utworzenie szeregu kwasów polichromowych(VI), z których najważniejszy to kwas dichromowy(VI) H2Cr2O7, również istniejący tylko w roztworze wodnym.

7 Ze stężonym HNO3 i H2SO4 chrom ulega pasywacji
Reakcja z kwasami HCl + Cr CrCl2 + H2 Warunki beztlenowe 6HCl + 2Cr + O CrCl3 + H2 + 2H2O Warunki tlenowe Ze stężonym HNO3 i H2SO4 chrom ulega pasywacji

8 Sole: Sole najważniejszych kwasów chromowych to odpowiednio: chromiany(VI) – barwa żółta dichromiany(VI) – barwa pomarańczowa które można otrzymać w następujących reakcjach:

9 Chromian(VI) Chromian(VI) w środowisku kwaśnym jest związkiem nietrwałym i przekształca się w pomarańczowy dichromian(VI):

10 Dichromian(VI) Dichromian(VI) w środowisku zasadowym jest związkiem nietrwałym i przekształca się w żółty chromian(VI).

11 Podsumowując można stwierdzić, że w roztworze wodnym obserwuje się zależność występowania jonów chromianowych(VI) i dichromianowych(VI) od pH roztworu.

12 Wodorotlenki Chrom tworzy dwa wodorotlenki. Wodorotlenek chromu(II) – ciemnobrunatna substancja – posiada właściwości zasadowe, czyli reaguje z kwasami, np.:

13 Wodorotlenek chromu(III) to szarozielony, galaretowaty osad o właściwościach amfoterycznych. Wytrąca się z roztworów soli chromu(III) pod wpływem amoniaku,np.:

14 Kilka słów o chromie Chrom jest stalowoszarym metalem przejściowym należącym do 6 grupy układu okresowego. Charakteryzuje się małą ściśliwością, dużą wytrzymałością mechaniczną i twardością. Występuje w dwóch odmianach alotropowych. Jest paramagnetykiem.

15 Właściwości chemiczne
Chrom jest metalem mało aktywnym chemicznie w temperaturze pokojowej. W wysokiej temperaturze reaguje z tlenem, wodorem, azotem, węglem i parą wodną. Z powietrzem w temperaturze pokojowej nie reaguje - silnie podgrzany pokrywa się warstwą tlenku. Łatwo rozpuszcza się w kwasie siarkowym i solnym już na zimno. Łatwo ulega pasywacji w reakcji z kwasem azotowym (V). W małym stopniu ulega działaniu wody królewskiej. Metal ten występuje na +2, +3 i +6 stopniu utlenienia. Tlenek chromu (III) Cr2O3 wykazuje charakter amfoteryczny.

16 Znaczenie dla organizmu
Chrom jest obecny w centrach aktywnych wielu enzymów i jest niezbędnym do życia mikroelementem np. ułatwia przenikanie glukozy z krwi do komórek Nawet niewielkie ilości chromu na +6 stopniu utlenienia mają działanie szkodliwe dla zdrowia człowieka.

17 W codziennym życiu kontakt z materiałami zawierającymi chrom, takimi jak skóry garbowane chromowo, środki wybielające, farby i lakiery zawierające chrom, może prowadzić do wystąpienia reakcji uczuleniowych

18 Zastosowanie Służy do chromowania czyli elektrolitycznego pokrywania metali mniej szlachetnych cienką warstwą chromu. Wcześniej przedmiot musi być poddany niklowaniu ponieważ chrom dobrze przylega tylko do niklu.

19 Jest dodatkiem stopowym do stali - zwiększa jej wytrzymałość na temperaturę i korozję, zwiększa też twardość i wytrzymałość mechaniczną. Stale chromowe (nierdzewne) służą do konstrukcji reaktorów chemicznych.

20 Barwne związki chromu stosuje się jako pigmenty (np
Barwne związki chromu stosuje się jako pigmenty (np. PbCrO4 - żółcień chromowa) Związki chromu stosuje się także w garbarstwie, fotografii i chemii analitycznej

21 Występowanie Chrom jest dość często występującym pierwiastkiem w przyrodzie. Występuje głównie jako ruda zwana chromitem FeCr2O4. Zajmuje on pod względem rozpowszechnienia w skorupie ziemskiej 18 miejsce (procenty wagowe).

22 Bibliografia: http://www.node81.tsi.net.pl/chemia/Cr.html

23 Wykonała: Agata Talaska


Pobierz ppt "Chrom."

Podobne prezentacje


Reklamy Google