Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Poznaj wielkie pustynie świata

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Poznaj wielkie pustynie świata"— Zapis prezentacji:

1 Poznaj wielkie pustynie świata

2 Pustynie występują głównie w okolicach zwrotników
W pobliżu zwrotników panuje klimat suchy. Opadów jest mało, a wahania temperatury między dniem a nocą są bardzo duże. Rzadkie i skąpe opady sprzyjają powstawaniu pustyń. Na niektórych obszarach pustynnych deszcz występuje raz na kilka lat a jednym źródłem wody jest poranna mgła i rosa. Takimi pustyniami są: Atakama w Ameryce Południowej i Namib w Afryce. Na pustyniach rzadko spotyka się niewysychające rzeki. Wyjątek stanowi Nil płynący przez Saharę. Często natomiast występują rzeki epizodyczne, to znaczy takie, których koryta wypełniają się wodą tylko po ulewnym deszczu.

3 Najwięcej obszarów pustynnych skupia się w Afryce – zajmują one ok
Najwięcej obszarów pustynnych skupia się w Afryce – zajmują one ok. 40 % kontynentu 1 4 3 1.Wlk.Pustynia Słona 2.Atakama 3.Wlk.Erg Zachodni 4. Wlk.Erg Wschodni 5.Pustynia Rub al-Chali 6. Wlk.Pustynia piaszczysta 7. Pustynia Gibsona 8. Wlk. Pustynia Wiktorii 9. Pustynia Simpsona 5 6 8 7 9 2

4 Pustynie mają odmienne krajobrazy
Pustynie kojarzą się nam z bezkresnym piaskiem. Jednak wbrew temu powszechnemu skojarzeniu pustynie pod względem krajobrazowym są bardzo zróżnicowane. Pustynie piaszczyste (zwane ergami) są pokryte piaszczystymi wydmami, które pod wpływem wiatru nieustannie się przemieszczają i zmieniają swój kształt. Wędrujące wydmy zagrażają osiedlom i liniom komunikacyjnym. Największymi pustyniami piaszczystymi na świecie są: Rub-al-Chali na półwyspie Arabskim, Wielki Erg Wschodni i Zachodni na Saharze oraz Wielka Pustynia Wiktorii w Australii.

5 Pustynia piaszczysta

6 Pustynia skalista

7 Pustynia żwirowa

8 Sahara-największa pustynia świata
Sahara – strefa pustynna położona w północnej Afryce. Jest ona największą gorącą Pustynią na Ziemi (ma km²), rozciągająca się na długości 5700 km od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie po Morze Czerwone na wschodzie; od północy ograniczona jest górami Atlas i wybrzeżem Morza Śródziemnego. Znajduje się na terytoriach 11 państw: Maroka, Algierii, Tunezji, Libii, Egiptu, Sahary Zachodniej , Mauretanii, Mali, Nigru, Czadu i Sudanu.

9 Pustynie Afryki Północnej i Półwyspu Arabskiego
Gleby na Saharze Występujące na pustyniach szaroziemy mają bardzo słabo rozwiniętą warstwę próchniczą, lub całkowity jej brak. Powoduje to bardzo rzadkie występowanie roślin na tych terenach. W niektórych miejscach znajdują się oazy z dostatkiem wody i bujną roślinnością. Jest tu znacznie więcej zwierząt niż w otwartym terenie. Pustynie Afryki Północnej i Półwyspu Arabskiego Roślinność tych pustyń jest zróżnicowana na kilka typów w zależności od budowy i wilgotności podłoża. Najbujniejsza jest ona w obniżeniach zwanych na Saharze daya i w dolinach wyschłych rzek – (wadi). Rosną w nich miejscami nawet drzewa np. topole. Dość bogata jest również roślinność na skałach, czerpiąca wodę, nagromadzoną podczas deszczów, ze szczelin skalnych.

10 Zwierzęta żyjące na pustyniach
Wielbłąd Fenek

11 Roślinność pustynna Kaktus Welwiczia przedziwna

12 Quiz 1.Największa pustynia świata : Sahara
2 . Pustynia na której są wyłącznie skały : Pustynia Skalista 3. pustynia na której jest tylko piasek : Pustynia Piaszczysta 4. Zwierze które mieszka na pustyni mające garb wypełniony tłuszczem : Wielbłąd 5. Kontynent pokryty w 40% pustyniami : Afryka 6. Roślina gromadząca w sobie wodę : Kaktus 7. Kontynent na którym leży wielka pustynia Wiktorii : Australia 8. Pustynie rozciągają się głównie w okolicach : Zwrotników 9.Wielka pustynia słona znajduje się w : Ameryce Północnej

13 Informacje zaczerpnięte z :

14 Mamy nadzieje że się podobało  Wykonali : Mikołaj S. i Łukasz I.


Pobierz ppt "Poznaj wielkie pustynie świata"

Podobne prezentacje


Reklamy Google