Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HURAGANY I TRĄBY POWIETRZNE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HURAGANY I TRĄBY POWIETRZNE"— Zapis prezentacji:

1 HURAGANY I TRĄBY POWIETRZNE
POWODZIE KATAKLIZMY NATURALNE HURAGANY I TRĄBY POWIETRZNE TRZĘSIENIA ZIEMI

2 Huragany i Trąby powietrzne.
Jak Powstają?

3 Jak Powstają? Huragan – cyklon tropikalny, w którym średnia prędkość wiatru wynosi powyżej 33 m/s (nie mniej niż 12° w skali Beauforta). Siłę huraganów mierzy się za pomocą skali Saffira-Simpsona, gdzie 5 stanowi zjawisko o nasileniu ekstremalnym. Huragan jest nazwą stosowaną dla zjawisk występujących nad akwenami Oceanu Atlantyckiego, natomiast tajfun – dla sztormów nad akwenami Oceanu Indyjskiego czy Oceanu Spokojnego.

4 POWODZIE Powódź – przejściowe zjawisko hydrologiczne polegające na wezbraniu wód rzecznych lub morskich w ciekach wodnych, zbiornikach lub na morzu powodujące po przekroczeniu przez wodę stanu brzegowego zatopienie znacznych obszarów lądu - dolin rzecznych, terenów nadbrzeżnych lub depresyjnych, doprowadzające do wymiernych strat społecznych i materialnych. Jest jedną z najbardziej groźnych i niszczycielskich w skutkach klęsk żywiołowych. Walka z nią jest stale aktualnym problemem ogólnoświatowym. Poważny wpływ na występowanie powodzi ma istniejący układ rzek oraz występująca w poszczególnych okresach roku sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna.

5

6 TRZĘSIENIE ZIEMI Trzęsienie ziemi – gwałtowne rozładowanie naprężeń nagromadzonych w skorupie ziemskiej, w wyniku przejściowego zablokowania ruchu warstw skalnych poruszających się wzdłuż linii uskoku. Uwalniająca się przy tym energia w około 20-30% rozchodzi się w postaci fal sejsmicznych, z których część dociera na powierzchnię Ziemi w postaci niszczących fal powierzchniowych.

7

8 Źródła http://pl.wikipedia.org/wiki/Trz%C4%99sienie_ziemi


Pobierz ppt "HURAGANY I TRĄBY POWIETRZNE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google