Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nigeria.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nigeria."— Zapis prezentacji:

1 Nigeria

2 Informacje ogólne Powierzchnia: 923 768 km² Ludność: 154,7 mln
Gęstość zaludnienia: 167,5 osób/km² Ustrój polityczny: republika federalna Język urzędowy: angielski Stolica: Abudża Jednostka monetarna: naira (NGN)

3 Nigeria- położona jest w Afryce zachodniej
Nigeria- położona jest w Afryce zachodniej. Jej południowe wybrzeże oblewa Ocean Atlantycki (Zatoka Gwinejska). Od północy sąsiaduje z Nigrem, od wschodu z Czadem i Kamerunem a od zachodu z Beninem.

4 Gospodarka Podstawą gospodarki Nigerii jest ropa naftowa (bogate złoża w delcie Nigru oraz szelfie kontynentu na wybrzeżu płd – wsch). Ważną rolę odgrywa przemysł środków transportu, maszyn oraz przetwórczy, oparty na produktach krajowego rolnictwa. Uprawiane są głównie maniok, sorgo, proso i bataty. Ludność zajmuje się hodowlą bydła, owiec, kóz i rybołówstwem.

5 Klimat Strefy klimatyczne zmieniają się z południa na północ, na południu panuje klimat równikowy wybitnie wilgotny(najniższa amplituda śr. temp. w ciągu roku i najwyższa suma opadów). W tym rejonie obfite opady występują przez cały rok. Na północy występuje klimat podrównikowy wilgotny. Bliskość Sahary powoduje, że klimat ten stopniowo przybiera kształt klimatu zwrotnikowego.

6 Fauna i flora Dominującą naturalną formacją roślinną jest sawanna. Jedynie na wyżej położonych regionach płaskowyżu i na masywach górskich ustępuje ona lasom deszczowym. W dolinach rzek rosną lasy galeriowe. W południowej części kraju w strefie klimatu równikowego rosną wilgotne lasy równikowe a wzdłuż wybrzeży lasy namorzynowe(drzewa, które muszą być nawadniane). Ostoją dzikiej przyrody są rezerwaty Borgu na zachodzie i Gashaka Gumpti na wschodzie kraju. Zamieszkują go lamparty, pawiany zielone, antylopy gnu i gazele.

7 Demografia Nigeria jest najbardziej zaludnionym krajem Afryki. Ludność Nigerii stanowi około 1/5 ludności Afryki. W Nigerii żyje około 400 grup etnicznych, które mówią 395 językami. Na północy dominującymi grupami etnicznymi są Hausa i Fulanie. Na południu mieszkają głównie Jorubowie i Ibo. Nigeria charakteryzuje się jednym z najwyższych współczynników przyrostu naturalnego w Afryce zachodniej wynoszącym 32‰

8

9 Encyklopedia Oxford 2008

10 Jonatan Deperas Patryk Kuś
Wykonali Jonatan Deperas Patryk Kuś


Pobierz ppt "Nigeria."

Podobne prezentacje


Reklamy Google