Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Roślinność śródziemnomorska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Roślinność śródziemnomorska"— Zapis prezentacji:

1 Roślinność śródziemnomorska

2 Spis treści Klimat Średnie temperatur, opadów i wiatry, akweny
Roślinność Roślinność w przeszłości Rośliny uprawne Galeria zdjęć

3 -łagodna i wilgotna zima
Klimat Roślinność śródziemnomorska występuje w strefie klimatów podzwrotnikowych. Są tutaj ciepłe zimy i lata, małe zachmurzenie i opady (zwłaszcza latem) oraz mała wilgotność powietrza i silne parowanie. Obserwujemy dwie pory roku: -gorące i suche lato -łagodna i wilgotna zima Latem nad Morze Śródziemne napływa ciepłe i suche powietrze zwrotnikowe znad Sahary. Jest wtedy sucho i upalnie. Zimą wilgotne powietrze z zachodu przynosi opady deszczu, a w górach - śniegu. Zima jest bardzo łagodna i temperatura nie spada poniżej 0 °C. Największe opady deszczu występują od listopada do kwietnia. Nie ma klimatycznej zimy. Strefa śródziemnomorska zajmuje najmniejszą powierzchnię ze wszystkich stref geograficznych. Podobne warunki jak na wybrzeżach Morza Śródziemnego panują również na niewielkich obszarach na czterech innych kontynentach: na zachodzie Ameryki Północnej i Południowej oraz na południu Australii i Afryki.

4 Wykres STREFA PODZWROTNIKOWA – obejmuje typ suchy i wilgotny
Klimat suchy cechuje się długimi, upalnymi latami (temperatura dochodzi do 40°C) i krótkimi ostrymi zimami, opady są niewielkie – nie przekraczają 500 mm; Klimat wilgotny ma lato nieco tylko chłodniejsze niż typ suchy, ale za to zimy są znacznie bardziej łagodne i z dużą ilością opadów (nawet do 2000 mm); typ podzwrotnikowy wilgotny znany jest w Europie jako klimat śródziemnomorski.

5 Średnie temperatur i opadów oraz wiatry i akweny
Średnie temperatury powietrza w styczniu od 7-10 stopni Celsjusza na północy do stopni Celsjusza na południu, w sierpniu – odpowiednio od stopni Celsjusza do stopni Celsjusza. Średnia roczna suma opadów 400 mm – od 1100–1300 mm na północnym zachodzie do mm na południowym wschodzie. Występują suche wiatry południowe m.in. Sirocco na wschodzie i samum na zachodzie. Akweny wzdłuż wybrzeży Libii i Egiptu mają inny klimat- zwrotnikowy kontynentalny suchy.

6 Roślinność Roślinność w tej strefie jest przystosowana do letniego okresu suszy. Liście drzew i krzewów są skórzaste - lśniące, sztywne, grube i twarde. Dzięki temu nie usychają nawet wtedy, gdy utracą dużo wody. Roślinność strefy śródziemnomorskiej nazywana jest także roślinnością twardolistną. Takie liście mają wawrzyn, czyli laur. Roślinność twardolistna jest wiecznie zielona. W przeszłości w tej strefie rosły lasy liściaste i iglaste składające się z cedrów, dębów, sosen, cyprysów. Wskutek karczowania lasów pod pola uprawne, ich miejsce zastąpiły zarośla wiecznie zielonych krzewów i karłowatych drzew zwane makią. Rosną tam: karłowate dęby, oleander, mirty, jałowce, wawrzyny, wrzośce, pistacje. Charakterystycznymi elementami krajobrazu śródziemnomorskiego są pinie i wysmukłe cyprysy. W Hiszpanii i Portugalii rośnie dąb korkowy. Jednym z gatunków drzew nad Morzem Śródziemnym jest cedr - symbol występujący na narodowej fladze Libanu. Objęty jest ścisłą ochroną, ponieważ należy do gatunków zagrożonych wyginięciem. Innym drzewem jest dąb korkowy, z jego kory wyrabia się cenny surowiec - korek. Do roślin uprawnych należą: oliwka – z niej pozyskuje się oliwę oraz oliwki figowiec – jego owocami są figi winorośl– pozyskuje się z niej winogrona, które przetwarza się na wino.

7 Roślinność w przeszłości
W przeszłości w strefie śródziemnomorskiej rosły lasy liściaste i iglaste. Przeważały w nich zawsze zielone dęby oraz drzewa szpilkowe: różne gatunki sosen, cedry i cyprysy. Od wieków lasy karczowano i wypalano, żeby założyć pola uprawne. Wycięcie lasów, rosnących na zboczach gór, powodowało niszczenie (erozję) gleb: deszcze stopniowo zmywały ze stoków urodzajną glebę, aż ziemia stawała się jałowa. Wtedy zaprzestawano uprawy roli, a na zarastających ziołami i krzewami terenach zaczynano wypasać owce i kozy. Lasy dostarczały także drewna- od czasów starożytnych ścinano cedry i wysokie sosny. W ten sposób zniszczono ponad 90 procent pierwotnych lasów.

8 Rośliny uprawne Łagodny klimat śródziemnomorski sprzyja uprawie wielu roślin. Najbardziej typowe dla tej strefy są oliwka, figowiec i winorośl. Najważniejszym regionem uprawy oliwek jest Andaluzja - kraina w południowej Hiszpanii. Figowiec jest uprawiany w strefie śródziemnomorskiej już od czasów starożytnych. Charakterystyczne są także drzewa cytrusowe: pomarańcze, cytryny oraz mandarynki. Owoce cytrusowe przywożone do Polski pochodzą głównie z Hiszpanii.

9 Galeria zdjęć Makia, makchia to wtórna formacja roślinna występująca w wilgotniejszych siedliskach w rejonie śródziemnomorskim. Powstała w miejscu zniszczonych przez Rzymian twardolistnych, głównie dębowych lasów.

10 Figowiec

11 Drzewo oliwne

12 Winorośl

13

14 Wykonali: Anna Woźniak Kamil Krzykawski


Pobierz ppt "Roślinność śródziemnomorska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google