Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KLIMAT : W strefie śródziemnomorskiej występują dwie pory roku: W strefie śródziemnomorskiej występują dwie pory roku: gorące i suche lato gorące i.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KLIMAT : W strefie śródziemnomorskiej występują dwie pory roku: W strefie śródziemnomorskiej występują dwie pory roku: gorące i suche lato gorące i."— Zapis prezentacji:

1

2

3 KLIMAT : W strefie śródziemnomorskiej występują dwie pory roku: W strefie śródziemnomorskiej występują dwie pory roku: gorące i suche lato gorące i suche lato łagodna i wilgotna zima łagodna i wilgotna zima Latem nad Morze Śródziemne napływa ciepłe i suche powietrze zwrotnikowe znad Sahary. Jest wtedy sucho i upalnie. Zimą wilgotne powietrze z zachodu przynosi opady deszczu, a w górach - śniegu. Zima jest bardzo łagodna i temperatura nie spada poniżej 0 °C. Największe opady deszczu występują od listopada do kwietnia. Nie ma klimatycznej zimy. Latem nad Morze Śródziemne napływa ciepłe i suche powietrze zwrotnikowe znad Sahary. Jest wtedy sucho i upalnie. Zimą wilgotne powietrze z zachodu przynosi opady deszczu, a w górach - śniegu. Zima jest bardzo łagodna i temperatura nie spada poniżej 0 °C. Największe opady deszczu występują od listopada do kwietnia. Nie ma klimatycznej zimy. Strefa śródziemnomorska zajmuje najmniejszą powierzchnię ze wszystkich stref geograficznych. Podobne warunki jak na wybrzeżach Morza Śródziemnego panują również na niewielkich obszarach na czterech innych kontynentach: na zachodzie Ameryki Północnej i Południowej oraz na południu Australii i Afryki. Strefa śródziemnomorska zajmuje najmniejszą powierzchnię ze wszystkich stref geograficznych. Podobne warunki jak na wybrzeżach Morza Śródziemnego panują również na niewielkich obszarach na czterech innych kontynentach: na zachodzie Ameryki Północnej i Południowej oraz na południu Australii i Afryki.

4 FLORA: Roślinność w tej strefie jest przystosowana do letniego okresu suszy. Liście drzew i krzewów są lśniące, sztywne, grube i twarde. Dzięki temu nie usychają nawet wtedy, gdy utracą dużo wody. Ta wiecznie zielona roślinność strefy śródziemnomorskiej nazywana jest także roślinnością twardolistną. Roślinność w tej strefie jest przystosowana do letniego okresu suszy. Liście drzew i krzewów są lśniące, sztywne, grube i twarde. Dzięki temu nie usychają nawet wtedy, gdy utracą dużo wody. Ta wiecznie zielona roślinność strefy śródziemnomorskiej nazywana jest także roślinnością twardolistną.. W przeszłości w tej strefie rosły lasy liściaste i iglaste składające się z cedrów, dębów, sosen, cyprysów. Wskutek karczowania lasów pod pola uprawne, ich miejsce zastąpiły zarośla wiecznie zielonych krzewów i karłowatych drzew zwane makią. Rosną tam: karłowate dęby, oleander, mirty,jałowce, wawrzyny, wrzośce, pistacje. Charakterystycznymi elementami krajobrazu śródziemnomorskiego są pinie i wysmukłe cyprysy. W Hiszpanii i Portugalii rośnie dąb korkowy.. W przeszłości w tej strefie rosły lasy liściaste i iglaste składające się z cedrów, dębów, sosen, cyprysów. Wskutek karczowania lasów pod pola uprawne, ich miejsce zastąpiły zarośla wiecznie zielonych krzewów i karłowatych drzew zwane makią. Rosną tam: karłowate dęby, oleander, mirty,jałowce, wawrzyny, wrzośce, pistacje. Charakterystycznymi elementami krajobrazu śródziemnomorskiego są pinie i wysmukłe cyprysy. W Hiszpanii i Portugalii rośnie dąb korkowy.

5 PINIA CYPRYSY OLEANDER JAŁOWCE DĄB KORKOWY WRZOŚCE

6 Makia- to wtórna formacja roślinna występująca w wilgotniejszych siedliskach w rejonie śródziemnomorskim. Powstała w miejscu zniszczonych przez Rzymian twardolistnych, głównie dębowych lasów. Tworzą ją wiecznie zielone, sucholubne, twardolistne zarośla, składające się ze skarlałych drzew takich jak dąb, dzikie odmiany oliwek czy pistacja kleista, drobnolistnych krzewów i krzewinek oraz wielu gatunków aromatycznych roślin zielnych Okres wegetacji przypada na wiosnę, gdy ilość opadów jest największa.

7 ROŚLINY UPRAWNE: Łagodny klimat śródziemnomorski sprzyja uprawie wielu roślin. Najbardziej typowe dla tej strefy są: Łagodny klimat śródziemnomorski sprzyja uprawie wielu roślin. Najbardziej typowe dla tej strefy są: oliwka, oliwka, figowiec figowiec winorośl. winorośl. Najważniejszym regionem uprawy oliwek jest Andaluzja - kraina w południowej Hiszpanii. Figowiec jest uprawiany w strefie śródziemnomorskiej już od czasów starożytnych. Charakterystyczne są także drzewa cytrusowe: pomarańcze, cytryny oraz mandarynki. Owoce cytrusowe przywożone do Polski pochodzą głównie z Hiszpanii. Najważniejszym regionem uprawy oliwek jest Andaluzja - kraina w południowej Hiszpanii. Figowiec jest uprawiany w strefie śródziemnomorskiej już od czasów starożytnych. Charakterystyczne są także drzewa cytrusowe: pomarańcze, cytryny oraz mandarynki. Owoce cytrusowe przywożone do Polski pochodzą głównie z Hiszpanii.

8 . FIGOWIEC FIGOWIEC rodzaj roślin z rodziny morwowatych do niedawna obejmujący ok. 1200 gatunków, z których część została obecnie wydzielona w odrębne rodzaje tej rodziny. Obejmuje gatunki starego świata, głównie tropikalnej części Azji, Australii i wysp Oceanii oraz zach. Afryki. Występuje także w basenie Morza Śródziemnego rodzaj roślin z rodziny morwowatych do niedawna obejmujący ok. 1200 gatunków, z których część została obecnie wydzielona w odrębne rodzaje tej rodziny. Obejmuje gatunki starego świata, głównie tropikalnej części Azji, Australii i wysp Oceanii oraz zach. Afryki. Występuje także w basenie Morza Śródziemnego

9 WINOROŚL: rodzaj pnączy z wąsami czepnymi z rodziny winoroślowatych, obejmujący około 60 gatunków rodzaj pnączy z wąsami czepnymi z rodziny winoroślowatych, obejmujący około 60 gatunków

10 OLIWKI : Wiecznie zielone niezbyt wysokie drzewo lub duży krzew osiągające od 4 do 12 m wysokości. Wiecznie zielone niezbyt wysokie drzewo lub duży krzew osiągające od 4 do 12 m wysokości.

11 ZWIERZĘTA: W strefie śródziemnomorskiej żyje wiele gatunków zwierząt: W strefie śródziemnomorskiej żyje wiele gatunków zwierząt: w górach: w górach: –daniele –kozice –koziorożce nad brzegami rzek: nad brzegami rzek: –flamingi liczne gatunki nietoperzy liczne gatunki nietoperzy

12 . DANIELEKOZICEFLAMINGIKOZIOROŻCE

13 . W strefie śródziemnomorskiej występują dwie pory roku: - gorące i suche lato - gorące i suche lato - ciepła i wilgotna zima - ciepła i wilgotna zima Przystosowanie roślinność do letniego okresu suszy. Liście drzew i krzewów są: skórzaste - lśniące, sztywne, grube i twarde, dzięki temu nie usychają nawet wtedy, gdy utracą dużo wody. Makię tworzą wiecznie zielone, sucholubne, twardolistne zarośla, składające się ze skarlałych drzew takich jak dąb, dzikie odmiany oliwek czy pistacja kleista, drobnolistnych krzewów i krzewinek (mirt i wrzosiec) oraz wielu gatunków aromatycznych roślin zielnych.

14 Wykonała : KLAUDIA KULAS KLAUDIA KULAS


Pobierz ppt "KLIMAT : W strefie śródziemnomorskiej występują dwie pory roku: W strefie śródziemnomorskiej występują dwie pory roku: gorące i suche lato gorące i."

Podobne prezentacje


Reklamy Google