Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała: Dobrusia Ławniczak. Wprawdzie większość sów poluje używając przede wszystkim słuchu, ale charakteryzują się one również doskonale rozwiniętym.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała: Dobrusia Ławniczak. Wprawdzie większość sów poluje używając przede wszystkim słuchu, ale charakteryzują się one również doskonale rozwiniętym."— Zapis prezentacji:

1 Opracowała: Dobrusia Ławniczak

2 Wprawdzie większość sów poluje używając przede wszystkim słuchu, ale charakteryzują się one również doskonale rozwiniętym wzrokiem, dostosowanym do widzenia w słabym oświetleniu. W porównaniu do ptaków dziennych, np. gołębi, oko sowy jest do 100 razy wrażliwsze na światło; w porównaniu do człowieka – do 2,5 raza wrażliwsze. Poszczególne gatunki różnią się między sobą zdolnością widzenia – sowy prowadzące dzienny tryb życia widzą gorzej przy słabym oświetleniu, ale lepiej rozróżniają barwy.

3 Sowy słyszą w przedziale 50–21000 Hz. Nie posiadają uszu zewnętrznych, a jedynie otwory słuchowe ukryte pod piórami. Wokół oczu i dzioba sowy mają szlarę, czyli promieniście ułożone pióra, sztywniejsze od innych. Funkcją szlary jest skupianie fal dźwiękowych o wysokich częstotliwościach. Dźwięk trafiający do szlary jest kierowany poprzez rynienki do zagłębień i dalej do uszu. Powoduje to, że dźwięk dochodzi do uszu w różnym czasie i w nieco innej formie. Dzięki temu sowa potrafi precyzyjnie zlokalizować ofiarę nawet w całkowitej ciemności.

4 Sowy odżywiają się pokarmem zwierzęcym od owadów po ssaki. Ofiary są łapane w szpony i uśmiercane uderzeniami dzioba lub przez uduszenie silnym uściskiem. Do przenoszenia zdobyczy sowy wykorzystują zarówno dziób, jak i szpony. Potrafią w locie przemieścić ofiarę z nóg do dzioba. Sowa w poszukiwaniu pożywienia

5 Okres lęgowy u sów zaczyna się już w lutym, a nawet styczniu (puchacz, puszczyk, puszczyk uralski) i trwa do maja (pójdźka, sóweczka). Płomykówka, uszatka i włochatka regularnie wyprowadzają drugie (a wyjątkowo nawet trzecie) lęgi, do lipca.

6 U sów występuje tzw. odwrócony dymorfizm płciowy – samice są większe od samców. Różnice jednak nie są zwykle tak duże, jak u ptaków szponiastych. Poza tym obie płci zazwyczaj nie różnią się wyglądem.

7

8 KONIEC ab&cp=12&gs_id=1q1&xhr=t&q=sowy+grafika&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv ,d.Yms&biw=1366&bih=595&um=1&ie=UTF- 8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=Ck5cUYOtJKHK4ATNpIDICw#u m=1&hl=pl&tbm=isch&sa=1&q=sowy&oq=sowy&gs_l=img c.1.8.img.1pledEjZ2ZY&bav=on.2,or. r_qf.&bvm=bv ,d.bGE&fp=e1a07785ee2f5f92&biw=1366&bih= 595ZY&bav=on.2,or. r_qf.&bvm=bv ,d.bGE&fp=e1a07785ee2f5f92&biw=1366&bih= 595


Pobierz ppt "Opracowała: Dobrusia Ławniczak. Wprawdzie większość sów poluje używając przede wszystkim słuchu, ale charakteryzują się one również doskonale rozwiniętym."

Podobne prezentacje


Reklamy Google