Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pustynie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pustynie."— Zapis prezentacji:

1 Pustynie

2 Pustynia – obszar niemal zupełnie pozbawiony szaty roślinnej, wskutek małej ilości opadów i przynajmniej okresowo wysokich temperatur powietrza. Klimat pustyń cechuje niska wilgotność powietrza, niewielka roczna suma opadów atmosferycznych oraz znaczne dobowe i roczne wahania temperatury powietrza.

3 Pustynie występują głównie w strefie zwrotnikowej:
w Afryce północnej i południowej na Bliskim Wschodzie w Ameryce Południowej i centralnej Australii a także w strefie podzwrotnikowej, np. w Azji Środkowej czy Ameryce Północnej wyróżnia się również pustynie lodowe w strefie polarnej (Antarktyda, Grenlandia, Arktyka).

4 Pustynia piaszczysta (erg)
Charakteryzują ją wyraźnie ukształtowane wydmy. Do tego typu pustyń należą m.in. : Wielki Erg Wschodni i Wielki Erg Zachodni (Sahara), Ar-Rab al – Chali (Półwysep Arabski), Kar-kum (Azja Środkowa).

5 Erg Isawan Erg w Maroku

6 Pustynia żwirowa ( serir )
Zbudowana ze żwiru i dużych ziaren piasku. Występuje zazwyczaj na przedpolu gór i płaskowyżów w Azji Środkowej, na Saharze, na Półwyspie Arabskim oraz w Australii.

7 Ahaggar Mountains, centralna Sahara

8 Pustynia kamienista (hamada)
Skalna powierzchnia, oszlifowana przez wiatr, pozbawiona gleby i roślinności. Występuje w Azji Środkowej, Wyżynie Irańskiej oraz na Saharze.

9 Rowerzyści przecinający hamadę, zbliżający się do wydm Irk asz-Szabbi, Maroko

10 Pustynia ilasta Powierzchnia pokryta stwardniałym, spękanym iłem. Po obfitych opadach zmienia się w grząskie błoto lub jezioro. Takyr – Azja Środkowa

11 Jardangi Grzbiety wydłużone zgodnie z kierunkiem wiatru.
Ich długość może dochodzić do kilku kilometrów. Ściany jardangów są strome, podcięte u podstawy. Dużą rolę w ich powstaniu odegrała korazja, powodująca podcinanie grzbietów, jak i deflacja, przyczyniająca się do wywiewania materiału skalnego. Jardangi występują m.in. Na pustyni Ałaszan w Azji.

12 Jardang – Texas

13 WYDMY Piaszczyste wzniesienie usypane przez wiatr. Warunki środowiska wpływają na różny kształt i rozmiar wydm. Powstawanie wydmy jest ściśle związane z transportem i materiału piaszczystego. Piasek pędzony wiatrem blisko powierzchni lub wleczony po niej zatrzymuje się za takimi przeszkodami jak głazy, zarośla czy nierówności gruntu – gromadząc się wówczas tworzy wydmę.

14 WYDMY Paraboliczne - charakteryzuje się tym, że ma kształt łuku o ramionach skierowanych pod wiatr. Mniej ubita miękka część znajduje się na kierunku przeciwnym niż kierunek dominującego wiatru. Jej centralna część jest ruchoma, gdyż jest zbudowana z suchszego i luźniejszego piasku niż ramiona i w przeciwieństwie do nich nie jest utrwalana przez rośliny.

15

16 WYDMY Barchany – kształtem przypominają sierp. Powstają na obszarach pustynnych pozbawionych roślinności, gdzie wiatr wieje z jednego kierunku i ma umiarkowaną siłę.

17

18 Grzyby skalne Mają specyficzny kształt. Ich podstawa jest wąska, gdyż proces korazji zachodzi najintensywniej tuż przy powierzchni ziemi.

19 Prezentowały Ada i Roksana =D
KONIEC ;D Prezentowały Ada i Roksana =D


Pobierz ppt "Pustynie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google