Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pustynie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pustynie."— Zapis prezentacji:

1 Pustynie

2 Wydawać by się mogło, że pustynia to po prostu hałda piachu i można ją sobie zrobić na placu. Tak naprawdę istnienie pustyń jest ściśle związane z warunkami klimatycznymi, na których występują. By powstała pustynia potrzebny jest rozległy teren, na którym temperatura powietrza w dzień wynosi 40 stopni a w nocy -20. To oraz niezwykle niska wilgotność powietrza skutecznie uśmiercają prawie każdą roślinę. Oczywiście, skoro nie ma drzew, to są silne wiatry non stop zmieniające kształt otoczenia. Pustynie dzielą się na kilka rodzajów w zależności co na nich jest:

3 Pustynia piaszczysta (erg)
Tego typu pustynie robią furorę w reklamach biur podróży, więc każdy rozpoznaje je bez problemu. Jak wiadomo składa się z piasku, który, rozwiewany przez wiatr, tworzy skomplikowany układ wydm. Bardzo wielu ludzi chce się udać na taką pustynię nie zdając sobie sprawy, że wydmy utrudniają orientację w terenie a wiatr błyskawicznie zaciera ślady a czasami wywołuje burze piaskowe. Jeżeli jednak chcecie tam pojechać to są one w Afryce, na Półwyspie Arabskim i w Azji Środkowej. Zdjęcia na 2 poprzednich slajdach ukazywały pustynie piaszczyste.

4 Pustynia kamienista (hamada)
Składa się z oszlifowanych i nieoszlifowanych przez wiatr kamieni i żwiru. Nie wywołuje dużego zainteresowania bo pojazdy eksploratorów urywają zawieszenia na kamieniach. Można na nich spotkać tzw. Skalne grzyby czyli duże skały trzymające się na niewielkiej stopce powstające tak jak pokazano na rysunkach:

5 Pustynia żwirowa (serir)
Gdy unoszone przez wiatr drobiny skalne zetrą na pył wszystkie skały w okolicy, powstaje pustynia żwirowa. Czasami jednak wiatry wiejące ciągle z jednego kierunku zcierają tylko część skał pozostawiając pasma skał wydłużone zgodnie z kierunkiem wiatru. Są to jardangi.

6 Pustynia ilasta (słona)
Czyli obszar pokryty rozdrobnionym iłem, w czasie deszczu zmieniającym się w jezioro.

7 Ciekawostki Oto kilka ciekawostek związanych z pustyniami:
Na słonej pustyni Black Rock na terenie USA w 1997r miała miejsc próba przekroczenia bariery dźwięku przez rakietowy samochód Thrust SCC. Rekord został pobity o 7 km/h. W czasach II wojny światowej, załogi brytyjskich czołgów w Afryce Północnej często smażyły jajka na śniadanie na rozgrzanych pancerzach czołgów. Pustynie są często miejscami lokowania poligonów testowych, na których testowane jest wszystko: od samochodów, przez rakiety kosmiczne po bomby atomowe. Na pustyni ulokowano tajne lotniska gdzie USA testowało nowe typy samolotów (tzw. Strefa 51) np. U2

8 Autorzy Autor tekstu: Michał Wierzejski
Kompozycja i efekty graficzne: Martin Pawlikowski Zdjęcia: z Internetu oczywiście 


Pobierz ppt "Pustynie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google