Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

AFRYKA AFRYKA Autorki: Magda Jaworska Karolina Oleksiewicz.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "AFRYKA AFRYKA Autorki: Magda Jaworska Karolina Oleksiewicz."— Zapis prezentacji:

1 AFRYKA AFRYKA Autorki: Magda Jaworska Karolina Oleksiewicz

2 Spis treści Afryka - położnie Afryka - powierzchnia Państwa Afrykańskie Mapa fizyczna Krainy geograficzne Najwyższe łańcuchy górskie, szczyty Największe jeziora i rzeki Linia brzegowa Wyspy, morza, zatoki, półwyspy. Ludność Fauna Flora Wycieczka do Kenii Kopalnia diamentów w Afryce

3 Afryka leży na półkuli wschodniej i zachodniej oraz po obu stronach równika.

4 Powierzchnia Afryka to drugi pod względem wielkości kontynent na Ziemi, jego powierzchnia to 3,6 tys. km².

5 Państwa W Afryce znajdują się terytoria wchodzące w skład 57 niepodległych państw, z czego za afrykańskie uważane są 54. Spośród nich 53 leżą w całości na tym kontnencie, zaś jedno (Egipt), położone jest w przeważającej mierze w Afryce, zaś jego niewielka część (Półwysep Synaj) znajduje się w Azji.

6

7 Mapa fizyczna Największą pustynią w Afryce i na świecie jest Sahara.

8 Krainy geograficzne Sahara Kotlina Kongo Góry Smocze Pustynia Kalahari Pustynia Libijska Góry Atlas

9 Największe łańcuchy górskie, najwyższe szczyty

10 Największe jeziora i rzeki Na ogromnych obszarach Afryki nie ma żadnych rzek stałych. Gdzieniegdzie tworzą się cieki epizodyczne. Wiele rzek spływa ku kotlinom z której wypływa jedna rzeka do oceanu (Kongo, Niger), lub w przypadku Okawango rzeka tworzy deltę wewnątrz lądu na pustyni. Najwięcej jezior znajduje się w Wielkich Rowach Afrykańskich. Tam znajdują się również największe jeziora Afryki.

11 Linia brzegowa Linia brzegowa Afryki jest bardzo słabo urozmaicona.

12 Wyspy, morza, półwyspy, zatoki 1.Morze Czerwone 2.Madagaskar 3.Zatoka Gwinejska 4.Ocean Atlantycki 5.Ocean Indyjski 6.Morze Śródziemne 7.Nil 8.Sahara

13 Ludność Kontynent afrykański zamieszkuje 732mln osób, co w zestawieniu z powierzchnią całego lądu daje średnią gęstość zaludnienia na poziomie 24 osób/ km2. Ogólnie rzecz biorąc jest to zatem kontynent słabo zaludniony. Trzeba zwrócić uwagę, że w Afryce zaznaczają się ogromne dysproporcje w rozmieszczeniu ludności; pewne części tego kontynentu są praktycznie niezamieszkałe, podczas gdy inne tętnią życiem. Ta nierównomierność ma swoje źródło w panujących tu warunkach naturalnych. To rejonów praktycznie pozbawionych mieszkańców zalicza się: Sahara, Kalahari, Namib oraz Kotlina Kongo. Przeciwieństwem wymienionych krain pod względem gęstości zaludnienia są natomiast: wybrzeże Morza Śródziemnego, delta Nilu oraz dolina tej rzeki na terytorium Egiptu, obszary nad Zatoką Gwinejską, Ruanda i Burundi.

14 Fauna W klimacie równikowym żyją małpy ponadto lwy, słonie afrykańskie,bawoły afrykańskie, leopardy, szakale, krokodyle, papugi oraz wiele gatunków owadów między innymi przenoszących groźne choroby

15 Flora Roślinność afrykańska jest różnorodna. Wykazuje znaczny związek ze strefowością klimatyczną, przede wszystkim z opadami. Jedynie na Madagaskarze pasy mają kształt zbliżony do południkowego, jednakże i to jest w dużej mierze związane z nietypowymi warunkami klimatycznymi na wyspie.

16 Kopalnie diamentów Afryka posiada bogate pokłady cennych surowców mineralnych zwłaszcza rud metali:manganu, chromu, kobaltu, wanadu, platyny miedzi, złota. Uboższe są źródła surowców energetycznych głównie ropy naftowej i węgla kamiennego oraz uranu. Kopalnia diamentów w Kimberley.

17 Wycieczka do Kenii

18 Źródła

19 Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "AFRYKA AFRYKA Autorki: Magda Jaworska Karolina Oleksiewicz."

Podobne prezentacje


Reklamy Google