Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„Jak oszczędzać energię w szkole?”

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„Jak oszczędzać energię w szkole?”"— Zapis prezentacji:

1 „Jak oszczędzać energię w szkole?”
Autorki: Karolina Bednarz i Patrycja Zielińska

2 Oszczędność energii i wody nie tylko przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego, ale przede wszystkim przynosi oszczędności w budżecie szkolnym. Zmieniając nasze codzienne przyzwyczajenia i stosując kilka podstawowych zasad zawartych w artykule, można w dużym stopniu ograniczyć zużycie energii i wody w szkole.

3 SZKOŁA MARNUJE ENERGIĘ i WODĘ POPRZEZ:
Oświetlanie sal w dzień, kiedy można korzystać ze światła dziennego Nie wyłączanie projektorów po zakończonej pracy Niezakręcanie grzejników na noc Nalewanie więcej wody do czajnika, niż jest to konieczne Niewyłączanie komputerów między przerwami

4 Szkoła może oszczędzać energię i wodę poprzez:
Wyłączanie projektorów Wyłączanie komputerów Zakręcanie kranów Uszczelnianie kranów Zmniejszanie mocy grzejników w nocy Korzystanie ze światła dziennego Organizowanie zbiórek zużytych baterii W szkolnej kuchni, korzystanie ze zmywarek

5 ZAKRĘCAJCIE DOKŁADNIE KRANY!
Z nieszczelnej instalacji może wyciec nawet 10 l wody na dobę, co pomnożone przez kilkanaście umywalek daje znaczną ilość wody.

6 Ciekawym rozwiązaniem są krany z fotokomórką – są droższe od klasycznych, ale wyłączają się, kiedy cofamy ręce. Dzięki temu podczas jednorazowego korzystania z kranu, można zaoszczędzić nawet do 5 l wody. Również odpowiednie ustawienie spłuczki w toalecie może przynieść znaczne oszczędności – najlepiej zamontować spłuczkę dwudzielną z dwoma komorami (3-litrową oraz 6-litrową).

7 PO ZAKOŃCZONEJ PRACY NA LAPTOPACH CZY KOPUTERACH NALEŻY JE WYŁĄCZAĆ!
Wyłączając komputer, monitor, głośniki z gniazdka oszczędzasz 14 groszy na godzinę

8 PROSIMY O PRZYKRĘCANIE GRZEJNIKÓW NA NOC!
Zmniejszając moc kaloryfera o 1 stopień oszczędzasz 5% energii.

9 KILKA CIEKAWYCH FAKTÓW, DZIĘKI KTÓRYM DOWIESZ SIĘ, ŻE O ZIEMIĘ TRZEBA DBAĆ…

10 Gdyby wszyscy Europejczycy sortowali śmieci to przetworzenie jednej tony makulatury pozwoliło by dalej żyć 14 drzewom. Jedno drzewo produkuje 146 kg tlenu, a człowiek do życia potrzebuje 170 kg. Gdyby wszyscy Europejczycy wlewali do czajnika tyle wody ile naprawdę potrzebują to zza oszczędzonej energii można byłoby oświetlić wszystkie ulice w Europie.

11 EFEKTY W salach znajdują się instrukcje poprawnego oszczędzania energii i wody w szkole. W szkolnych łazienkach, przy kranach można zaobserwować kartki z napisami: „Zakręcaj kran!”, a przy wyłącznikach światła: „Oszczędzaj światło!”

12 Autorki: Patrycja Zielińska i Karolina Bednarz
Dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji, i mamy nadzieję, że te zasady przydadzą się w dalszym postępowaniu  Autorki: Patrycja Zielińska i Karolina Bednarz


Pobierz ppt "„Jak oszczędzać energię w szkole?”"

Podobne prezentacje


Reklamy Google