Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZASTOSOWANIA CHEMII Życie to tylko chemia. Tu kropla, tam strużka, a wszystko się zmienia. Niewielki łyk sfermentowanych soków i nagle człowiek zdolny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZASTOSOWANIA CHEMII Życie to tylko chemia. Tu kropla, tam strużka, a wszystko się zmienia. Niewielki łyk sfermentowanych soków i nagle człowiek zdolny."— Zapis prezentacji:

1 ZASTOSOWANIA CHEMII Życie to tylko chemia. Tu kropla, tam strużka, a wszystko się zmienia. Niewielki łyk sfermentowanych soków i nagle człowiek zdolny jest przeżyć kolejne parę godzin Terry Pratchett

2 Przemysł spożywczy - dział gospodarki, który zajmuje się wytwarzaniem produktów i półproduktów przeznaczonych do spożycia. Przemysł spożywczy

3 Substancje chemiczne znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym jako środki konserwujące i ulepszacze do żywności. Dzielą się na: -barwniki, -konserwanty, -emulgatory, -przeciwutleniacze, Podział dodatków do żywności: -naturalne, -sztuczne, -identyczne z naturalnymi

4 Barwniki i konserwanty Barwniki – są to środki chemiczne dodawane do żywności w celu nadania produktowi określonej barwy. Konserwanty-związki chemiczne powodujące przedłużenie się okresu przydatności do spożycia danego produktu.

5 Emulgatory i przeciwutleniacze Najbardziej znanym emulgatorem jest letycyna. Występuje w białku jaja kurzego, rzepaku i soi. Jest składnikiem każdej komórki naszego ciała. Do najbardziej znanych przeciwutleniaczy należy kwas cytrynowy, mlekowy i askorbinowy. Emulgatory – związki chemiczne zapobiegające powstawaniu emulsji. Przeciwutleniacze – są to związki chemiczne zapobiegające utlenieniu danej substancji

6 Przemysł farmaceutyczny – jest to gałęź gospodarki zajmująca się produkcją leków. Przemysł farmaceutyczny i medyczny

7 Leki Produkcja leków to najważniejsze zastosowanie chemii. To dzięki nim rozwinął się cały przemysł chemiczny. Leki są to związki chemiczne pochodzenia, mineralnego, naturalnego, bądź sztucznego – otrzymane na drodze syntezy chemicznej. Służą do zwalczania drobnoustrojów chorobotwórczych zagrażających zdrowiu i życiu ludzi i zwierząt.

8 Chemioterapia Chemioterapia jest metodą leczenia, polegającą na wyniszczaniu komórek nowotworowych, drobnoustrojów, bakterii za pomocą środków chemicznych.

9 Obecnie jednym z zastosowań chemii jest wytwarzanie nowych produktów, bądź substancji, które w najbliższym czasie znajdą zastosowanie w życiu. Nowe technologie

10 Biopaliwa – następcy popularnej benzyny, wykonywane są z materiałów odnawialnych – np. z rzepaku. Leki przeciwnowotworowe – substancje chemiczne, lub ich mieszaniny zapobiegające powstawaniu nowotworów. Materiały magnetyczne – pokryte nimi pojazdy wojskowe są niewidoczne dla radarów wroga. Tabletki uwalniające lek dokładnie w miejscu choroby.

11 Przemysł petrochemiczny (przemysł rafineryjny) - przemysł przerobu ropy naftowej w rafineriach i zgromadzonych wokół nich instalacjach chemicznych. Produkuje przede wszystkim benzynę i inne paliwa ropopochodne Przemysł petrochemiczny

12 Ropa naftowa – czarne złoto Podczas destylacji ropy powstaje szereg produktów: Paliwa gaz płynny, benzyna samochodowa i lotnicza, nafta, olej napędowy, oleje opałowe; Oleje smarowe; Gaz parafinowy, z którego otrzymuje się parafinę; Asfalty i koks naftowy; Smary stałe. Benzyna jest substancją ciekłą, bardzo lotną i łatwopalną o charakterystycznym zapachu. Nierozpuszczalna w wodzie, natomiast dobrze rozpuszczalna w bezwodnym alkoholu - eterze, chloroformie, itp. Stosuje się ją głównie jako paliwo do silników, rozpuszczalnik tłuszczów farb i lakierów. Co powstaje z ropy naftowej?Co to jest benzyna?

13 Środki chemiczne stosowane w rolnictwie to przede wszystkim nawozy sztuczne i środki ochrony roślin. Rolnictwo

14 Nawozy sztuczne Nawozy sztuczne są to związki chemiczne stosowane do wzbogacania gleby w składniki niezbędne dla rozwoju roślin. Mogą być jedno, lub wieloskładnikowe. Podstawowe rodzaje nawozów to azotowe, fosforowe, potasowe i wapniowe.

15 Środki ochrony roślin Środki ochrony roślin – substancje lub ich mieszaniny oraz żywe organizmy, przeznaczone do ochrony roślin uprawnych przed organizmami szkodliwymi, niszczenia niepożądanych roślin, regulowania wzrostu, rozwoju i innych procesów biologicznych w roślinach uprawnych oraz do poprawy właściwości lub skuteczności tych substancji. W nazewnictwie między - narodowym dla wszystkich środków ochrony roślin przyjęła się ogólna nazwa pestycydy.

16 Środki czystości dzielimy na środki ochronne, detergenty, środki pielęgnacyjne. Środki czystości i higieny

17 Środki ochronne Środki ochronne służą do ochrony pokrywanych nimi powierzchni, chroniąc je przed niekorzystnymi warunkami. Służą np. do pokrywania mebli i konstrukcji metalowych. Przykładowe środki ochronne to np. bejce, lakiery i farby.

18 Detergenty Detergenty to związki lub ich mieszaniny, które stanowią aktywny czynnik wszelkich środków czystości, takich jak szampony, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, środki do mycia naczyń w zmywarkach itd.

19 Środki pielęgnacyjne Środki pielęgnacyjne są to związki chemiczne lub ich mieszaniny służące do zabezpieczania powierzchni nimi pokrywanych, a także ochrony ciała. Środki do pielęgnacji ciała to kosmetyki.

20 Temat prezentacji jest tak obszerny, że trudno go przedstawić w tak skromnej formie. Mimo to uważam, że udało mi się go częściowo przybliżyć szerszemu gronu odbiorców. Dziękuję za obejrzenie prezentacji. Prezentację wykonał: Paweł Pajer


Pobierz ppt "ZASTOSOWANIA CHEMII Życie to tylko chemia. Tu kropla, tam strużka, a wszystko się zmienia. Niewielki łyk sfermentowanych soków i nagle człowiek zdolny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google