Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zastosowania chemii „Życie to tylko chemia. Tu kropla, tam strużka, a wszystko się zmienia. Niewielki łyk sfermentowanych soków i nagle człowiek zdolny.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zastosowania chemii „Życie to tylko chemia. Tu kropla, tam strużka, a wszystko się zmienia. Niewielki łyk sfermentowanych soków i nagle człowiek zdolny."— Zapis prezentacji:

1 Zastosowania chemii „Życie to tylko chemia. Tu kropla, tam strużka, a wszystko się zmienia. Niewielki łyk sfermentowanych soków i nagle człowiek zdolny jest przeżyć kolejne parę godzin” Terry Pratchett

2 Przemysł spożywczy Przemysł spożywczy - dział gospodarki, który zajmuje się wytwarzaniem produktów i półproduktów przeznaczonych do spożycia.

3 Substancje chemiczne znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym jako środki konserwujące i ulepszacze do żywności. Dzielą się na: -barwniki, -konserwanty, -emulgatory, -przeciwutleniacze, Podział dodatków do żywności: -naturalne, -sztuczne, -identyczne z naturalnymi

4 Barwniki i konserwanty
Barwniki – są to środki chemiczne dodawane do żywności w celu nadania produktowi określonej barwy. Konserwanty-związki chemiczne powodujące przedłużenie się okresu przydatności do spożycia danego produktu.

5 Emulgatory i przeciwutleniacze
Emulgatory – związki chemiczne zapobiegające powstawaniu emulsji. Przeciwutleniacze – są to związki chemiczne zapobiegające utlenieniu danej substancji Najbardziej znanym emulgatorem jest letycyna. Występuje w białku jaja kurzego, rzepaku i soi. Jest składnikiem każdej komórki naszego ciała. Do najbardziej znanych przeciwutleniaczy należy kwas cytrynowy, mlekowy i askorbinowy.

6 Przemysł farmaceutyczny i medyczny
Przemysł farmaceutyczny – jest to gałęź gospodarki zajmująca się produkcją leków.

7 Leki Produkcja leków to najważniejsze zastosowanie chemii. To dzięki nim rozwinął się cały przemysł chemiczny. Leki są to związki chemiczne pochodzenia, mineralnego, naturalnego, bądź sztucznego – otrzymane na drodze syntezy chemicznej. Służą do zwalczania drobnoustrojów chorobotwórczych zagrażających zdrowiu i życiu ludzi i zwierząt.

8 Chemioterapia Chemioterapia jest metodą leczenia, polegającą na wyniszczaniu komórek nowotworowych, drobnoustrojów, bakterii za pomocą środków chemicznych.

9 Nowe technologie Obecnie jednym z zastosowań chemii jest wytwarzanie nowych produktów, bądź substancji, które w najbliższym czasie znajdą zastosowanie w życiu.

10 Biopaliwa – następcy popularnej benzyny, wykonywane są z materiałów odnawialnych – np. z rzepaku.
Leki przeciwnowotworowe – substancje chemiczne, lub ich mieszaniny zapobiegające powstawaniu nowotworów. Materiały magnetyczne – pokryte nimi pojazdy wojskowe są niewidoczne dla radarów wroga. Tabletki uwalniające lek dokładnie w miejscu choroby.

11 Przemysł petrochemiczny
Przemysł petrochemiczny (przemysł rafineryjny) - przemysł przerobu ropy naftowej w rafineriach i zgromadzonych wokół nich instalacjach chemicznych. Produkuje przede wszystkim benzynę i inne paliwa ropopochodne

12 Ropa naftowa – czarne złoto
Co powstaje z ropy naftowej? Co to jest benzyna? Podczas destylacji ropy powstaje szereg produktów: Paliwa — gaz płynny, benzyna samochodowa i lotnicza, nafta, olej napędowy, oleje opałowe; Oleje smarowe; Gaz parafinowy, z którego otrzymuje się parafinę; Asfalty i koks naftowy; Smary stałe. Benzyna jest substancją ciekłą, bardzo lotną i łatwopalną o charakterystycznym zapachu. Nierozpuszczalna w wodzie, natomiast dobrze rozpuszczalna w bezwodnym alkoholu - eterze, chloroformie, itp. Stosuje się ją głównie jako paliwo do silników, rozpuszczalnik tłuszczów farb i lakierów.

13 Rolnictwo Środki chemiczne stosowane w rolnictwie to przede wszystkim nawozy sztuczne i środki ochrony roślin.

14 Nawozy sztuczne Nawozy sztuczne są to związki chemiczne stosowane do wzbogacania gleby w składniki niezbędne dla rozwoju roślin. Mogą być jedno, lub wieloskładnikowe. Podstawowe rodzaje nawozów to azotowe, fosforowe, potasowe i wapniowe.

15 Środki ochrony roślin Środki ochrony roślin – substancje lub ich mieszaniny oraz żywe organizmy, przeznaczone do ochrony roślin uprawnych przed organizmami szkodliwymi, niszczenia niepożądanych roślin, regulowania wzrostu, rozwoju i innych procesów biologicznych w roślinach uprawnych oraz do poprawy właściwości lub skuteczności tych substancji. W nazewnictwie między narodowym dla wszystkich środków ochrony roślin przyjęła się ogólna nazwa pestycydy.

16 Środki czystości i higieny
Środki czystości dzielimy na środki ochronne, detergenty, środki pielęgnacyjne.

17 Środki ochronne Środki ochronne służą do ochrony pokrywanych nimi powierzchni, chroniąc je przed niekorzystnymi warunkami. Służą np. do pokrywania mebli i konstrukcji metalowych. Przykładowe środki ochronne to np. bejce, lakiery i farby.

18 Detergenty Detergenty to związki lub ich mieszaniny, które stanowią aktywny czynnik wszelkich środków czystości, takich jak szampony, proszki do prania, płyny do mycia naczyń, środki do mycia naczyń w zmywarkach itd.

19 Środki pielęgnacyjne Środki pielęgnacyjne są to związki chemiczne lub ich mieszaniny służące do zabezpieczania powierzchni nimi pokrywanych, a także ochrony ciała. Środki do pielęgnacji ciała to kosmetyki.

20 Dziękuję za obejrzenie prezentacji.
Temat prezentacji jest tak obszerny, że trudno go przedstawić w tak skromnej formie. Mimo to uważam, że udało mi się go częściowo przybliżyć szerszemu gronu odbiorców. Prezentację wykonał: Paweł Pajer


Pobierz ppt "Zastosowania chemii „Życie to tylko chemia. Tu kropla, tam strużka, a wszystko się zmienia. Niewielki łyk sfermentowanych soków i nagle człowiek zdolny."

Podobne prezentacje


Reklamy Google