Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZASTOSOWANIE WĘGLOWODORÓW WPŁYW NA ŚRODOWISKO NATURALNE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZASTOSOWANIE WĘGLOWODORÓW WPŁYW NA ŚRODOWISKO NATURALNE"— Zapis prezentacji:

1 ZASTOSOWANIE WĘGLOWODORÓW WPŁYW NA ŚRODOWISKO NATURALNE
I ICH WPŁYW NA ŚRODOWISKO NATURALNE

2 Węglowodory to organiczne związki chemiczne zawierające w swojej strukturze tylko atomy węgla i wodoru. Wszystkie one składają się z podstawowego szkieletu węglowego (powiązanych z sobą atomów węgla) i przyłączonych do tego szkieletu atomów wodoru.

3 Węglowodory dzielą się na:
NASYCONE: ALKANY NIENASYCONE: ALKENY ALKINY

4 ALKANY Wszystkie alkany, niezależnie od stanu skupienia, są lżejsze od wody i nie rozpuszczają się w niej. Alkany są łatwopalne. W związku z tym stosuje się je jako paliwa. W butlach turystycznych oraz zapalniczkach znajduje się pod ciśnieniem mieszanina propanu z butanem. Benzyna- paliwo samochodowe, samolotowe. Otrzymuje się ją jako pierwszą, ciekłą frakcję podczas destylacji ropy naftowej. Zastosowanie benzyny wiąże się głównie z otrzymywaniem energii podczas spalania. Zapotrzebowanie na benzynę jako paliwo jest ogromne, a jej ilość otrzymywana podczas destylacji ropy naftowej niewystarczająca.Opracowano więc sposób otrzymywania benzyny syntetycznej, tzw. KRAKING (węglowodory te nie znalazły szerszego zastosowania ale też są produktami destylacji ropy naftowej).

5

6 WPŁYW NA ŚRODOWISKO Benzyna silnikowa, zwana etyliną, zawiera tetraetylekoł ołowiu, który spełnia rolę środka przeciw skutkowego. W wyniku pracy silnika powstaje tlenek ołowiu (II), który unoszony jest razem z gazami spalinowymi. To on powoduje skażenie środowiska ołowiem, osadzając się na przedmiotach i roślinach wzdłuż dróg. Aby zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, coraz częściej stosuję się benzynę tzw. bezołowiową. Produkcja tej benzyny jest droższa od produkcji etyliny, jednak jej stosowanie jest korzystniejsze dla środowiska.

7 ALKENY Przedmioty codziennego użytku, np. plastikowy kubek, okładka na zeszyt, torebka śniadaniowa, siatka- reklamówka, są wykonane z tworzywa sztucznego zwanego polietylenem.

8 ALKINY Acetylen znalazł zastosowanie w palnikach acetylenowo- tlenowych, służących do cięcia i spawania metali. Acetylen służy również do produkcji tworzyw sztucznych, ponieważ ulega polimeryzacji, oraz do produkcji rozpuszczalników organicznych. Dawniej acetylen wytwarzano w lampach, tzw. karbidówkach, służących między innymi do oświetlania kopalń.

9 TWORZYWA SZTUCZNE Tworzywa są to organiczne plastyczne, substancje wielkocząstkowe powstałe między innymi w reakcjach polimeryzacji węglowodorów nienasyconych. Tworzywa sztuczne zastępują często w użyciu metale, drewno, skórę itp.

10 POLIPROPYLEN POLISTYREN stosuje się go do produkcji
wykładzin, pojemników, rur folii itp. POLISTYREN służy do wyrobu zabawek, pojemników, opakowań, obudów sprzętów. Z polistyrenu można otrzymać styropian.

11 stosuje się je do produkcji tkanin i dzianin.
POLICHLOREK WINYLU- ma zastosowanie w produkcji płytek, rur kanalizacyjnych, węży, prętów, wyrobów galanteryjnych. NYLONY stosuje się je do produkcji tkanin i dzianin.

12 KAUCZUK SYNTETYCZNY Stosuje się go w przemyśle samochodowym, do produkcji węży, ubrania gumowanego,obuwia itp.

13 Jest odporny na wysoką temperaturę oraz na substancję żrące.
TEFLON Jest odporny na wysoką temperaturę oraz na substancję żrące. SZKŁO ORGANICZNE Stosuję się je do wyrobu nietłukących się szyb, soczewek, reflektorów, art.gosp. dom., urządzeń sanitarnych i sztucznej biżuterii.

14 W krajach wysoko rozwiniętych odchodzi się od stosowania opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, zastępując je szkłem lub papierem, a więc materiałami które mogą być ponownie użyte. Powodem jest fakt, że tworzywa sztuczne nie biorą udziału w obiegu materii i energii w przyrodzie, a więc nie ulegają naturalnemu rozkładowi. tzw. plastik pozostaje nie rozłożony w środowisku przez setki lat. Podczas powolnego rozpadu do gleby przenikają toksyczne substancje.


Pobierz ppt "ZASTOSOWANIE WĘGLOWODORÓW WPŁYW NA ŚRODOWISKO NATURALNE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google