Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII"— Zapis prezentacji:

1 ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII
BIOENERGIA

2 ENERGIA to zdolność systemu do wykonywania pracy. Ujawniająca się podczas użytkowania w różnej formie np. światła i ciepła

3 Źródła energii: chemicznej – węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny
jądrowej – uran, pluton odnawialnej (OZE) (niewyczerpywalnej) woda, słońce, wiatr, geotermia, bioenergia.

4 Wady energii chemicznej
niepokojące zmiany klimatu wzrost cen paliw na świecie duża emisja CO2 do atmosfery ograniczenie zasobów – szacuje się, że: węgla starczy na ok. 220 lat gazu ziemnego na ok. 60 lat ropy naftowej na ok. 30 – 40 lat I co dalej?

5 Przyszłość energetyki
Jeśli nie tradycyjne źródła energii, to czym ją zastąpić? Alternatywa dla paliw kopalnych

6 Udział poszczególnych OZE w produkcji energii pierwotnej w Polsce w 2010 r.
Źródło: Główny Urząd Statystyczny za 2010 r.

7 ŚWIATOWI LIDERZY OZE USA 24,7% Niemcy 11,7% Hiszpania 7,8% Chiny 7,6%
Brazylia ,0% (…) Polska ,2% na podstawie: BP Statistical Review of World Energy 2011

8 Odnawialne źródła energii
biomasa energia wodna energia geotermalna energia wiatru energia słoneczna

9 BIOENERGIA Biomasa – trzecie co do wielkości i najstarsze na świecie naturalne źródło energii.  ”to stałe lub ciekłe substancje pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego, które ulegają biodegradacji, pochodzące z produktów, odpadów i pozostałości z produkcji rolnej oraz leśnej i przemysłu przetwarzającego ich produkty, a także części pozostałych odpadów, które ulegają biodegradacji.” Źródło: Rozporządzenie Min. Gosp i Pracy zamieszczone w: (Dz.U.Nr 267, poz .2656)

10 Biomasa występuje w trzech stanach skupienia:
stałym - drewno, rośliny z upraw energetycznych, suche odpady komunalne. gazowym - gaz błotny powstaje w wyniku beztlenowej fermentacji. ciekłym - alkohole produkowane z roślin o dużej zawartości cukru W wyniku fermentacji, hydrolizy otrzymuje się etanol i metanol biopaliwa

11 Drewno i odpady drzewne
Paliwa drewnopochodne charakteryzują się wysoką zawartością składników lotnych. Zaledwie 20% ich masy stanowią nielotne związki węgla, które nie odparowują w procesie suchej destylacji (ogrzewania) drewna, lecz zostają spalone na ruszcie. Drewno kawałkowe to: odpady produkcyjne trociny wióry zrębki drzewne kora

12 Rośliny energetyczne Rośliny energetyczne powinny charakteryzować się dużym przyrostem rocznym, wysoką wartością opałową, znaczną odpornością na choroby i szkodniki oraz stosunkowo niewielkimi wymaganiami glebowymi. Z roślin energetycznych należy wymienić: wierzba wiciowa ślazowiec pensylwański słonecznik bulwiasty trawy wieloletnie

13

14 Biogaz Biogaz powstaje w procesie beztlenowej fermentacji odpadów organicznych, podczas której substancje organiczne rozkładane są przez bakterie na związki proste. Może być wykorzystywany w sieci gazowej, jako paliwo do pojazdów oraz do produkcji energii elektrycznej w układach skojarzonych.

15 Biogaz Biogaz powstaje w procesie beztlenowej fermentacji odpadów organicznych, podczas której substancje organiczne rozkładane są przez bakterie na związki proste. Może być wykorzystywany w sieci gazowej, jako paliwo do pojazdów oraz do produkcji energii elektrycznej w układach skojarzonych.

16 Biopaliwa płynne Alternatywą dla tradycyjnych paliw, emitujących znaczne ilości dwutlenku węgla, są biopaliwa płynne. Źródła i zastosowanie biopaliw płynnych Biopaliwo Roślina Proces konwersji Zastosowanie Bioetanol Zboża, ziemniaki, topinambur itp. Hydroliza i fermentacja Substytut i/lub dodatek do benzyny Buraki cukrowe Fermentacja Uprawy energetyczne , słoma rośliny trawiaste Obróbka wstępna hydroliza i fermentacja Substytut i/lub dodatek do benzyny Biometanol Uprawy energetyczne Gazyfikacja lub synteza metanolu Ogniwa paliwowe Olej roślinny Rzepak, słonecznik - Substytut i/lub dodatek do oleju napędowego Biodiesel Estryfikacja Bioolej Piroliza Substytut oleju napęd. lub benzyny.

17 Znaczenie biopaliw Większe wykorzystanie biopaliw może przyczynić się do zmniejszenia zużycia (a tym samym – importu) ropy naftowej, co leży w interesie państw kupujących ten surowiec od wąskiej grupy eksporterów.

18 Zastosowanie OZE z biomasy w Polsce
Elektrownia - „Konin-Pątnów- Adamów” Moc znamionowa bloku energetycznego w PAK wynosi 55 MW. Przy nominalnej pracy kocioł może spalić 65 ton biomasy na godzinę. Elektrownia Szczecin - W procesie produkcyjnym, przy użyciu kotła wytwarza się 183 MWt ciepła oraz 64,5MW energii. Kocioł oddano do użytku w 2012 r.

19 Zalety energii odnawialnej
odnawialność źródeł konkurencyjność na rynku paliw nieszkodliwość dla środowiska zagospodarowanie nieużytków i odpadów

20 W prezentacji korzystałam ze stron:


Pobierz ppt "ODNAWIALNE ŹRÓDŁA ENERGII"

Podobne prezentacje


Reklamy Google