Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Cytadela Kairska 7 cudów świata Mateusz Antczak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Cytadela Kairska 7 cudów świata Mateusz Antczak."— Zapis prezentacji:

1 Cytadela Kairska 7 cudów świata Mateusz Antczak

2 Spis Treści Informacja ogólne Lokalizacja Historia Historia cd.
XIX wiek Muzea Ciekawostki

3 Informacje ogólne Cytadela Kairska lub Cytadela Saladyna – to majestatyczna, średniowieczna twierdza znajdująca się w stolicy Egiptu, Kairze. Jest jednym z symboli miasta, posiada duży kompleks muzealny. Ponadto jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów zabytków miasta.

4 Lokalizacja Cytadela Kairska położona jest na wzgórzu Mukattam, w pobliżu zabytkowego centrum miasta. Górująca nad miastem forteca zbudowana została w latach na polecenie egipskiego władcy Saladyna z dynastii Ajjubidów, przede wszystkim w celu ochrony przed krzyżowcami. Aż do śmierci Muhammada Alego w 1849, czyli przez prawie 700 lat, Cytadela była siedzibą władców Egiptu.

5 Historia Kiedy budowa Cytadeli została ukończona na przełomie 1183/1184 roku, mur był w budowie jeszcze w 1238 roku, długo po śmierci Saladyna. Aby zapewnić jej dostęp do wody, zbudowane zostały akwedukty oraz studnia (zwana Studnią Józefa) o głębokości 280 stóp (ok. 85 m). Jest ona znana także jako Studnia Spiralna, gdyż prowadzi do niej 300 schodków wijących się w dół.

6 Historia cd. Już za panowania Al-Nasir Muhammada ilość wody transportowana akweduktami zaczęła być niewystarczająca dla licznej populacji ludzi i zwierząt, żyjących na terenie Cytadeli. Aby zapobiec jej brakowi, Al-Nasir Muhammad wybudował kilka kół wodnych na Nilu, gdzie następnie akweduktami zbudowanymi jeszcze za panowania Saladyna była dostarczana do Cytadeli.

7 XIX wiek Twierdza jest czasem nazywana Cytadelą Muhammada Alego, gdyż znajduje się w niej meczet jego imienia, zbudowany między 1828, a 1848 rokiem. Meczet (nazywany „najbardziej tureckim w Kairze") został zbudowany ku pamięci Tusuna Paszy, jednego z synów Muhammada, który zmarł w 1816.

8 Muzea Na terenie Cytadeli znajduje się pewna liczba muzeów. Najważniejsze z nich: Muzeum Policji - znajdują się w nim m.in. pokoje poświęcone najsłynniejszym morderstwom i zabójstwom politycznym, ale z wyłączeniem zabójstwa prezydenta Sadata. Muzeum Powozów - posiada 6 królewskich karet, w tym jedną ze złota. Muzeum Wojska - znajdziemy w nim przedmioty związane z ceremoniałem wojskowym.

9 Ciekawostki Kalifatu Fatymidów Saladyn zobowiązał się do budowy muru, który otaczałby zarówno Kair jak i Fustat Według źródeł Saladyn miał powiedzieć: „Wraz z tym murem sprawię, że dwa miasta będą stanowić jedną całość, tak aby żadna armia nie była w stanie się przed nimi obronić i wierzę w słuszność otoczenia ich murem od jednego brzegu Nilu do drugiego”

10 Prezentacje przygotował:
Mateusz Antczak


Pobierz ppt "Cytadela Kairska 7 cudów świata Mateusz Antczak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google