Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

7 cudów świata. Informacja ogólne Lokalizacja Historia Historia cd. XIX wiek Muzea Ciekawostki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "7 cudów świata. Informacja ogólne Lokalizacja Historia Historia cd. XIX wiek Muzea Ciekawostki."— Zapis prezentacji:

1 7 cudów świata

2 Informacja ogólne Lokalizacja Historia Historia cd. XIX wiek Muzea Ciekawostki

3 Cytadela Kairska lub Cytadela Saladyna – to majestatyczna, średniowieczna twierdza znajdująca się w stolicy Egiptu, Kairze. Jest jednym z symboli miasta, posiada duży kompleks muzealny. Ponadto jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów zabytków miasta.

4 Cytadela Kairska położona jest na wzgórzu Mukattam, w pobliżu zabytkowego centrum miasta. Górująca nad miastem forteca zbudowana została w latach na polecenie egipskiego władcy Saladyna z dynastii Ajjubidów, przede wszystkim w celu ochrony przed krzyżowcami. Aż do śmierci Muhammada Alego w 1849, czyli przez prawie 700 lat, Cytadela była siedzibą władców Egiptu.

5 Kiedy budowa Cytadeli została ukończona na przełomie 1183/1184 roku, mur był w budowie jeszcze w 1238 roku, długo po śmierci Saladyna. Aby zapewnić jej dostęp do wody, zbudowane zostały akwedukty oraz studnia (zwana Studnią Józefa) o głębokości 280 stóp (ok. 85 m). Jest ona znana także jako Studnia Spiralna, gdyż prowadzi do niej 300 schodków wijących się w dół.

6 Już za panowania Al-Nasir Muhammada ilość wody transportowana akweduktami zaczęła być niewystarczająca dla licznej populacji ludzi i zwierząt, żyjących na terenie Cytadeli. Aby zapobiec jej brakowi, Al-Nasir Muhammad wybudował kilka kół wodnych na Nilu, gdzie następnie akweduktami zbudowanymi jeszcze za panowania Saladyna była dostarczana do Cytadeli.

7 Twierdza jest czasem nazywana Cytadelą Muhammada Alego, gdyż znajduje się w niej meczet jego imienia, zbudowany między 1828, a 1848 rokiem. Meczet (nazywany najbardziej tureckim w Kairze") został zbudowany ku pamięci Tusuna Paszy, jednego z synów Muhammada, który zmarł w 1816.

8 Na terenie Cytadeli znajduje się pewna liczba muzeów. Najważniejsze z nich: Muzeum Policji - znajdują się w nim m.in. pokoje poświęcone najsłynniejszym morderstwom i zabójstwom politycznym, ale z wyłączeniem zabójstwa prezydenta Sadata. Muzeum Powozów - posiada 6 królewskich karet, w tym jedną ze złota. Muzeum Wojska - znajdziemy w nim przedmioty związane z ceremoniałem wojskowym.

9 Kalifatu Fatymidów Saladyn zobowiązał się do budowy muru, który otaczałby zarówno Kair jak i Fustat Według źródeł Saladyn miał powiedzieć: Wraz z tym murem sprawię, że dwa miasta będą stanowić jedną całość, tak aby żadna armia nie była w stanie się przed nimi obronić i wierzę w słuszność otoczenia ich murem od jednego brzegu Nilu do drugiego

10


Download ppt "7 cudów świata. Informacja ogólne Lokalizacja Historia Historia cd. XIX wiek Muzea Ciekawostki."

Podobne prezentacje


Ads by Google