Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wiszące ogrody Semiramidy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wiszące ogrody Semiramidy"— Zapis prezentacji:

1 Wiszące ogrody Semiramidy
Siedem cudów świata Antonina Krysztofiak

2 Siedem cudów świata Siedem najpopularniejszych miejsc turystycznych
Przewodnik po „cudach starożytności” Najwcześniejsza znana wersja listy została stworzona w II wieku p.n.e. przez Antypatera z Sydonu

3 Semiramida Znana z tradycji hellenistycznej i antycznej legendarna królowa babilońska, bohaterka licznych podań i legendarnych opowieści z terenów Bliskiego Wschodu. Wzniosła nabrzeża portowe w Babilonie. Według Diodora Sycylijskiego miała być półboginią, wykarmioną w dzieciństwie przez gołębice, kobietą wielkiej urody, małżonką króla asyryjskiego Ninusa. To ona założyć miała Babilon i stworzyć imperium rozciągające się od Egiptu po Indie. W tradycji armeńskiej zachowała się opowieść o wielkiej wyprawie Semiramidy do Armenii i założeniu przez nią miasta Wan.

4 Wiszące ogrody Semiramidy w Babilonie
Zostały zbudowane na polecenie króla Nabuchodonozora II ( p.n.e.), który podarował je swojej żonie, Amytis, ponieważ po przyjeździe do Babilonu bardzo tęskniła za bujną zielenią ojczystego kraju – Medii.

5 Dlaczego Semiramidy? Niejasne jest, dlaczego nazwano je imieniem Semiramidy, asyryjskiej królowej, która żyła dwa wieki wcześniej.

6 Owe ogrody musiały istnieć ze względu na wzmianki o nich występujące w wielu źródłach historycznych z tamtego i późniejszego okresu (pisali o nich m.in. Herodot, Strabon i Diodor Sycylijski). Ponadto wykopaliska przeprowadzone w miejscu ich hipotetycznego położenia wykazały obecność pozostałości rozległego pałacu Nabuchodonozora II jak i specjalnej konstrukcji tarasy i studnie.

7 Były one zakładane na tarasach wznoszących się do góry i podtrzymywanych specjalną konstrukcją, którą tworzyły szeregi wąskich, coraz wyższych korytarzy zasklepionych kolebkowo. Każdy taras, na którym zasadzono rośliny, był izolowany smołą i powłoką ołowianą na których umieszczano warstwę odsączającą, a następnie grubą warstwę ziemi (do 2 m miąższości), w której rosły drzewa i krzewy, sztucznie nawadniane.

8 Ogrody te zostały założone w VI lub VII wieku p. n. e
Ogrody te zostały założone w VI lub VII wieku p.n.e. Zwisające z tarasów pnącza zakrywały mury, co sprawiało wrażenie, że te piękne rośliny zawieszone są w powietrzu. Do ich nawadniania używano wody z Eufratu, którą dostarczano na poszczególne poziomy za pomocą przemyślnego systemu kanałów i drenów. Sposób budowy

9 Spis treści: Strona tytułowa Siedem cudów świata Semiramida
Wiszące ogrody Semiramidy Dlaczego Semiramidy? Czy na pewno istniały? Sposób budowy Sposób użytkowania

10 Dziękuję za uwagę!


Pobierz ppt "Wiszące ogrody Semiramidy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google