Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Gwidon Bolewski - klasa 1c

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Gwidon Bolewski - klasa 1c"— Zapis prezentacji:

1 Gwidon Bolewski - klasa 1c
Siedem cudów świata Wielki Mur Chiński Gwidon Bolewski - klasa 1c

2 Spis treści Podstawowe informacje W czym właściwie rzecz?
Początki zawsze ciężkie Niespotykany rygor Materiały Odbudowa Ciekawostki Ciekawostki, cd Podsumowanie Koniec

3 Podstawowe informacje
Mur Chiński to zbiorcza nazwa systemów obronnych: zapór naturalnych, fortów i wież obserwacyjnych oraz murów obronnych z ubitej ziemi. Osłaniają one północne Chiny przed najazdami ludów z Wielkiego Stepu. To nie tylko cud świata – znajduje się też na liście UNESCO.

4 W czym właściwie rzecz? Budowla ta ma długość ponad 2400 km i jest do dziś największą zbudowaną przez człowieka konstrukcją, co czyni ją tak wyjątkową, że została jednym z cudów świata. Ze względu na swą długość Mur Chiński nazywany jest też "Murem Li”.

5 Początki zawsze ciężkie
Tworzenie Muru trwało blisko 1500 lat. W tym czasie ginęły miliony ludzi, a budowa wielokrotnie była przerywana i wznawiana ze względów politycznych. Konstrukcję rozpoczął cesarz Qin Shi Huang, jednak prace zakończone zostały pomyślnie dopiero w XV w. n.e. – czasy dynastii Ming.

6 Niespotykany rygor Podczas budowy muru za nieposłuszeństwa ludzi żywcem wmurowywano do niego. Gdy niewolnik zmarł (najczęściej na skutek wycieńczenia), chowano go przy murze, żeby zapobiec epidemiom, natomiast wbrew krążącym legendom, nie grzebano wszystkich zmarłych wewnątrz muru, gdyż przez takie działanie budowla mogłaby stracić swoją wytrzymałość.

7 Materiały Przy budowie muru korzystano z materiałów dostępnych na miejscu: najpierw wznoszono wysokie i szerokie gliniane wały. Na ich szczycie układano warstwy cegieł, kamieni oraz skał. Między nimi sypano ubitą ziemię wzmocnioną gałęziami i trzciną. Na samym szczycie konstrukcji układano długie, ciosane bloki skalne.

8 Odbudowa W latach 70. władze chińskie podjęły decyzję o odbudowie niektórych fragmentów, między innymi bramy Chia na zachodnim krańcu Muru. Najlepiej zachowany odcinek jest w Badaling. Ten fragment odbudowano jeszcze w latach 50. To tutaj przyjeżdża codziennie tysiące. W latach 90. ukończono renowację wschodniego krańca Muru - bramy Shan-hai.

9 Ciekawostki Wielki Mur stracił swoje znaczenie militarne. Poszczególne odcinki były rozbierane przez miejscową ludność, która traktowała go jako źródło budulca. Plotką jest, by Mur był widoczny z powierzchni Księżyca. Nie jest aż tak szeroki, mimo swej długości. Widać go jednak z niewielkiej odległości na orbicie.

10 Ciekawostki, cd Podstawowa część Muru zawiera wystarczającą ilość kamienia, by zbudować z niego dwuipółmetrowej wysokości mur otaczający Ziemię. W dolnej części Muru znajdowały się pomieszczenia dla żołnierzy, stajnie i magazyny. Mur przyczynił się do rozwoju Jedwabnego Szlaku.

11 Podsumowanie Wielki Mur to wiele osobnych odcinków z różnych epok. Kolejne dynastie budowały własne mury w północnej części kraju. Jest to symbol rozpoznawczy Chin i tak jak reszta kraju – ma bogatą historię. Nie dziwmy się mianu Cudu Świata.

12 Koniec Dziękuję za obejrzenie prezentacji Informacje zaczerpnięte z wikipedia.org Muzyka „Sonata Księżycowa” Ludwiga van Beethovena


Pobierz ppt "Gwidon Bolewski - klasa 1c"

Podobne prezentacje


Reklamy Google