Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabytki w Inowrocławiu

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabytki w Inowrocławiu"— Zapis prezentacji:

1 Zabytki w Inowrocławiu
Prezentują : Julia Marnocha Martyna Mikołajczyk

2 Kopalnia Soli Historia Inowrocławia od najdawniejszych czasów związana jest trwale z dziejami górnictwa solnego. Średniowieczne saliny stały się zalążkiem kujawskiego solowarstwa będącego podstawą rozwoju miasta. Na bazie soli powstało ponad 100 lat temu Uzdrowisko wykorzystujące lecznicze własności solanek. W pierwszej połowie XX stulecia powstała Kopalnia Solno z szybem Solno I, w której zastosowano system eksploatacji komorowej. Drugi szyb Solno II powstał w latach pięćdziesiątych, którym wydobywano solankę do 1986 r. W ostatnich latach wielkość produkcji 

3 Kościół „Ruina” Jest najstarszym, a zarazem najwartościowszym z punktu widzenia historycznego i artystycznego zabytkiem Inowrocławia. Budowę rozpoczęto krótko po 1180 r. z inicjatywy księcia Leszka, wnuka Bolesława Krzywoustego, a ukończono na początku XIII w.

4 Mur obronny Po potężnych obwarowaniach Inowrocławia pozostały 2 fragmenty murów obronnych przy ulicy Kilińskiego i Poznańskiej. Obwody 2 wałów i przekopów usytuowanych przed murami obronnymi i umożliwiającymi obronę miasta przed i przy pomocy artylerii, dziś czytelne są tylko na starych mapach Inowrocławia. Zbudowane po 1431 r. miały bronić miasto przed powtórnym najazdem Krzyżaków.

5 Kamienice Większość inowrocławskich zabytków architektury stanowią kamienice mieszczańskie. W śródmieściu zachowało się kilkanaście domów z końca XVIII i początków XIX wieku. Wśród nich walorami architektonicznymi wyróżnia się budynek z końca XVIII w. przy placu Obrońców Pokoju 6, w którym w XIX stuleciu przez pewien czas mieścił się Bank Ludowy, instytucja która była finansową bronią Polaków w walce z Prusakami o przetrwanie narodu, a w XX w. krótko zamieszkiwał w nim "Meteor Młodej Polski" - pisarz Stanisław Przybyszewski.

6 Sąd Został wybudowany w pierwszych latach XX wieku. Nawiązuje do renesansu północnego, jest otynkowany i bogato wyposażony w kamienny detal architektoniczny. Tutaj w nocy z 22 na 23 października 1939 r. hitlerowcy zamordowali 56 polskich działaczy. Dla uczczenia pamięci pomordowanych, za więzieniem położony został kamień na estetycznie urządzonym placyku z kwiatami. W pobliżu znajduje się szkoła, u której wejścia wmurowana jest tablica pamiątkowa ku czci pomordowanych Polaków.

7 Pomniki

8 Pod ziemią Wiele, mało dotychczas poznanych zabytków kryje inowrocławska ziemia. W śródmieściu, do głębokości 3 m poniżej powierzchni ulic i placów, zalega plątanina drewnianych i murowanych konstrukcji, pozostałych po dawnej zabudowie miasta. Wyróżnić wśród nich można nieźle zachowane fragmenty domów i przemyślne, drewniane konstrukcje nawierzchni ulic, zasypane gruzem i ziemią, przemieszaną z niezliczoną ilością zużytych i fragmentarycznie zachowanych przedmiotów, tak wiele mówiących o codziennym życiu mieszkańców starego Inowrocławia

9 Pod ziemią- zdjęcia

10 Żaczki

11 Prezentacją zajęły się : Martyna i Julia
Koniec  Prezentacją zajęły się : Martyna i Julia


Pobierz ppt "Zabytki w Inowrocławiu"

Podobne prezentacje


Reklamy Google