Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Osiągnięcia starożytnych Rzymian. Architektura Wynalezienie cementu produkowanego z wapna i popiołów wulkanicznych, wody i drobnych kamieni pozwoliło.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Osiągnięcia starożytnych Rzymian. Architektura Wynalezienie cementu produkowanego z wapna i popiołów wulkanicznych, wody i drobnych kamieni pozwoliło."— Zapis prezentacji:

1 Osiągnięcia starożytnych Rzymian

2 Architektura Wynalezienie cementu produkowanego z wapna i popiołów wulkanicznych, wody i drobnych kamieni pozwoliło na opanowanie techniki wyrobu zapraw i tynków. Opanowana w II w. p.n.e. umiejętność wypalania cegły przyczyniła się do przełomu w sztuce rzymskiej. Panteon świątynia poświęcona wszystkim bogom

3 Forum Romanum Plac w starożytnym Rzymie, na którym znajdował się szereg ważnych budynków, mi.in. Kuria, świątynie.

4 Amfiteatr - Koloseum Amfiteatr Flawiuszów, wzniesiony w latach 70 – 82 przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Odbywały się w nim m.in. walki gladiatorów, polowania na dzikie zwierzęta. W Koloseum mordowano również chrześcijan, co upamiętnia stojący obecnie wewnątrz budowli krzyż. Od połowy XVIII wieku Koloseum jest otoczone opieką jako miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan, wcześniej służyło jednak za kamieniołom.

5 Łuk triumfalny Łuk triumfalny Konstantyna Wielkiego To budowla w kształcie monumentalnej, wolno stojącej bramy stawiana dla upamiętnienia ważnej osoby lub uczczenia ważnego wydarzenia, zwykle zwycięstwa militarnego. Przejście pod łukiem triumfalnym autora zwycięstwa było punktem kulminacyjnym pochodu triumfalnego.

6 Termy Termy czyli łaźnie rzymskie, to kompleks obiektów ulokowanych na rozległym terenie, dostępnych dla wszystkich. W skład pomieszczeń wchodziły: szatnie, baseny z zimną wodą, baseny z gorącą wodą, łaźnie: sucha lub parowa, sale masażu sala do wypoczynku.

7 Akwedukty Kanał wodociągowy, rurociąg zwykle nadziemny, umieszczony na arkadach przeprowadzonych nad rzekami lub nierównościami terenu, prowadzący wodę z odległych źródeł do miasta.

8 Republika i cesarstwo Republika (łac. res publica - sprawa publiczna; rzecz pospolita) to ustrój polityczny, w którym władza jest sprawowana przez organ wyłoniony w wyniku wyborów. Cesarstwo (jedynowładztwo) to ustrój polityczny lub forma rządów, gdzie suwerenem jest jeden człowiek, nazywany cesarzem.

9 W prezentacji wykorzystano materiały pochodzące z: www.wikipedia.pl (repozytorium wolnych zasobów projektów Fundacji Wikimedia) Microsoft Clip Gallery. Autor prezentacji: Jolanta Woźniak – Partyka


Pobierz ppt "Osiągnięcia starożytnych Rzymian. Architektura Wynalezienie cementu produkowanego z wapna i popiołów wulkanicznych, wody i drobnych kamieni pozwoliło."

Podobne prezentacje


Reklamy Google