Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabytki Kłodzka ~ Kościół Wniebowzięcia NMP ~

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabytki Kłodzka ~ Kościół Wniebowzięcia NMP ~"— Zapis prezentacji:

1 Zabytki Kłodzka ~ Kościół Wniebowzięcia NMP ~

2 Prawdopodobnie już w1194 roku joannici rozpoczęli na
~ Początek Budowy ~ Prawdopodobnie już w1194 roku joannici rozpoczęli na obecnym placu Kościelnym budowę pierwszego w Kłodzku kościół. Kamień węgielny pod budowę obecnego kościoła parafialnego położony został przez joannitów około 1344 roku z inicjatywy mocno związanego z Kłodzkiem arcybiskupa praskiego Arnosta. Umierając w roku 1364 arcybiskup zapisał na cele budowy kościoła znaczne sumy. Budowa stanęła jednak w miejscu i kontynuowana była dopiero w drugiej połowie XV wieku.

3

4 ~ Budowa wież kościoła ~
W 1462 roku rozpoczęto budowę południowej wieży, zwanej Białą. Znajduje się na niej krzyż maltański oraz data 1465, gdyż jej budowę ukończono dopiero w roku Wieżę północną zwaną Czarną rozpoczęto budować w roku 1487, ukończono ją jednak dopiero na początku XVI wieku, dochodząc jedynie do wysokości przedostatniego gzymsu wieży południowej.

5

6 ~ Budowa sklepień ~ W latach zbudowano sklepienia nad nawami bocznymi, mury nawy głównej podniesiono i przekryto jednak sklepieniem dopiero pomiędzy 1522, a 1525 rokiem. W międzyczasie wzniesiono część kaplic, oraz zawieszono trzy dzwony o łącznej wadze ok. 5 ton. W drugiej połowie XVI wieku w pierwszym przęśle nawy głównej wykopano i wymurowano kryptę dla zmarłych książąt. Wkrótce kościół przejęli protestanci.

7 Widok z wierzy strażackiej

8 ~ Jezuici w kościele ~ W roku 1624 kościół objęli jezuici i rozpoczęli jego modernizację. Wykonano nową posadzkę oraz więźbę dachową nad nawą głowną. W latach powstała dwukondygnacyjna zakrystia połączona z sąsiednim gmachem kolegium jezuitów. W roku 1683 roku zbudowano od północnej strony kaplicę żałobną, uzyskując w ten sposób bryłę kościoła, która bez większych zmian dotrwała do dnia dzisiejszego.

9 Rzeźby nad głównym wejściem

10 ~Wygląd kościoła ~ W wyniku blisko letnich prac powstała okazała poźnogotycka świątynia o murach z kamienia, o cechach nawiązujących do gotyku praskiego. Budowla jest trójnawową bazyliką o długości blisko 62 metrów i szerokości 44,5 metra. Posiada siedem przęseł i trzy wieloboczne absydy na końcach naw. Nawa główna pokryta jest jednolitym sklepieniem siatkowym, na którym oparto dwuspadowy dach. Nad nawami bocznym sklepienie ma charakter krzyżowo-gwiazdzisty. Okna nawy głównej i naw bocznych są bogato zdobione w ościeżnicach. Bryła kościoła zaakcentowana jest od zewnątrz przez silnie wysunięte skarpy.

11 Pomnik przed kościołem

12 Wnętrze kościoła Wystrój wnętrz kościoła jest głównie barokowy,. Duży wkład w jego kształt miał Michał Klahr,Na szczególną uwagę zasługują: bogaty ołtarz główny autorstwa Krzysztofa Tauscha, pomnik biskupa Arnosta, ufundowana w 1717 roku bogato zdobiona ambona autorstwa Michała Klahra oraz pochodząca z XIV wieku figura "Kłodzkiej Madonny z Czyżykiem". Kościół otoczony był dawniej murem cmentarnym, jednak został on rozebrany podczas likwidacji cmentarza. Zachowała się jedynie brama od północy, zwana Bramą Czarną z trzema figurami świętych. Naprzeciw portalu wejsciowego znajduje się natomiast posąg św. Jana Nepomucena

13 Tak dziś wygląda kościół


Pobierz ppt "Zabytki Kłodzka ~ Kościół Wniebowzięcia NMP ~"

Podobne prezentacje


Reklamy Google