Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W biskupińskiej osadzie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W biskupińskiej osadzie."— Zapis prezentacji:

1 W biskupińskiej osadzie.

2 ODKRYCIE OSADY Odkrycie Biskupina miało miejsce w 1933 roku, kiedy to młody nauczyciel miejscowej szkoły Walenty Szwajcer zauważył wystające z wody i brzegu jeziora pale. Swoim odkryciem starał się zainteresować różne instytucje. Wykopaliska rozpoczęte w 1934 roku przez ekspedycję archeologiczną kierowaną przez prof. Józefa Kostrzewskiego trwały do wybuchu II wojny światowej. Po wojnie prace archeologiczne kontynuował asystent prof. Kostrzewskiego - prof. Zdzisław Adam Rajewski, pod którego kierownictwem w latach 70-tych XX wieku rozbudowano rezerwat, nadając mu obecny kształt. Oprócz grodu można tu bowiem obejrzeć zrekonstruowane domostwa z różnych epok.

3 Początki osadnictwa w Biskupinie sięgają prawdopodobnie ok. 700 lat p
Początki osadnictwa w Biskupinie sięgają prawdopodobnie ok. 700 lat p.n.e., kiedy to ludność prasłowiańska wzniosła na niewielkiej, dwuhektarowej wyspie na Jeziorze Biskupińskim owalny gród.

4 Plan osady w Biskupinie.
Wewnątrz grodu, tuż przy bramie wjazdowej, znajdował się plac, który był miejscem spotkań i handlu. Wokół osady biegła ulica okrężna.

5 Wzdłuż 12 równoległych uliczek zbudowano w 13 rzędach ok
Wzdłuż 12 równoległych uliczek zbudowano w 13 rzędach ok. 100 jednakowej wielkości drewnianych chat o wymiarach ok. 10 na 8 metrów każda.

6 Wygląd chat Chaty w każdym rzędzie pokryte były jednym wspólnym dachem wykonanym prawdopodobnie z trzciny. Pojedynczy dom składał się z przedsionka, w którym trzymano zwierzęta hodowlane i izby głównej, gdzie członkowie liczącej od 8 do 10 osób rodziny spali na jednym, dużym, zbitym z desek łożu (narach) oraz przygotowywali posiłki nad owalnym, zbudowanym z kamieni paleniskiem.

7

8 Wnętrze chaty - palenisko

9 Obronny charakter osady

10 Z brzegu dotrzeć do osady można było po drewnianym pomoście mającym ponad 250 metrów długości. Do środka wejść można było przez jedyną, dobrze strzeżoną bramę zwieńczoną wieżą górującą nad grodem.

11 Osada obronna Wał obronny otaczający osadę zbudowano z drewnianych skrzyń wypełnionych ziemią i dodatkowo oblepionych gliną, co miało uniemożliwić podpalenie drewnianej konstrukcji. Miał on 6 metrów wysokości. Dodatkowo gród broniony był kilkoma rzędami pali wbitych ukośnie w bagno, tzw. palisadą Wszystkie te zabezpieczenia miały zapewnić mieszkańcom bezpieczeństwo i skuteczną obronę w razie napaści wroga.

12 Osadę mogło zamieszkiwać od 800 do 1000 osób.
Mieszkańcy Biskupina trudnili się zbieractwem, rybołówstwem, myślistwem, uprawą roli, hodowlą zwierząt rzemiosłem (np. tkactwem, garncarstwem) handlowali także z sąsiadami i wędrownymi kupcami, co ułatwiał im przebiegający w pobliżu bursztynowy szlak.

13 Odpowiedz na pytania: Kiedy odkryto osadę w Biskupinie?
Kto odkrył osadę w Biskupinie? Co to jest ród? Co to jest plemię? Z jakich materiałów była zbudowana osada w Biskupinie? Do czego służyły żarna? 7. Kiedy powstała osada w Biskupinie? 8. Wymień elementy świadczące o obronnym charakterze osady. 9. Czym zajmowali się mieszkańcy Biskupina? 10. Dlaczego mieszkańcy opuścili swoją osadę?


Pobierz ppt "W biskupińskiej osadzie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google