Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opowiem wam teraz o królu Kazimierzu zwanym Wielkim, który od roku jest patronem naszej szkoły. Urodził się on w 30 kwietnia 1310r. Koronowany został

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opowiem wam teraz o królu Kazimierzu zwanym Wielkim, który od roku jest patronem naszej szkoły. Urodził się on w 30 kwietnia 1310r. Koronowany został"— Zapis prezentacji:

1

2 Opowiem wam teraz o królu Kazimierzu zwanym Wielkim, który od roku jest patronem naszej szkoły. Urodził się on w 30 kwietnia 1310r. Koronowany został w 1333r. Był uprzejmy i uczciwy, łatwo dopuszczał do siebie ludzi każdego stanu, rodu i wieku.

3 Kazimierz Wielki przyczynił się do wybudowania 33 zamków i licznych murów miejskich. Naukowcy oceniają poczynania króla Kazimierza za największy zrealizowany zamysł strategiczny w naszej historii.

4 Janko z Czarnkowa w swojej kronice wymienił szereg wzniesionych przez króla grodów i zamków, a wśród nich w Lublinie i Wąwolnicy. Jan Długosz dorzucił zaś do tego Kazimierz nad Wisłą.

5 Król Kazimierz przyczynił się do wzniesienia murów obronnych, które na długie lata zabezpieczyć miały niezakłócony, pomyślny rozwój miasta. Miało to miejsce zaraz po roku 1341, to jest po najeździe Tatarów, którzy splądrowali i spalili znaczną część miasta.

6 Kamienne fundamenty murów zachowały się na skraju wzgórza zamkowego od północy.

7 W XIV wieku za panowania Kazimierza Wielkiego wzniesiono murowany zamek otoczony murem obronnym z bramą od zachodu.

8 Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim jest jednym z najcenniejszych zabytków. Gotycka budowla została wzniesiona za czasów Kazimierza Wielkiego na wzgórzu i wkomponowana w linię murów obronnych zamku. Kaplica odgrywała przez kolejne stulecia znaczącą rolę w dziejach Lublina.

9

10 Brama Grodzka jest jednym z pierwszych murowanych elementów obwarowań miasta wybudowanych w 1342 r. za panowania Kazimierza Wielkiego. Brama Grodzka zwana była także Bramą Żydowską, ponieważ była przejściem pomiędzy Starym Miastem, a dzielnicą Żydowską.

11 Obecny kościół oo. Dominikanów został zbudowany w XIV wieku z fundacji Kazimierza Wielkiego w 1342 r.

12 Brama Krakowska to czternastowieczna brama strzegąca dostępu do Starego Miasta w Lublinie. Jest historycznym symbolem naszego grodu. Została zbudowana w stylu gotyckim a w XVII w. nadano jej rys barokowy.

13 Czternastowieczny kościół farny jest cennym zabytkiem ufundowanym przez samego Kazimierza Wielkiego około 1325 roku. Ze wzgórza, na którym jest położony, rozciąga się malowniczy widok. Kościół farny obecny, renesansowy kształt zyskał po przebudowie w XVI wieku.

14 Zamek w Kazimierzu Dolnym powstał między XII-XIV wiekiem, jako zespół fortyfikacji obronnych. Baszta (Zamek Górny), zwana też wieżą Łokietka z XIII wieku, mieści się na samym szczycie wzniesienia. Zamek Dolny został wzniesiony dla Kazimierza Wielkiego w latach 40. XIV wieku.

15 Zamek w Bochotnicy powstał przypuszczalnie ok. 1340 r., po słynnym najeździe Tatarów na Lubelszczyznę. Król Kazimierz Wielki starał się otoczyć centrum kraju łańcuchami zamków obronnych. Ruiny zamku w Bochotnicy (popularnie zwanego Zamkiem Esterki) położone są na lewym, stromym i zalesionym zboczu doliny Bystrej.

16 Przed 1370 r. wieś uzyskała prawa miejskie, stając się miastem królewskim. Wybudowano zamek (wieżę królewską), kaplicę królewską pw. św. Wojciecha i mur obronny. Czasy panowania króla Kazimierza Wielkiego to okres świetności Wąwolnicy.

17 Całkowicie zniszczony krasnostawski zamek stał nad rzeką Wieprz. W 1356 r. Kazimierz Wielki nakazał budowę zamku otoczonego fosą nad samym Wieprzem, w odległości ok. 700 m na południe od dawnego grodu ruskiego. Aby zapewnić zamkowi wystarczającą ilość wody, wykopano też duży staw. Od niego podobno powstała później nazwa Krasnystaw.

18 http://kazimierskiparkk.wordpress.com/miejscowosci/wawolnica/ http://historycy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=105:zamki-i- fortalicja-kazimierza-wielkiego&catid=39:redniowiecze&Itemid=53 http://historycy.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=105:zamki-i- fortalicja-kazimierza-wielkiego&catid=39:redniowiecze&Itemid=53 http://pl.wikipedia.org/wiki/Zamek_w_Lublinie http://pl.wikipedia.org/wiki/Brama_Grodzka_w_Lublinie http://www.kazimierzwielki.pl/lubelskie.html http://bagrit.pl/artykuly/artykuly.php?art=art_17&str=1&lg=pl&tyt=Lublin%20i%2 0lubelszczyzna%20za%20ostatniego%20Piasta&k=1 http://bagrit.pl/artykuly/artykuly.php?art=art_17&str=1&lg=pl&tyt=Lublin%20i%2 0lubelszczyzna%20za%20ostatniego%20Piasta&k=1


Pobierz ppt "Opowiem wam teraz o królu Kazimierzu zwanym Wielkim, który od roku jest patronem naszej szkoły. Urodził się on w 30 kwietnia 1310r. Koronowany został"

Podobne prezentacje


Reklamy Google