Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Ciekawe obiekty na wybrzeżu zachodniopomorskim

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Ciekawe obiekty na wybrzeżu zachodniopomorskim"— Zapis prezentacji:

1 Ciekawe obiekty na wybrzeżu zachodniopomorskim

2 Ulrich Finsterwalder Ulrich Finsterwalder jest to nazwa osiadłego na mieliźnie statku, którego kadłub został wykonany z betonu. Ma on 90m długości i 15m szerokości. Statki tego typu były budowane w czasie II wojny światowej z powodu braku dostępnej stali. Ich przeznaczenie było różne, powyższy miał za zadanie transport syntetycznego paliwa z zakładu w Policach. Spoczywa on w północnej części jeziora Dąbie, na wschód od miejscowości Inoujścia.

3 Latarnia morska w Świnoujściu
Latarnia ta jest wizytówką Świnoujścia, a poza tym jest jedną z najwyższych latarni na świecie. Mierzy ona 68 metrów, a zasięg jej światła wynosi ok. 46 km . Jej budowę rozpoczęto w roku 1854 a zakończono niespełna 3 lata później w roku Pierwszy raz rozbłysła 1 grudnia owego roku. W roku 2000 zakończono generalny remont budowli, oraz ponownie udostępniono jej zwiedzanie. Na jej terenie znajduje się muzeum którego atrakcją są m.in. Strój nurka ważący 70 kg z butlami ważącymi po 12 kg,oraz żarówka z latarni o mocy 4200 W.

4 Latarnia morsa „Kikut”
Latarnia ta leży ok 2,5 km na północny wschód od miejscowości Wisełka. Powstała ona na bazie starej wieży orientacyjno-widokowej zbudowanej w XIX w z ciosanych głazów. Ma 15 m wysokości, więc jest najniższą po Jastarni latarnią, jednak z powodu swojego umiejscowienia na wysokim brzegu morza, ma najwyżej położone źródło światła (91 m.n.p.m) . Latarnia ta nie jest udostępniona do zwiedzania.

5 Latarnia morska w Niechorzu
Latarnia została wybudowana wraz z dwoma 12-metrowymi budynkami mieszkalnymi 1 grudnia 1866 r. We wsi Niechorze (niem. Horst). Mierzy ona 45 m a zasięg jej światła wynosi ponad 36 km, dzieje się tak za sprawą żarówki o mocy 1000 W wzmocnionej 20-krotnie przez system pryzmatów. Poza tym jest wspaniałym zabytkiem architektury. W roku 1945 została uszkodzona przez pocisk artyleryjski, ponownie odbudowano ją w roku W 2000 roku ukończony został generalny remont.

6 Latarnia morska w Kołobrzegu
Historia latarni w Kołobrzegu sięga XVII. Obecna budowla powstała pod koniec lat czterdziestych nie jak poprzednie przed fortem kołobrzeskim, lecz na jego głównej platformie, czemu zawdzięcza swój pękaty wygląd. Latarnia mierzy 26m. Wyremontowano ją w 1981r. Latarnia mierzy 26m.

7 Port w Kołobrzegu Port powstał w 1964r. Jest to właściwie kompleks 3 portów; portu rybackiego, w którym zawsze można kupić świeżą rybę, przystani żeglarskiej , oraz portu marynarki wojennej, w którym można podziwiać np. kutry ratownicze Marynarki Wojennej. Łączna jego powierzchnia wynosi 240 ha. Funkcja portowa jest najstarszą funkcją miasta Kołobrzegu, lecz właśnie w 1964 Minister Żeglugi ustanowił formalnie port.

8 Prezentację przygotował :
Piotr Pytlak Źródło:


Pobierz ppt "Ciekawe obiekty na wybrzeżu zachodniopomorskim"

Podobne prezentacje


Reklamy Google