Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chińskie katechezy, D. Klejnowski-Różycki (red.), Warszawa-Zabrze 2012

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chińskie katechezy, D. Klejnowski-Różycki (red.), Warszawa-Zabrze 2012"— Zapis prezentacji:

1 Chińskie katechezy, D. Klejnowski-Różycki (red.), Warszawa-Zabrze 2012
Wielki Mur Chiński Mateusz Dąbrowski Chińskie katechezy, D. Klejnowski-Różycki (red.), Warszawa-Zabrze 2012

2 WIELKI MUR CHIŃSKI 万里长城 Wànlǐ Chángchéng

3 Wielki Mur Chiński jest jednym
z najznakomitszych i najbardziej morderczych dokonań budowlanych wszechczasów. Jego budowa została rozpoczęta po roku 220 p.n.e. i trwała około 10 lat, jej pomysłodawcą zaś był pierwszy władca zjednoczonych Chin - okrutny despota, założyciel dynastii Cin, Szy Huang-ti (Czeng).

4 Niektóre odcinki muru zostały zbudowane wcześniej przez mniejsze zwaśnione królestwa północnych Chin. Czeng powołał armię chłopów, żołnierzy, skazańców i więźniów politycznych, która przebudowała i połączyła odcinki w jednolity wał biegnący przez góry na północnej granicy. Mur chronił Chiny przed wojowniczymi koczownikami z równin mongolskich. Prawdopodobnie był również dowodem potęgi cesarza. Za realizację projektu Czeng uczynił odpowiedzialnym swojego najlepszego generała. Mur wił się, wznosząc i opadając, wśród gór, pustkowi i moczarów. Zbudowano go na kamiennych fundamentach, z ziemi pokrytej cegłą. Sygnały dymne, a w nocy ogniska pozwalały z niesamowitą szybkością przesyłać informacje z wież strażniczych przez cały kraj. Budowa

5 Szacuje się, że przy budowie Wielkiego Muru mozoliło się około 300 tysięcy ludzi. Już sama organizacja pracy i zaopatrzenie takiego tłumu robotników były zdumiewającym osiągnięciem. Jak głosi legenda, pewien czarownik powiedział Czengowi, że mur nie będzie trwały, jeśli nie zostanie w nim pogrzebany "wan", czyli 10 tysięcy ludzi. Cesarz znalazł człowieka o imieniu Wan, rozkazał zabić go i pogrzebać w murze. Jest całkiem prawdopodobne, że tysiące ludzi zmarło podczas morderczej pracy przy murze, a ich ciała posłużyły jako spoiwo. Wielki Mur został nazwany najdłuższym cmentarzem świata i ścianą płaczu.

6 Mur spełniał swoje zadanie, kiedy był obsadzony wojskiem
Mur spełniał swoje zadanie, kiedy był obsadzony wojskiem. Z biegiem czasu zaniedbywano go jednak, potem opuszczono całkowicie, a następnie przebudowano kilka razy. Dynastia Suej zaczęła odbudowywać mur w 607 r. n.e. Podobno zmuszano do pracy ponad milion robotników, a połowa z nich straciła tam życie. Mur przyjął ostateczny kształt za panowania dynastii Ming, po znacznej przebudowie w XV wieku. Niedawno niektóre odcinki muru zrekonstruowano dla turystów.

7 Długość muru Mur zaczyna się nad morzem Pohaj na północny wschód od Pekinu i przebywa Chiny północne aż do pustyni Gobi. Dane na temat jego długości różnią się o setki lub nawet tysiące kilometrów z powodu jego licznych przeróbek. Na całej długości wije się i zakręca, w niektórych miejscach stanieją równoległe mury oraz odgałęzienia, które można liczyć lub nie. Ostatnie oficjalne dane podają 6350 km.

8 Mur był zarówno wygodną drogą, jak i przeszkodą.
Na górze miał 5,5 m szerokości - wystarczająco, aby mogła po nim maszerować piechota po 10 żołnierzy w szeregu albo kawaleria po 5 koni w szeregu. Nadal ma przeciętnie około 9 m wysokości, a wieże strażnicze wznoszą się na 12 m. W dalszym ciągu też wywiera ogromne wrażenie.

9 Mur zaczyna się nad morzem Pohaj na północny wschód od Pekinu i przebywa Chiny północne aż do pustyni Gobi. Mur chiński w swojej głównej części ma długość 2450 kilometrów. Jest to odległość równa odległości między Londynem i Moskwą. Całość, wraz z bocznymi odgałęzieniami, liczy co najmniej 6000 km. Wielki Mur Chiński jest największą budowlą wzniesioną kiedykolwiek przez człowieka. Służył on jako wał obronny przed obcymi plemionami koczowników, które chciały wtargnąć do Chin.

10 Jego szerokość u podstaw wynosi ok. 6,5 m, zaś wysokość 9 m
Jego szerokość u podstaw wynosi ok. 6,5 m, zaś wysokość 9 m. Na górze mur ma 5,5 m szerokości - wystarczająco, aby mogła po nim maszerować piechota po 10 żołnierzy w szeregu albo kawaleria po 6 koni w szeregu. Mur zbudowano na kamiennych fundamentach, z ubitej ziemi, którą obmurowano cegłami. Szacuje się, że przy budowie muru zatrudniono w nieludzkich warunkach ok. 300 tysięcy robotników, tysiące z nich straciło przy tym swe życie. W zamierzeniach projektantów co 100 metrów miała być wieża strażnicza, razem ponad 40 tysięcy. Obliczono, że do budowy muru użyto 300 milionów m³ materiałów, co wystarczyłoby do zbudowania 120 piramid Cheopsa, lub do postawienia na całej długości równika dwumetrowego muru.

11 CIEKAWOSTKI Podczas budowy muru żywcem wmurowywano do niego ludzi za nieposłuszeństwo. Gdy niewolnik zmarł (najczęściej na skutek wycieńczenia), chowano go przy murze lub w nim, żeby zapobiec epidemiom. Obecnie większa jego część jest w złym stanie i porozrywana na kilkanaście odcinków o różnej długości (stopniowo odbudowywana); tylko niewielkie fragmenty są udostępnione turystom. W okolicach Pekinu jest 6 takich fragmentów. Co roku na Wielkim Murze odbywa się bieg maratoński – Great Wall of China Marathon.

12

13

14

15 Najsłynniejsza część wielkiego muru
chińskiego znajduje się w górach Badaling w Pekinie. Co roku liczni turyści zarówno chińscy jak i zagraniczni odwiedzają wielki mur chiński w tym miejscu. W Chinach jest takie przysłowie: „człowiek, który nie był w wielkim murze, nie może być bohaterem”. Wielki mur w Badaling jest częścią najlepiej zachowaną i wyremontowaną. Jeśli chcesz odwiedzać początkowy widok muru to musisz pojechać do Simatai, które znajduje się w okolicy Pekinu.

16 Wielki Mur Chiński Mateusz Dąbrowski KONIEC
Niniejsza prezentacja jest częścią książki: D. Klejnowski-Różycki (red.), Chińskie katechezy, Warszawa-Zabrze 2012 © by Sinicum © by Śląska Szkoła Ikonograficzna © by Katedra Teologii Dogmatycznej Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego


Pobierz ppt "Chińskie katechezy, D. Klejnowski-Różycki (red.), Warszawa-Zabrze 2012"

Podobne prezentacje


Reklamy Google