Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zabytki Maszewa Spis treści... Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej Baszta Francuska Mury obronne Ratusz Dom Ogrodnika Pomnik Poległych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zabytki Maszewa Spis treści... Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej Baszta Francuska Mury obronne Ratusz Dom Ogrodnika Pomnik Poległych."— Zapis prezentacji:

1

2 Zabytki Maszewa Spis treści... Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej Baszta Francuska Mury obronne Ratusz Dom Ogrodnika Pomnik Poległych

3 Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej –Kościół budowany od 4. ćwierci XII do połowy XV wieku. Jest budowlą gotycką o formach charakterystycznych dla architektury miejskich far Pomorza Zachodniego. Budowę ukończono przed 1358 rokiem, bowiem w tym roku miało miejsce poświęcenie fary. Od 1604 do 1741 r., z powodu złego stanu wieży, nie używano dzwonów kościelnych. W roku 1741 zbudowano nową wieżę, która spaliła się od uderzenia pioruna w roku 1819. Wybudowana w latach 1821-22 nowa wieża kościelna przetrwała do naszych czasów. Zwieńczenie pochodzi z 1868 roku. W czasie II wojnie światowej kościół w Maszewie został częściowo uszkodzony, miał też zniszczony w 80%. dach, który naprawiono jeszcze w 1945 r. Po uporządkowaniu kościoła przez pierwszych polskich mieszkańców Maszewa dnia 19.VIII.1945 roku została odprawiona pierwsza Msza św.

4 Baszta Francuska –Z XIV-XV w, gzyms wieńczący z 1884 roku, styl gotycki. Kształt przyziemia baszty jest zbliżony do kwadratu, trzon główny ma kształt walca. Ściany baszty zostały wzniesione z surowego kamienia polnego (w przypadku przyziemia) oraz z cegły ceramicznej (powyżej przyziemia). Wejście do baszty znajduje się w elewacji równoległej do murów obronnych.

5 Mury obronne –zachowane na całym obwodzie miasta, zbudowane z kamieni granitowych i z cegły. Wzniesione na przełomie XIII i XIV wieku, z nakazu wydanego w 1286. Zewnętrzną linię murów chroniły wały ziemne i fosa, pogłębiona w XV wiek. Fosa i wały zostały zlikwidowane w latach 1784-1785 zaś w roku 1838 rozebrano przedbramia. W miejscu dawnej fosy i wałów wytyczono w 1854 roku uliczkę obrzeżną. Dzisiejszy wygląd murów przetrwał od roku 1868, kiedy zburzono bramy wewnętrzne oraz część półbaszt z uwagi na budowę nowych dróg.

6 Ratusz –znajduje się po północnej stronie kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej, z fasadą w kierunku wschodnim. Obecny ratusz zbudowano w latach 1821-1827 na miejscu starszej budowli, prawdopodobnie z okresu średniowiecza. Ostateczny kształt dzisiejszego ratusza to rok 1920 r. (dobudowano wtedy kondygnację strychową). Obecnie siedziba Urzędu Miejskiego.

7 Dom Ogrodnika

8 Pomnik Poległych W 1926 roku, Rada Miejska Maszewa, zbudowała na tym terenie pomnik poświęcony pamięci poległych w I wojnie światowej. Pomnik, w formie ceglanej, nie zadaszonej budowli, założony został na planie prostokąta, zakończonego od strony wschodniej półkoliście. W ścianie zachodniej umieszczono wejście, a w jego sąsiedztwie, we wnętrzu, dwa, przykryte stropami aneksy, wsparte na słupach. W murach, wzniesionych z kilku warstw dekoracyjnie układanej cegły, umieszczono rzędy ażurowych, półkolistych arkadek, a od strony wschodniej motyw miecza teutońskiego. Mury budowli zwieńczono pseudokrenelażem, a u podnóża wzniesiono niski kamienny mur, powtarzający zarys pomnika."

9 DAWNE MASZEWO...

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19 To już koniec....


Pobierz ppt "Zabytki Maszewa Spis treści... Kościół parafialny pw. Matki Boskiej Częstochowskiej Baszta Francuska Mury obronne Ratusz Dom Ogrodnika Pomnik Poległych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google