Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Niektóre budowle świata w pomniejszeniu.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Niektóre budowle świata w pomniejszeniu."— Zapis prezentacji:

1 Niektóre budowle świata w pomniejszeniu.
Skala i podziałka Niektóre budowle świata w pomniejszeniu.

2 Pojęcie skali Skala informuje nas o stopniu zmniejszenia rysunku powierzchni Ziemi na mapie w stosunku do wymiarów rzeczywistych. Pisząc prościej skala powiadamia nas ile razy zostały zmniejszone wymiary liniowe na mapie w stosunku do wymiarów w terenie. Dzięki skali możemy odczytać odległości między punktami, czyli na przykład: odległość z Ciechanowa do Poznania, ale oczywiście w linii prostej i po idealnie płaskim terenie. Z mapy samochodowej odczytamy inną odległość. Sprawdźcie to!!! Skala pomoże nam także zmierzyć powierzchnie kontynentu, albo obliczyć średni spadek terenu, ale o tym później.

3 Rodzaje skali Skalę mapy możemy zapisać w postaci działania matematycznego np.: 1 : nazywamy ją wtedy skalą liczbową. . Zamieniając centymetry w terenie na km ( pamiętając, że 1 km = cm ) możemy zapisać 1 cm : 400 km. W ten sposób otrzymaliśmy skalę mianowaną, czyli skalę, która nosi miana inaczej jednostki długości lub powierzchni.

4 Podziałka Wykonując pomiary na mapie, możemy posługiwać się podziałką, inaczej skalą liniową. Podziałka jest to linia pozioma podzielona na odcinki. Długość tych odcinków odpowiada określonym odległościom w terenie. Zwykle są to pełne setki metrów, kilometry, dziesiątki kilometrów, lub setki kilometrów. Zatem możemy powiedzieć, że podziałka jest to graficzny obraz skali mianowanej.

5 Jak zamienić skalę? Zamień skalę liczbową 1 : , którą spotyka się na mapach Australii lub Europy, na skalę mianowaną i podziałkę. Zamieniam skalę liczbową na mianowaną 1 : 1 cm : cm Doprowadzam skalę mianowaną do "krótkiej" postaci 1 cm : m 1cm : 200 km Uwaga można tego dokonać szybciej skracając dzielnik o 5 zer, bo 1 km = cm .

6 Miniatury i rzeczywistość
Indyjskie mazoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów na pamiątkę przedwcześnie zmarłej żony Mumtaz Mahal. 

7 Miniatury i rzeczywistość
Stadion Narodowy w Warszawie stadion piłkarski na Kamionku , wybudowany w latach w niecce byłego Stadionu Dziesięciolecia z myślą o EURO 2012

8 Miniatury i rzeczywistość
Chrystus Odkupiciel – 38 - metrowy pomnik Jezusa Chrystusa wzniesiony na szczycie granitowej góry Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii. Statua jest symbolem miasta oraz najbardziej imponującym i charakterystycznym obiektem w Rio de Janeiro.

9 Linki Grafika Google pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_Narodowy_w_Warszawie pl.wikipedia.org/wiki/Tadź_Mahal‎ Aparat w telefonie Samsung Galaxy Mini 2,Galaxy Young

10 Autorzy Abraham Sieniawski Bartek Baran


Pobierz ppt "Niektóre budowle świata w pomniejszeniu."

Podobne prezentacje


Reklamy Google