Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonali: Mlynar Oleksandr (49119) I Larysa Krechkovska (49115)

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonali: Mlynar Oleksandr (49119) I Larysa Krechkovska (49115)"— Zapis prezentacji:

1 Wykonali: Mlynar Oleksandr (49119) I Larysa Krechkovska (49115)

2 Ustawa śmieciowa - ustawa wprowadzona w Polsce z dniem 1 lipca 2013, o zachowaniu czystości i porządku w gminach, która przewiduje przejęcie przez gminy gospodarowania odpadami na ich terenie, szefem ktόrej jest Marcin Korolec.

3 Ministerstwo apeluje do samorządów, aby rozsądniej planowały budowę nowych sortowni i spalarni odpadów.

4 Minister środowiska przypominał, że do końca 2020 roku Polska zobowiązała się wobec Brukseli, iż poziom przetwarzania papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła wyniesie 50 procent. Marcin Korolec - od 18 listopada 2011 minister środowiska

5 Marcin Korolec pytany czy w nowej ustawie zostanie powołana "policja śmieciowa" do pilnowania zasad segregacji stwierdził, że byłaby to zbędna instytucja. - Jeżeli ten system będzie racjonalnie ukształtowany, to samorządy będą same pilnowały realizacji zobowiązań - powiedział minister środowiska.

6 Resort zaznacza, że Polska musi w ciągu najbliższych 7 lat ograniczyć składowanie śmieci ulegających biodegradacji o mniej więcej 70 proc. Reszta odpadów ma trafić na rynek surowców wtórnych. Z najnowszych danych wynika, że tylko 17 z 2479 gmin w Polsce nie przeprowadziło przetargów na wywóz śmieci od mieszkańców.

7 Obecnie właściciele nieruchomości sami podpisują z firmami umowę na odbieranie odpadów z posesji. Zgodnie z ustawą to gminy w przetargach wybiorą firmy, które będą odbierać odpady, a właściciele nieruchomości uiszczą gminie opłatę za gospodarowanie odpadami. Uwzględni ona koszty odbioru, transportu, zbierania, odzysku i recyklingu odpadów.

8 Kraszewski podkreślał, że nowe regulacje pozwolą całkowicie wyeliminować nielegalne składowiska odpadów (np. w lasach), bo właściciele nieruchomości porzuc ają śmieci, by zaoszczędzić pieniądze, które musieliby wydać na legalny wywóz. Teraz zapłacą opłatę gminie i nie będą mieli pokusy, żeby dla oszczędności wywieźć swoje śmieci do lasu – wskazywał Andrzej Kraszewski. Andrzej Kraszewski - w latach 2010–2011 minister środowiska.

9 Jak wykazano, najtaniej śmieci można się pozbyć w Gliwicach, a najdroższe są w Białymstoku. W Gliwicach, modelowa rodzina z domu wielorodzinnego, zapłaci, bowiem, podobnie jak w Kielcach czy Zabrzu, około 20 zł miesięcznie. Z kolei we Wrocławiu czy Białymstoku, za tą samą usługę, rodzina zapłaci przeszło 100% więcej, ok 38 zł. Jeśli rodzina modelowa mieszka w domu jednorodzinnym, w Gliwicach obowiązywać ją będzie opłata 28 zł/miesiąc, w Kielcach czy Gdyni 38 i 39 zł miesięcznie. Co najdziwniejsze, w sąsiednim Gdańsku, opłata ta będzie znacznie się różniła i wyniesie 63,1 zł. Największą kwotą gmina obarczy mieszkańców Wrocławia. Tam opłata śmieciowa sięgnie 88 zł miesięcznie.

10

11 Osobnym praktycznie miastem okazuje się Warszawa. W niej, po unieważnieniu przetargu na wyłonienie firmy wywożącej śmieci, przybrano model przejściowy gdzie, odbiór odpadów odbywał się będzie na dotychczasowych zasadach a, dopiero od 1 lipca 2014 roku Warszawa przejdzie na system obowiązujący od wejścia w życie nowej ustawy śmieciowej. Dlatego też dotychczas Warszawa należy do najtańszych miast i wywóz nieczystości od rodziny w domu wielorodzinnym, wyniesie od 10 zł miesięcznie a, z domu jednorodzinnego 60 zł. Po zakończeniu okresu przejściowego, ceny te znacznie wzrosną i wyniosą odpowiednio 37 zł i, aż 89.

12 Oczywiście każdemu opłaci się segregowanie śmieci. Upusty cenowe przeciętnie wynosiły będą, bowiem 44,4 %, w przypadku rodziny dwuosobowej i 42,2, dla rodzin czteroosobowych, modelowych. Przy tym, jak wynika z badań, przeprowadzonych na 20 największych miastach, segregowanie najbardziej opłaci się w Krakowie i Bydgoszczy. Najmniejsze ulgi dotyczyć będą Gdańska i Częstochowy a, po przejściu okresu przejściowego, również w Warszawie. Ogólnie śmieci segregowane będą dwa razy tańsze niż mieszane.

13 http://www.polskieradio.pl/Player


Pobierz ppt "Wykonali: Mlynar Oleksandr (49119) I Larysa Krechkovska (49115)"

Podobne prezentacje


Reklamy Google