Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MAŁY KSIĄŻE WYKONALI: Judyta Dudziak Sara Matla Leszek Jurkowski

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MAŁY KSIĄŻE WYKONALI: Judyta Dudziak Sara Matla Leszek Jurkowski"— Zapis prezentacji:

1 MAŁY KSIĄŻE WYKONALI: Judyta Dudziak Sara Matla Leszek Jurkowski
Patrycja Gołda

2 FABUŁA KSIĄŻKI FABUŁA KSIĄŻKI
Fabuła książki obejmuje rok życia chłopca, podczas którego podróżuje on po różnych planetach, trafia także na Ziemię. Utwór ten jednak nie należy do gatunku fantastycznonaukowego. Zdarzenia i postacie z tego utworu mają charakter symboliczny, co sprawia, że utwór możemy interpretować w sposób wieloznaczny. Fabuła obejmuje rok życia chłopca, podczas którego podróżuje on po różnych planetach, trafia także na Ziemię. Utwór ten jednak nie należy do gatunku fantastycznonaukowego. Zdarzenia i postacie z tego utworu mają charakter symboliczny, co sprawia, że utwór możemy interpretować w sposób wieloznaczny.

3 CZAS I MIEJSCE AKCJI Czas akcji obejmuje jeden rok pobytu na Ziemi Małego Księcia. To pierwsza połowa XX wieku. Przez osiem dni pilot przebywał na Saharze w Afryce, na pustynnym, niezamieszkałym terenie, a czas akcji rozciąga się za sprawą relacji z wędrówek tytułowego bohatera. Czas akcji obejmuje jeden rok pobytu na Ziemi Małego Księcia. To pierwsza połowa XX wieku. Przez osiem dni pilot przebywał na Saharze w Afryce, na pustynnym, niezamieszkałym terenie, czas akcji rozciąga się za sprawą relacji z wędrówek tytułowego bohatera.

4 ROZDZIAŁ I ROZDZIAŁ I Po obejrzeniu obrazka wiele myślałem o życiu dżungli. Pod wpływem tych myśli udało mi się przy pomocy kredki stworzyć pierwszy rysunek. Rysunek numer 1. Wyglądał on tak: Gdy miałem sześć lat, zobaczyłem pewnego razu wspaniały obrazek który przedstawiał węża boa, połykającego drapieżne zwierzę. MAŁY KSIĄŻE ROZMAWIA Z ROZBITYM PILOTEM : Gdy miałem sześć lat, zobaczyłem pewnego razu wspaniały obrazek który przedstawiał węża boa, połykającego drapieżne zwierzę. Po obejrzeniu obrazka wiele myślałem o życiu dżungli. Pod wpływem tych myśli udało mi się przy pomocy kredki stworzyć pierwszy rysunek. Rysunek numer 1. Wyglądał on tak:

5 Pokazałem moje dzieło dorosłym i spytałem, czy ich przeraża.
kapelusz miałby przerażać? - odpowiedzieli dorośli. Mój obrazek nie przedstawiał kapelusza. To był wąż boa, który trawił słonia. Narysowałem następnie przekrój węża, czyć. Mój rysunek numer 2 : Pokazałem moje dzieło dorosłym i spytałem, czy ich przeraża. - Dlaczego kapelusz miałby przerażać? - odpowiedzieli dorośli. Mój obrazek nie przedstawiał kapelusza. To był wąż boa, który trawił słonia. Narysowałem następnie przekrój węża, aby dorośli mogli zrozumieć. Im zawsze trzeba tłumaczyć. Mój rysunek numer 2 wyglądał następująco:

6 ROZDZIAŁ II ROZDZIAŁ II
MAŁY KSIĄŻE ROZMAWIA Z ROZBITYM PILOTEM MAŁY KSIĄŻE ROZMAWIA Z ROZBITYM PILOTEM : Proszę cię, narysuj mi baranka. - Co takiego? - Narysuj mi baranka. - Nie, nie. Nie chcę słonia połkniętego przez węża boa. Boa jest zbyt niebezpieczny, a słoń za duży. Mam za mało miejsca. Potrzebny mi jest baranek. Narysuj mi baranka. - Nie, nie. Nie chcę słonia połkniętego przez węża boa. Boa jest zbyt niebezpieczny, a słoń za duży. Mam za mało miejsca. Potrzebny mi jest baranek. Narysuj mi baranka. Proszę cię, narysuj mi baranka. - Co takiego? - Narysuj mi baranka. - Ale... cóż ty tutaj robisz? - Proszę cię, narysuj mi baranka ... - To nic nie szkodzi. Narysuj mi baranka. - Nie, ten baranek jest już bardzo chory. Zrób innego. - Nie, ten baranek jest już bardzo chory. Zrób innego. - Ale... cóż ty tutaj robisz? - Proszę cię, narysuj mi baranka ... - To nic nie szkodzi. Narysuj mi baranka.

7 - To jest skrzynka. Baranek, którego chciałeś mieć, jest w środku.
Byłem bardzo zdziwiony, widząc radość na buzi małego krytyka. - To jest właśnie to, czego chciałem. Czy myślisz, ze trzeba dużo trawy dla tego baranka? - Dlaczego pytasz? - Bo mam tak mało miejsca ... - Na pewno wystarczy. Dałem ci zupełnie małego baranka. Pochylił główkę nad rysunkiem. - Nie taki znowu mały. Zobacz, zasnął ... - Przyjrzyj się. To nie jest baranek, to baran. On ma rogi. - To jest skrzynka. Baranek, którego chciałeś mieć, jest w środku. Byłem bardzo zdziwiony, widząc radość na buzi małego krytyka. - To jest właśnie to, czego chciałem. Czy myślisz, ze trzeba dużo trawy dla tego baranka? - Dlaczego pytasz? - Bo mam tak mało miejsca ... - Na pewno wystarczy. Dałem ci zupełnie małego baranka. Pochylił główkę nad rysunkiem. - Nie taki znowu mały. Zobacz, zasnął ... - Przyjrzyj się. To nie jest baranek, to baran. On ma rogi. - Ten baranek jest za stary. Chcę mieć baranka, który będzie długo żył. - Ten baranek jest za stary. Chcę mieć baranka, który będzie długo żył. - Ten baranek jest za stary. Chcę mieć baranka, który będzie długo żył.

8 Problemem Małego Księcia są baobaby
Problemem Małego Księcia są baobaby. Są one tak duże jak kościoły, i gdyby nawet zabrał ze sobą całe stado słoni, to nie dałyby one rady jednemu baobabowi. A co dopiero jeden mały baranek .

9 MAŁY KSIĄŻE DOWIADUJE SIĘ CZEGOŚ NOWEGO
Od Astronoma: Który miał pewne podstawy, aby sądzić, że planeta, z której przybył Mały Książę, jest gwiazdą B-612. Ta gwiazda była widziana raz tylko, w 1909 roku, przez tureckiego astronoma.

10 MAŁY KSIĄŻE ZWIEDZA INNE PLANETY
Pierwszą zamieszkiwał Król. Przy rozmowie z Królem stwierdził, że „Dorośli są bardzo dziwni!”

11 Drugą planetę zamieszkiwał Próżny
Po rozmowie z Nim doszedł do wniosku, że "Dorośli są zdecydowanie śmieszni"

12 Następną planetę zajmował Pijak.
Na rozmowie z Nim nie spędził dużo czasu ale powiedział, że "Dorośli są naprawdę bardzo, bardzo śmieszni"

13 Czwarta planeta należała do Bankiera.
W głębi jednak poczuł, że "Dorośli są jednak nadzwyczajni"

14 Piąta planeta była bardzo interesująca. Była najmniejsza ze wszystkich
Piąta planeta była bardzo interesująca. Była najmniejsza ze wszystkich. Była tak mała, że zaledwie starczyło na niej miejsca na lampę uliczną i Latarnika. "Tylko ten człowiek mógłby być moim przyjacielem. Lecz jego planeta jest rzeczywiście za mała. Nie ma miejsca dla dwóch..."

15 Szósta planeta była dziesięć razy większa
Szósta planeta była dziesięć razy większa. Mieszkał na niej Starszy Pan, który pisał olbrzymie księgi. Po tej rozmowie pomyślał tylko o swojej roży

16 PODSUMOWANIE Świat dorosłych i świat dzieci został przedstawiony na zasadzie kontrastu, natomiast określenie "dorosły" tak naprawdę nie ma nic wspólnego z wiekiem. To sposób widzenia świata, traktowania ludzi. Taki dorosły nie potrafi dostrzec tego co widzi się tylko sercem DZIECI - są wrażliwe, bezinteresowne, ufne, mają wyobraźnię, łatwo przywiązują sie do miejsca i osób DOROŚLI - zgubili gdzieś wrażliwość, osądzają na podstawie pozoru, po tym co widzą.

17 Autor stworzył cos na miare dzieła literatury, gdyż przypowieść ta czyta sie szybko i przyejemnie i nadaje się dla każdego pokolenia. Jest ponadczasowa, można do niej ciągle wracać, prosta w odbiorze, zaweira jednocześnie najważniejsze dla świata mądre przekazy. Pomaga w chwilach zwątpienia, daje nadzieję, jest rewelacyjna! Każdy powinien ja mieć na swej półce!

18 KONIEC


Pobierz ppt "MAŁY KSIĄŻE WYKONALI: Judyta Dudziak Sara Matla Leszek Jurkowski"

Podobne prezentacje


Reklamy Google