Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przygotowałem potrzebną do eksperymentu glebę. Oczyściłem glebę i zmierzyłem jej pH. Podzieliłem glebę na 11 porcji. Przystąpiłem do zakwaszania gleby.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przygotowałem potrzebną do eksperymentu glebę. Oczyściłem glebę i zmierzyłem jej pH. Podzieliłem glebę na 11 porcji. Przystąpiłem do zakwaszania gleby."— Zapis prezentacji:

1

2 Przygotowałem potrzebną do eksperymentu glebę. Oczyściłem glebę i zmierzyłem jej pH. Podzieliłem glebę na 11 porcji. Przystąpiłem do zakwaszania gleby. Ponownie zmierzyłem pH gleb.

3

4 Potwierdzenie i sprecyzowanie pomiarów kwasowości gleby. Dla uwiarygodnienia wyników poszczególnych prób, glebę zawiozłem do Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Białymstoku

5 Spośród 11 prób wybrałem 6 potrzebnych mi do przeprowadzenia doświadczenia. Próbę nr 3 (pH 5,8) wyznaczyłem jako optymalny odczyn gleby - odnośnik dla innych prób. Wysiałem po 20 sztuk nasion jęczmienia zwyczajnego do każdej doniczki. Wszystkie próbki codziennie kontrolowałem. Co 2 dni podlewałem glebę. Obserwacje i spostrzeżenia zapisywałem w notatniku, wykonywałem zdjęcia

6

7 Tempo wzrostu jęczmienia zwyczajnego w kolejnych dniach obserwacji (próba nr1 pH 4,4). Tempo wzrostu jęczmienia zwyczajnego w kolejnych dniach obserwacji (próba nr 3 pH 5,8) Tempo wzrostu jęczmienia zwyczajnego w kolejnych dniach obserwacji (próba nr 6 pH 7,6).

8 Liczba wykiełkowanych nasion w próbie nr 3 Liczba wykiełkowanych nasion w próbie nr 1 Liczba wykiełkowanych nasion w próbie nr 6

9 PRÓBA NR 1 PRÓBA NR 2 PRÓBA NR 3 PRÓBA NR 4 PRÓBA NR 5 PRÓBA NR 6 Wykresy podsumowujące wyniki obserwacji: Siła kiełkowania jęczmienia zwyczajnego w poszczególnych próbach. Wykres średnich wzrostów siewek jęczmienia zwyczajnego w poszczególnych próbach, w ostatnim dniu doświadczenia.

10 WNIOSEK Z moich obserwacji wynika, że odczyn gleby decyduje o wyglądzie rośliny, natomiast w mniejszym stopniu wpływa na ilość wykiełkowanych nasion oraz na wysokości osiągane przez rośliny. Siewki jęczmienia, rosnące na glebach o odczynach kwaśnych (próby nr 1 i 2) miały łodygi cienkie i żółte, a liście delikatne. Na glebach o odczynie lekko kwaśnym oraz obojętnym (próby nr 3, 4 i 5) zaobserwowałem, że rośliny mają grube liście i łodygi oraz ich kolor nie zmienia się w kolejnych etapach wzrostu, pozostał ciemnozielony. Na glebie o odczynie lekko zasadowym (próba 6) rośliny miały cieńsze łodygi i liście, a ich kolor był jasnozielony. W wyniku przeprowadzonego badania możemy sprecyzować następujący wniosek: jęczmień zwyczajny do dobrego kiełkowania i wzrostu wymaga gleby o odczynie lekko kwaśnym. Eksperyment potwierdził, że zgodnie z opinią specjalistów zakwaszenie gleby powinno być niewielkie, optymalne do uprawy tego zboża warunki glebowe mieszczą się w przedziale od 5,4 do 7,5 pH.

11

12

13


Pobierz ppt "Przygotowałem potrzebną do eksperymentu glebę. Oczyściłem glebę i zmierzyłem jej pH. Podzieliłem glebę na 11 porcji. Przystąpiłem do zakwaszania gleby."

Podobne prezentacje


Reklamy Google