Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

W dniu 8.11 uczniowie naszego gimnazjum w ramach projektu Aktywny w szkole – aktywny w życiu badali różne typy gleb występujące na terenie naszej gminy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "W dniu 8.11 uczniowie naszego gimnazjum w ramach projektu Aktywny w szkole – aktywny w życiu badali różne typy gleb występujące na terenie naszej gminy."— Zapis prezentacji:

1

2 W dniu 8.11 uczniowie naszego gimnazjum w ramach projektu Aktywny w szkole – aktywny w życiu badali różne typy gleb występujące na terenie naszej gminy. Badania przeprowadzono na 14 próbkach gleby oraz jednej kontrolnej-piasku.

3

4

5

6 Wykres przedstawiający wilgotność gleby w gminie Raba Wyżna

7 Moda9 Mediana8,5 Minimum5 Maksimum13 Rozstęp8 Średnia8,43

8

9 Wykres przedstawiający temperaturę gleby na terenie gminy Raba Wyżna

10 Moda2 Mediana4 Minimum2 Maksimum9 Rozstęp7 Średnia4,2

11 Wykres przedstawiający pH gleby na terenie gminy Raba Wyżna

12 Rodzaje gleby: Gliniasta, piaszczysto-gliniasta, piaszczysto- żwirowa, torfowa Moda: gliniasta

13 Wykres przedstawiający profil gleby na terenie gminy Raba Wyżna

14 Moda120 Mediana62,5 Minimum0,83 Maksimum1020 Rozstęp1019,17 Średnia177,26

15 Wykres przedstawiający czas przepływu wody przez gleby

16

17 Wniosek Na podstawie badań i obliczeń gimnazjaliści doszli do wniosku, że na terenie Gminy Raby Wyżnej przeważają ziemie gliniaste. Gliniaste gleby- potoczna nazwa gleb różnych typów o składzie granulometrycznym glin (z wyjątkiem silnie spiaszczonych) i iłów, są przeważnie glebami zasobnymi w związki organiczne o dobrych właściwościach chemicznych i fizyczno-chemicznych (sorpcja glebowa) oraz złych fizycznych (są nieprzewiewne, nieprzepuszczalne, często z oznakami glejenia), które można poprawić przez nawożenie organiczne i wapnowanie. Odczyn gleby jest kwaśny co nie sprzyja rozwojowi roślin. Ponieważ gleba jest piaszczysta i gliniasta, sprzyja to nagromadzeniu wody w podłożu. Rośliny potrzebujące dużo powietrza w glebie, nie mogą rosnąć. Ze względu na dość dużą przepuszczalność gleby zawiera ona mało substancji mineralnych potrzebnych do rozwoju roślin. W związku z czym rolnictwo w naszej Gminie rozwija się dość słabo.

18 Autor prezentacji: Magdalena Niżnik kl. II c Autor prezentacji: Magdalena Niżnik kl. II c


Pobierz ppt "W dniu 8.11 uczniowie naszego gimnazjum w ramach projektu Aktywny w szkole – aktywny w życiu badali różne typy gleb występujące na terenie naszej gminy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google