Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Sposoby określania odczynu roztworów Odczyn roztworu określa się, Odczyn roztworu określa się, stosując wskaźniki, czyli indykatory. Są to substancje mające.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Sposoby określania odczynu roztworów Odczyn roztworu określa się, Odczyn roztworu określa się, stosując wskaźniki, czyli indykatory. Są to substancje mające."— Zapis prezentacji:

1 Sposoby określania odczynu roztworów Odczyn roztworu określa się, Odczyn roztworu określa się, stosując wskaźniki, czyli indykatory. Są to substancje mające inne zabarwienie w roztworach kwasów niż w roztworach zasad stosując wskaźniki, czyli indykatory. Są to substancje mające inne zabarwienie w roztworach kwasów niż w roztworach zasad Innym sposobem określenia pH roztworu jest urządzenie zwane pHmetrem. Jest to najdokładniejszy przyrząd służący do tych celów. Dane uzyskane w wyniku pomiaru przekształca się na odpowiednie wartości według skali Soerensena. Innym sposobem określenia pH roztworu jest urządzenie zwane pHmetrem. Jest to najdokładniejszy przyrząd służący do tych celów. Dane uzyskane w wyniku pomiaru przekształca się na odpowiednie wartości według skali Soerensena.

2 Wskaźniki naturalne Wiele substancji występujących w większości gospodarstw domowych może być wykorzystywane jako wskaźniki pH roztworu. Również w skład wielu roślin występujących w przydomowych ogródkach wchodzą wrażliwe na zmiany pH antocyjany. Możecie eksperymentować z innymi gatunkami roślin... Wiele substancji występujących w większości gospodarstw domowych może być wykorzystywane jako wskaźniki pH roztworu. Również w skład wielu roślin występujących w przydomowych ogródkach wchodzą wrażliwe na zmiany pH antocyjany. Możecie eksperymentować z innymi gatunkami roślin...

3 Rośliny a zmiana pH Buraki. Roztwór o charakterze mocno zasadowym zmieni kolor buraków lub ich soku z czerwonego na fioletowy. Buraki. Roztwór o charakterze mocno zasadowym zmieni kolor buraków lub ich soku z czerwonego na fioletowy. Jeżyny, czarne porzeczki. Ich sok zmienia kolor z czerwonego w kwaśnym środowisku do niebieskiego lub fioletowego w środowisku zasadowym. Jeżyny, czarne porzeczki. Ich sok zmienia kolor z czerwonego w kwaśnym środowisku do niebieskiego lub fioletowego w środowisku zasadowym. Borówki amerykańskie. Są niebieskie w środowisku o pH = 2.8 - 3.2, ale czerwienieją, gdy środowisko staje się jeszcze bardziej kwaśne. Borówki amerykańskie. Są niebieskie w środowisku o pH = 2.8 - 3.2, ale czerwienieją, gdy środowisko staje się jeszcze bardziej kwaśne.

4 Rośliny a zmiana pH Wiśnie. Owoce wiśni i ich sok są czerwone w otoczeniu kwaśnym jednak w zasadowym stają się niebieskie lub fioletowe. Wiśnie. Owoce wiśni i ich sok są czerwone w otoczeniu kwaśnym jednak w zasadowym stają się niebieskie lub fioletowe. Proszek curry, kurkuma. Curry zawiera pigment, który zmienia kolor od żółtego przy pH = 7.4 do czerwonego przy pH = 8.6. Proszek curry, kurkuma. Curry zawiera pigment, który zmienia kolor od żółtego przy pH = 7.4 do czerwonego przy pH = 8.6.

5 Rośliny a zmiana pH Płatki pelargonii. Antocyjan zawarty w płatkach pelargonii zmienia kolor z pomarańczowoczerwonego w środowisku kwaśnym na niebieski w środowisku zasadowym. Płatki pelargonii. Antocyjan zawarty w płatkach pelargonii zmienia kolor z pomarańczowoczerwonego w środowisku kwaśnym na niebieski w środowisku zasadowym. Cebula. Cebula jest wskaźnikiem zapachowym. Przestaje wydzielać zapach w środowisku silnie zasadowym. Ponadto, czerwone cebule zmieniają kolor z bladoczerwonego w środowisku kwaśnym na zielony w środowisku zasadowym. Cebula. Cebula jest wskaźnikiem zapachowym. Przestaje wydzielać zapach w środowisku silnie zasadowym. Ponadto, czerwone cebule zmieniają kolor z bladoczerwonego w środowisku kwaśnym na zielony w środowisku zasadowym.

6 Substancje używane w domu Soda kuchenna (NaHCO3). Soda oczyszczona musuje po wprowadzeniu do roztworu kwaśnego (np. do octu kuchennego), a nie musuje w roztworze zasadowym. Soda kuchenna (NaHCO3). Soda oczyszczona musuje po wprowadzeniu do roztworu kwaśnego (np. do octu kuchennego), a nie musuje w roztworze zasadowym. Olejek waniliowy. Jest wskaźnikiem zapachowym. Jeśli znajduje się w środowisku o wysokim pH, jest bezwonny, gdyż dysocjuje na jony. Olejek waniliowy. Jest wskaźnikiem zapachowym. Jeśli znajduje się w środowisku o wysokim pH, jest bezwonny, gdyż dysocjuje na jony.

7 Zastosowanie skali pH Najprostszym przykładem zastosowania skali pH jest jej używanie przez samego jej stwórcę. Był to chemik duński, który zajmował się między innymi zagadnieniami związanymi z warzeniem piwa. Najprostszym przykładem zastosowania skali pH jest jej używanie przez samego jej stwórcę. Był to chemik duński, który zajmował się między innymi zagadnieniami związanymi z warzeniem piwa.

8 Zastosowanie skali pH pH ma także ogromne znaczenie w medycynie. Oznaczenie pH moczu jest istotne dla określenia ryzyka tworzenia się kamieni moczowych oraz dla oceny wpływu nerek na gospodarkę kwasowo-zasadową w kwasicy bądź zasadowicy. U zdrowego człowieka, pH krwi jest stałe i wynosi: - krew tętnicza - 7,44 +/- 0,02 - krew żylna - 7,36 U kobiet wartości pH są o 0,02 wyższe niż u mężczyzn. pH osocza jest o 0,01 wyższe niż krwi pełnej. Zmniejszenie pH poniżej 7,36 we krwi pH ma także ogromne znaczenie w medycynie. Oznaczenie pH moczu jest istotne dla określenia ryzyka tworzenia się kamieni moczowych oraz dla oceny wpływu nerek na gospodarkę kwasowo-zasadową w kwasicy bądź zasadowicy. U zdrowego człowieka, pH krwi jest stałe i wynosi: - krew tętnicza - 7,44 +/- 0,02 - krew żylna - 7,36 U kobiet wartości pH są o 0,02 wyższe niż u mężczyzn. pH osocza jest o 0,01 wyższe niż krwi pełnej. Zmniejszenie pH poniżej 7,36 we krwi tętniczej nazywa się kwasicą, tętniczej nazywa się kwasicą, a podwyższenie ponad 7,45 - zasadowicą. a podwyższenie ponad 7,45 - zasadowicą. Przy pH poniżej 6,8 i powyżej 7,8 życie ustaje Przy pH poniżej 6,8 i powyżej 7,8 życie ustaje

9 Zastosowanie skali pH Wydaje się, że odczyn roztworu oraz skala pH są potrzebne tylko i wyłącznie w takich dziedzinach nauki jak chemia, medycyna, jednak tak w cale nie jest. Dzięki pomiarom zakwaszenia gleby, rolnicy wiedzą jakich nawozów użyć, żeby plony Wydaje się, że odczyn roztworu oraz skala pH są potrzebne tylko i wyłącznie w takich dziedzinach nauki jak chemia, medycyna, jednak tak w cale nie jest. Dzięki pomiarom zakwaszenia gleby, rolnicy wiedzą jakich nawozów użyć, żeby plony były jak największe. były jak największe. Kluczową rolę skala pH Kluczową rolę skala pH odgrywa także w ochronie odgrywa także w ochronie środowiska. środowiska.


Pobierz ppt "Sposoby określania odczynu roztworów Odczyn roztworu określa się, Odczyn roztworu określa się, stosując wskaźniki, czyli indykatory. Są to substancje mające."

Podobne prezentacje


Reklamy Google