Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

EKSPERYMENTY BIOLOGICZNE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "EKSPERYMENTY BIOLOGICZNE"— Zapis prezentacji:

1 EKSPERYMENTY BIOLOGICZNE

2 Jak przeprowadzić eksperyment na zajęciach przyrodniczych?
TEMAT PROJEKTU Jak przeprowadzić eksperyment na zajęciach przyrodniczych?

3 Projekt przygotowali Uczniowie klasy III F.

4 Każda z grup Akademii Uczniowskiej otrzymała określone zadania oraz doświadczenie.

5 Terminy spotkań 11X, 18X, - doświadczenie opiekuna, gra
25X,8XI 15XI - grupa I 22XI 29XI 6XII- grupa II 13XII , 20XII 3I 10I - grupa III

6 Pierwsze spotkania w Akademii:
przydzielanie zadań poszczególnym grupom, stopniowe uzupełnianie dziennika laboratoryjnego, ustalanie terminów przeprowadzania eksperymentów, pierwsze prace nad eksperymentami, przygotowywanie kart pracy doświadczenia dla grup.

7 Grupa I Patrycja Dembowska, Karolina Prusińka – praca nad prezentacja, wypełnianie kart pracy, przeprowadzenie doświadczenia, Sonia Fryczkowska – wypełnianie dziennika laboratoryjnego, pomoce do doświadczenia, Patrycja Zuba, Ernest Płokita – pomoce do doświadczenia.

8 Grupa II Karol Badowski – prowadzenie dziennika laboratoryjnego,
Janek Skorupa – przygotowanie karty pracy doświadczenia, Wojtek Stępień – przygotowanie karty pracy doświadczenia, Karol Marszałek – część artystyczna.

9 Grupa III Aleksandra Andrejew - układanie pytań, pomoc przy układaniu regulaminu Aleksandra Kusyk - sprawdzenie ułożonych pytań i ewentualne poprawienie ich, Jakub Szczodry - układanie regulaminu, wyszukiwanie zdjęć.

10 Kolejne spotkania

11 Doświadczenie nauczyciela
Nasza nauczycielka od biologii zademonstrowała nam doświadczenie dotyczące wpływu odczynu pH na pęcznienie otrębów. Doświadczenie to, zaciekawiło bardzo wszystkich uczestników spotkania, wszyscy brali czynny udział. Byliśmy zainteresowani tym, co się stanie. Czy woda zostanie wchłonięta przez otręby? Czy poziom otrąb się zwiększy? Prawdopodobieństw było wiele, ale tylko jedna odpowiedź była prawidłowa.

12

13 Na kolejnym spotkaniu nasz opiekun zgromadził informacje dotyczące całego projektu. Otrzymaliśmy wskazówki oraz karty pracy, które wypełnialiśmy podczas wykonywanego projektu. Dzięki tym informacjom, dowiedzieliśmy się jak ma wyglądać nasza praca w akademii.

14 Nasze koleżanki z grupy I na spotkaniu miały wykonać doświadczenie
Nasze koleżanki z grupy I na spotkaniu miały wykonać doświadczenie. Dziewczyny wybrały temat dotyczący wykrywania zawartości glukozy w różnych rodzajach owoców i korzeniach roślin nasiennych.

15

16 Hipoteza, czyli odpowiedz na pytanie badawcze brzmiała NIE MA RÓŻNICY POZIOMU GLUKOZY. Jednak po przedstawionym doświadczeniu uczniowie stwierdzili, że wynik doświadczenia nie jest zgodny z hipotezą, ponieważ każdy z owoców i warzyw ma inny poziom glukozy.

17 Chłopcy z grupy drugiej na kolejnym spotkaniu wykonali doświadczenie na temat ”Jak temperatura roztworu wpływa na szybkość dyfuzji substancji rozpuszczonej”.

18 Okazało się, że czym większa temperatura wody w probówce, tym w większym stopniu manganian zabarwiał ciecz. Później koledzy zmodyfikowali eksperyment i sprawdzali badaną zależność od odczynu roztworu i tak stwierdzili, iż w roztworze kwasowym dyfuzja zachodzi o wiele szybciej, niż w roztworze o odczynie zasadowym.

19 Reszta spotkań mijała sprawnie i przyjemnie
Reszta spotkań mijała sprawnie i przyjemnie. Grupa III wymyślała pytania na test, który miał się odbyć na lekcji biologii w styczniu. Robili to powoli i bardzo starannie, by rezultaty były jak najlepsze oraz aby opiekun był zadowolony z pracy jaką wykonali. Szukali informacji o kręgowcach w najróżniejszych źródłach; w internecie , atlasie o zwierzętach, w książkach, encyklopediach.

20 10.01.2012r. - Tego dnia Grupa III poprowadziła lekcję, na której odbył się test.

21 Oto fragmenty niektórych naszych kart pracy oraz dzienników laboratoryjnych.

22 Podsumowanie Na spotkaniach nauczyliśmy się dokładniej przeprowadzać doświadczenia. Poszerzyliśmy wiedzę na temat zjawiska dyfuzji, kręgowców, pęcznienia otrąb oraz wykrywaniu glukozy. Dzięki wykonywaniu eksperymentów i ich późniejszym analizowaniu, poszerzyliśmy naszą wiedzę z wielu przedmiotów. Jesteśmy więc zadowoleni z naszego udziału w projekcie.

23 OPINIE KOLEGÓW Z KLASY Część uczniów brała czynny udział w naszych lekcjach oraz fascynowała się ich przebiegiem. Jednak znaleźli się też tacy, którzy utrudniali naszą pracę. Większość gratulowała nam projektu oraz dziękowała za wspaniałe pokazy.

24 Prezentacje przygotowała Patrycja Dembowska z pomocą Aleksandry Andrejew oraz Karola Badowskiego.


Pobierz ppt "EKSPERYMENTY BIOLOGICZNE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google