Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Trzymaj formę - Zdrowy styl życia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Trzymaj formę - Zdrowy styl życia."— Zapis prezentacji:

1 Trzymaj formę - Zdrowy styl życia

2 Co to jest zdrowy styl życia?
Zdrowy styl życia opiera się na kilku głównych filarach, którymi są: właściwa dieta, odpowiednia aktywność fizyczna, unikanie czynników szkodliwych, umiejętność odpoczywania i właściwe podejście do życia. Kiedy zacząć zdrowy styl życia? Im wcześniej tym lepiej!

3 Jednym z najważniejszych elementów warunkujących stan naszego zdrowia jest sposób odżywiania się. Organizm człowieka, zależnie od wieku, płci, rodzaju wykonywanej pracy, klimatu i pory roku, ma swoje indywidualne zapotrzebowanie dotyczące ilości i jakośœci spożywanego pokarmu. Codzienne porcje jedzenia należy urozmaicać, by pokrywać zapotrzebowanie organizmu na energię oraz wszystkie składniki pokarmowe potrzebne do jego wzrostu i odnawiania. Posiłki należy jadać regularnie, o stałych porach. Powinny to być trzy posiłki podstawowe (œśniadanie, obiad, kolacja) i dwa posiłki uzupełniające (drugie œśniadanie, podwieczorek).

4 10 zdrowych zasad dla pięknej sylwetki:
1.Spożywaj różnorodne pokarmy 2. Opieraj swoje posiłki o jedzenie bogate w węglowodany 3. Spożywaj więcej owoców i warzyw 4. Utrzymuj prawidłową wagę ciała i zachowaj dobre samopoczucie 5. Jedz umiarkowanie, porcje zredukuj - nie eliminuj jedzenia 6. Spożywaj posiłki regularnie 7. Pij duże ilości płynów 8. Zacznij teraz i wprowadzaj zmiany stopniowo 9. Zapamiętaj! Nie ma "dobrego" lub "złego" jedzenia jest tylko dobra lub zła dieta 10. Ruszaj się

5 Pij dużo wody dla zdrowia i urody
*Woda dostarcza do komórek substancji odżywczych. Jest głównym składnikiem śliny, soków trawiennych i płynów ustrojowych. Bez wody szwankują funkcje życiowe organizmu. *Umożliwia oczyszczanie organizmu. W trakcie przemiany materii powstają substancje uboczne, które są zbędne, a nawet szkodliwe. Woda usuwa je przez nerki. *Utrzymuje skórę w dobrym stanie. Właściwie nawilżona skóra zawiera 20 proc. wody, jest gładka i napięta, stanowi skuteczną ochronę przed utratą wody przez organizm. *Wpływa znacząco na wzrost odporności organizmu przed wirusami i infekcjami. Nawilża bowiem błony śluzowe, które są naturalną barierą dla drobnoustrojów. *Zapewnia dobre samopoczucie. Już niewielki niedobór wody powoduje bóle głowy i uczucie zmęczenia. Wystarczy szklanka wody, by nastrój się poprawił.

6 Odpowiednia ilość ruchu może rozwiązać większość Twoich problemów zdrowotnych. Poprzez ruch zwiększysz poziom energii oraz wyleczysz wiele dotychczasowych dolegliwości. To żadne odkrycie, że potrzebujesz ruchu, by mięśnie, kości czy umysł były w dobrej formie. Spokojnie, potrzeba jedynie odpowiedniej ilości ruchu, a to nie oznacza, że musisz zostać od razu profesjonalnym sportowcem. Chodzi tylko o dostarczenie organizmowi wystarczającej ilości ruchu każdego dnia. O odpowiednią aktywność fizyczną możesz zadbać na kilka prostych sposobów, możliwych do zastosowania nawet od dzisiaj!

7 Rodzaje ćwiczeń : Ćwiczenie aerobowe (tlenowe). Ten rodzaj ćwiczeń przyśpiesza oddech i bicie serca, dzięki czemu do narządów ciała i mięśni trafia więcej utlenionej krwi. Jak wiemy podczas ćwiczeń serce i płuca współpracują ze sobą przy dostarczaniu tlenu do organizmu. Przy ćwiczeniach aerobowych narządy te są zmuszone do cięższej pracy, co wzmacnia je i poprawia ich kondycję. Do wysiłku aerobowego zaliczamy: spacerowanie, prace w ogródku, jeżdżenie na rowerze, sprzątanie na podwórku, chodzenie po górach, pływanie, tenis pojedynczy, jogging, koszykówkę i jazdę na biegówkach. Standardowy okres ćwiczeń to od 20 do 60 minut. Jeżeli zadbamy o regularny trening oparty na wykonywaniu ćwiczeń aerobowych nasz organizm wiele na tym zyska. Ćwiczenia izometryczne. Podczas tych ćwiczeń mięśnie kurczą się, ale stawy pozostają nieruchome, więc włókna mięśniowe zachowują taką samą długość. Są skuteczne w rozwijaniu całkowitej siły danego mięśnia lub grupy mięśni. Są one często wykorzystywane podczas rehabilitacji, ponieważ dzięki nim można wyodrębnić określone słabsze miejsce, a potem zastosować odpowiednie ćwiczenia wzmacniające. Ćwiczenia izometryczne to trening, który w szybki i wygodny sposób pozwala na wzmocnienie mięśni bez specjalnego sprzętu i bez ryzyka urazu.

8 Ćwiczenia izotoniczne
Ćwiczenia izotoniczne. Są to ćwiczenia, podczas których zachodzi rytmiczne wydłużanie i kurczenie się mięśni w obrębie aktywnej części ciała. Do tego typu ćwiczeń zaliczamy: przysiady, pompki, podciąganie, podnoszenie lekkich ciężarków lub hantli. Ćwiczenia izokinetyczne. Są wykonywane na specjalnej maszynie, która kontroluje szybkość kurczenia się mięśni w danym zakresie ruchu. Sprzęt do wykonywanie tego typu ćwiczeń używany jest głównie przez fizjoterapeutów i nie jest dostępny dla większości ludzi. Ćwiczenia giętkości. Polegają one na delikatnym rozciąganiu prowadzącym na wzrostu długości mięśni oraz zwiększenia zakresu ruchu w stawach. Ważne jest to, aby przed wykonaniem serii ćwiczeń giętkości rozgrzać mięśnie, aby uniknąć bolesnych urazów. Ten rodzaj ćwiczeń poprawia nasza postawę i stanowi niezbędny element skutecznego, długoterminowego leczenia nadwyrężonych lub chronicznie bolących pleców. Rodzajów ćwiczeń jest wiele. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie i zadba o podtrzymywanie aktywnego trybu życia.

9 Ważne jest także, aby nie popaść w nałóg - zdrowy styl życia wyrzeka się papierosów, alkoholu i wszelkich innych używek. Używki i uzależnienia : Nikotynizm jest zjawiskiem, które polega na regularnym zażywaniu tytoniu, w skład którego wchodzi nikotyna – silna trucizna oraz szereg innych substancji, które wykazują negatywny wpływ na nasz organizm. Niektóre źródła podają, że nikotynizm skutkuje bardzo niekorzystnymi objawami – zarówno indywidualnymi, jak i społecznymi. Niektórzy naukowcy są zdania, że nikotynizm swoimi negatywnymi skutkami przewyższa nawet alkoholizm.

10 Alkoholizm - to stale postępujące, przewlekłe schorzenie
Alkoholizm - to stale postępujące, przewlekłe schorzenie. Powoduje szereg groźnych dla zdrowia i życia powikłań. Schorzenie znane ludzkości od tysięcy lat, mające podłoże w czynnikach biologicznych, np. genetycznych, psychologicznych, socjalnych i środowiskowych. Jak dotąd nie udało się stworzyć jasnej, dobrze uzasadnionej naukowo, definicji tej choroby.

11 Narkomania - to stan zatrucia okresowego lub chronicznego spowodowany powtarzającym się przyjmowaniem narkotyków w postaci naturalnej lub syntetycznej. Termin narkomania również pochodzi od greckiego i został utworzony z dwóch słów: "narko" oznaczającego odurzenie oraz "mania" określającego szaleństwo.

12 Lekomania, czyli uzależnienie od leków, charakteryzuje się przymusem stałego lub okresowego zażywania leku w celu uniknięcia nieprzyjemnych doznań związanych z jego brakiem. Niebezpieczeństwo uzależniania się od leków polega między innymi na tym, że w miarę rozwoju uzależnienia chory musi przyjmować coraz większe dawki dla otrzymania pożądanego efektu. Nasila to niebezpieczeństwo przedawkowania i wystąpienia działań niepożądanych, aż do zatrucia i wręcz śmierci.

13 Niestety nie tylko używki szkodzą naszemu zdrowiu
Niestety nie tylko używki szkodzą naszemu zdrowiu. Długotrwała ekspozycja na stres przyczynia się do rozwoju zaburzeń psychicznych, przede wszystkim takich jak: zaburzenia lękowe (nerwice) i depresyjne, stres zbyt silny, traumatyczny stwarza ryzyko PTSD (zespołu stresu pourazowego) oraz w szczególnych przypadkach zaburzeń osobowości.

14 Dla zachowania witalności i długowieczności najistotniejszy jest zdrowy tryb życia. Pamiętajmy zatem, że aby go prowadzić musimy zachować dobry stan ciała, jak i ducha. Dla przypomnienia – spełniamy cztery podstawowe warunki: prawidłowo i racjonalnie się odżywiamy, systematycznie uprawiamy dowolną aktywność fizyczną, wykluczamy używki oraz staramy się unikać sytuacji stresowych, a gdy już takie wystąpią stosujemy metody relaksacyjne, które pozwolą nam sobie ze stresem poradzić.

15 Wykonała Katarzyna Kryk z 3 c ;)


Pobierz ppt "Trzymaj formę - Zdrowy styl życia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google