Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Poza okresem niemowlęcym okres dojrzewania jest etapem największego wzrostu. Aby rozwijać się prawidłowo, potrzebujemy dużo energii, której dostarcza.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Poza okresem niemowlęcym okres dojrzewania jest etapem największego wzrostu. Aby rozwijać się prawidłowo, potrzebujemy dużo energii, której dostarcza."— Zapis prezentacji:

1

2 Poza okresem niemowlęcym okres dojrzewania jest etapem największego wzrostu. Aby rozwijać się prawidłowo, potrzebujemy dużo energii, której dostarcza pożywienie. Poza tym prawidłowe żywienie jest konieczne aby zapobiec chorobom oraz, by wzmocnić odporność i poprawić samopoczucie. To właśnie dlatego racjonalne odżywianie i odpowiednia dieta jest tak ważna. Racjonalne odżywianie - to nic innego jak dostarczanie odpowiednich składników odżywczych w odpowiedniej ilości, które są dostosowane do naszego wieku, płci i aktywności fizycznej.

3 1. Stosowanie diet odchudzających bez nadzoru lekarza. 2. Nieregularne spożywanie posiłków. 3. Zbyt dużo tłuszczy zwierzęcych w diecie. 4. Jedzenie zbyt małej ilości owoców i warzyw. 5. Podjadanie między posiłkami. 6. Jedzenie zbyt dużej ilości produktów zawierających dużo cukrów. 7. Jedzenie produktów typu,,fast food w nadmiernych ilościach. 8. Jedzenie posiłków w czasie krótszym niż dwie godziny przed snem. 9. Nie jedzenie śniadania. 10. Picie napojów gazowanych, sztucznie barwionych i wysoko słodzonych.

4 U podstawy piramidy żywieniowej znajduje się aktywność fizyczna (zaleca się wysiłek fizyczny 2-5 razy w tygodniu). Produkty znajdujące się w dolnej części piramidy powinny być spożywane jak najczęściej. Im bliżej góry, tym dane grupy produktów powinny być ograniczane i spożywane w mniejszych ilościach.

5 Jadłowstręt psychiczny dotykający zazwyczaj kobiety. Zaczyna się zwykle od stopniowego ograniczania jedzenia, które w efekcie prowadzi do wychudnięcia i wyniszczenia organizmu. Nie leczona anoreksja może doprowadzić do śmierci. Charakteryzuje się najczęściej napadami objadania, po których osoba chora zmusza się do wymiotów, używa środków przeczyszczających w nadmiernych ilościach oraz do nadmiernego wysiłku fizycznego.

6 Nadwaga i otyłość - nagromadzenie nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej w organizmie, której towarzyszy nadmierna masa ciała. Nieleczona może doprowadzić do wielu chorób, np. cukrzycy, chorób układu krążenia, wylewu, choroby nerek, miażdżycy i wielu innych. Otyłość wpływa niekorzystnie na zdrowie fizyczne i psychiczne, obniża możliwości prawidłowego rozwoju. Zamiast leczyć- zapobiegaj!!!

7 Regularna aktywność fizyczna powoduje szereg korzystnych zmian w organizmie, poprawia samopoczucie, jakość snu, łagodzi skutki stresu, zapobiega przybieraniu na wadze i rozwojowi wielu chorób. By ruch stał się przyjemnością wykonuj go w ulubionej formie, zaproś znajomych do wspólnej aktywności, wykonuj jak najwięcej domowych obowiązków takich jak: zmywanie, odkurzanie. Staraj się nie korzystać z windy, chodź jak najwięcej pieszo. Polacy są mało aktywnym społeczeństwem- możemy to zmienić!

8 Aktywność fizyczna Płeć mała umiarkowana duża kcal/osoba/doba dziewczyny chłopcy 2100 2450 2800 26003000 3500

9 I ś niadanie 25-30% II ś niadanie 5-10% Obiad 30-35% Podwieczorek 5-10% Kolacja 15-20%

10 Oszczędzaj kalorie, wybieraj mniej tuczące, równie pyszne dania. Zastępuj ulubione wysokokaloryczne produkty innymi smakołykami! 400kcal spaghetti 980kcal pizza 140 kcal 20 żelków 280 kcal 6 czekoladek 302 kcal 10dag chipsów jabłkowych 534 kcal 10 dag chipsów Wybierz to!

11


Pobierz ppt "Poza okresem niemowlęcym okres dojrzewania jest etapem największego wzrostu. Aby rozwijać się prawidłowo, potrzebujemy dużo energii, której dostarcza."

Podobne prezentacje


Reklamy Google