Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

OŁóW Natalia Kozina 1B.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "OŁóW Natalia Kozina 1B."— Zapis prezentacji:

1 OŁóW Natalia Kozina 1B

2 Ołów Ołów, pierwiastek chemiczny leżący w grupie 14 (węglowce), 6 w układzie okresowym. Liczba atomowa 82, masa atomowa 207,19. Znanych jest 35 izotopów ołowiu, w tym 4 trwałe (204Pb, 206Pb, 207Pb, 208Pb). symbol Pb nazwa łacińska plumbum

3 Informacje o odkryciu Ołów był znany w czasach prehistorycznych. Znaleziono ołowiane monety sprzed 7000 lat. Starożytni Rzymianie budowali ołowiane rurociągi. Zawartość ołowiu w zewnętrznych strefach Ziemi wynosi 1,6*10-3% wag. Jeden atom ołowiu przypada na 700 tysięcy innych atomów. W stanie wolnym ołów występuje w niewielkich ilościach, głównym jednak źródłem ołowiu jest galena minerał zawierający PbS obok kwarcu, kalcytu i fluorytu.

4 Właściwości fizyczne Ołów jest pierwiastkiem metalicznym wykazującym na świeżym przekroju niebieskobiałą barwę o pięknym połysku. Jest on bardzo miękki, kowalny i łatwo topliwy, po ogrzaniu staje się plastyczny, dzięki czemu można z niego wytwarzać blachę. Jednak wskutek małej wytrzymałości nie można z niego wyciągać cienkich drutów.

5 Występowanie na Ziemi Ołów, to surowiec, który w Polsce wydobywa się w znacznej ilości i przeznacza się go nawet na eksport, ale jego zasoby w okolicy Olkusza i Bukowna oraz w Piekarach Śląskich są już na wyczerpaniu. Na świecie ołów występuje w Górach Skalistych, Peru i Japonii.

6 Zastosowanie Z ołowiu wyrabia się rury do kwasów: siarkowego, siarkawego, fosforowego oraz rury kanalizacyjne. Ołowiem wykłada się komory, wieże i wanny do produkcji kwasu siarkowego, celulozy i wapna bielącego. Ekrany ołowiane zabezpieczające przed promieniowaniem gamma i rentgenowskim są stosowane w lecznictwie i laboratoriach naukowych. Z ołowiu wykonuje się pojemniki do przechowywania i transportu nuklidów promieniotwórczych. Ponadto ołów stosuje się do wyrobu płyt akumulatorowych, pokrywania kabli elektrycznych, wytwarzania stopu używanego w drukarstwie, do wyrobu rdzeni pocisków karabinowych, szkła ołowiowego i różnych związków ołowiu.

7 Źródła iastk%C3%B3w_chemicznych


Pobierz ppt "OŁóW Natalia Kozina 1B."

Podobne prezentacje


Reklamy Google