Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zastosowanie Helowców w życiu codziennym

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zastosowanie Helowców w życiu codziennym"— Zapis prezentacji:

1 Zastosowanie Helowców w życiu codziennym
Jan Piwowarczyk Kl. 1a

2 Helowce Helowce to gazy szlachetne. Zajmują ostatnią 18 grupę. Wykorzystuje się je m.in. w neonach reklamowych. W ich skłąd wchodzą: Hel Neon Argon Krypton Ksenon Radon Ununoctium

3 Hel Gaz szlachetny o l. atomowej 2. Jest drugim na świecie rozpowszechnionym pierwiastkiem we wszechświecie po wodorze. *W postaci ciekłej jest używany chłodzenia. Potrzebny jest w m.in. w chłodzeniu nadprzewodników. *Hel dostarczony do płuc powoduje zmianę wysokości głosu – dzieje się tak, ponieważ częstość drgań w komorze rezonansowej, jaką jest ośrodek mowy, ściśle zależy od gęstości ośrodka, w którym te drgania zachodzą (prędkość dźwięku w helu jest ok. 3 razy większa niż w powietrzu). *Jako najlżejszy gaz bezpieczny (niepalny) był stosowany do wypełniania statków powietrznych lżejszych od powietrza, czyli aerostatów (balony, sterowce). Obecnie ze względu na wysokie koszty jego pozyskania, zamiast helu stosuje się w aerostatach najczęściej ogrzane powietrze. *Hipotetycznie izotop 3He może zostać wykorzystany w kontrolowanej reakcji termojądrowej z deuterem do uzyskiwania energii bez powstawania niepożądanychodpadów promieniotwórczych. Na Ziemi 3He występuje jedynie śladowo, natomiast znaczne ilości tego izotopu występować mogą w gruncie księżycowym, w związku z czym rozważane są projekty jego wydobycia i transportu z Księżyca na Ziemię.

4 Neon Pierwiastek o l. atomowej 10. Jest to bezwonny i bezbarwny gaz. Stosuje się go do wypełniania lamp neonowych, jako wydajniejszy od helu środek chłodniczy oraz w laserach. Jest jednak znacznie droższy niż hel, gdyż na skalę przemysłową otrzymywany jest tylko poprzez destylację frakcyjną powietrza, w którym występuje w śladowych ilościach.

5 Argon Argon pierwiastek o l. atomowej 18. Jest praktycznie niereaktywny i nie ma żadnego znaczenia biologicznego, jest także jednym ze składników powietrza. Argon wyodrębnili i zidentyfikowali Lord Rayleigh i sir William Ramsay w 1894 roku. Argon jest wykorzystywany do wypełniania żarówek oraz do okreslania wieku skał.


Pobierz ppt "Zastosowanie Helowców w życiu codziennym"

Podobne prezentacje


Reklamy Google