Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pierwiastki znane w starożytności i ich wykorzystanie…

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Pierwiastki znane w starożytności i ich wykorzystanie…"— Zapis prezentacji:

1 Pierwiastki znane w starożytności i ich wykorzystanie…

2 Trzynaście Pierwiastków
5. Cyna 4. Cynk Według naukowców w starożytności alchemikom było znane 13 pierwiastków 3. Bizmut 1. Antymon 6. Miedź 13. Żelazo 2. Arsen 9. Siarka 10. Srebro 7. Ołów 12. Złoto 8. Rtęć 11. Węgiel

3 Antymon (Sb) używany był zarówno w medycynie oraz metalurgii
Antymon (Sb) używany był zarówno w medycynie oraz metalurgii. Często też był używany w kosmetykach (Egipskie przyciemniane oczy) Arsen (As) był bardzo sławny w skutek swoich właściwości. Istnieje hipoteza, że wykorzystywano jego niecodzienne właściwości przejścia w gaz przy ogrzewaniu. Jak wiele trucizn wykorzystywany był w celach leczniczych.

4 Cyna (Sn) używana była do wytwarzania brązu oraz stopu lutowniczego
Cynk (Zn) był bardzo popularny w medycynie i lecznictwie. Używany czasem do barwienia szkła czy tkanin (powstawał kolor biały) Cyna (Sn) używana była do wytwarzania brązu oraz stopu lutowniczego Sn Zn

5 Miedź (Cu) była najprawdopodobniej pierwszym metalem używanym przez człowieka. Wydobywana od wieków w Syrii, Azji i na Krecie. Używana do wyrobu naczyń z miedzi, ostrzy i miedzianych ozdób. Pojawiły się pierwsze jednostki płatnicze w formie miedzianych sztab.

6 Ołów (Pb) używano jako pigment w barwieniu szkła/tkanin (nadawał im kolor złoty, czerwony, pomarańczowy) Rtęć (Hg) była jednym z kluczowych składników, używanych przez alchemików do prób wytwarzania złota. Nazywana „płynnym srebrem (hydrargyrum)” była bardzo ceniona jako trucizna

7 Siarka (S) była niezwykle cenioną przez alchemików substancją, mającą pomóc w wytwarzaniu złota

8 Srebro (Ag) było wydobywane już w 2500 r. p. n. e. w Azji Mniejszej
Srebro (Ag) było wydobywane już w 2500 r.p.n.e. w Azji Mniejszej. Metal ten był poświęcony bogini Lunie. Było z niego wytwarzane wiele wspaniałych ozdób, oraz luster które szybko zdobyły popularność wśród pań.

9 Węgiel (C) zaczął być wydobywany ok. 400r. p. n. e
Węgiel (C) zaczął być wydobywany ok. 400r.p.n.e. prawdopodobnie w Italii. Używany do spalania szybko zastąpił drewno Żelazo (Fe) początkowo było cenione bardziej niż złoto. Później straciło na wartości, ale umiejętności jakie ludzie zdobyli przy obróbce tego metalu zapewniły szybki rozwój cywilizacyjny.

10 Złoto (Au) cenione było (i jest) ze względu na rzadkość występowania i łatwość obróbki. Od dawna złote ozdoby były uznawane za symbol bogactwa. Złote monety jako jednostka płatnicza pojawiły się jednak znacznie później.

11 Koniec  Przygotowała: Martyna Zielińska Ia z kółka chemicznego.
Źródła: Wikipedia


Pobierz ppt "Pierwiastki znane w starożytności i ich wykorzystanie…"

Podobne prezentacje


Reklamy Google