Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Efekt cieplarniany.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Efekt cieplarniany."— Zapis prezentacji:

1 Efekt cieplarniany

2 Spis treści Czym jest efekt cieplarniany?
Jak powstaje efekt cieplarniany? Bilans energetyczny ziemi Sposoby ograniczenia globalnego ocieplenia Protokół z Kioto Emisja gazów cieplarnianych (2000) Przyszłość – bez ograniczenia globalnego ocieplenia Stężenie CO2 w atmosferze (1960 – 2010) Bibliografia Zakończenie

3 Czym jest efekt cieplarniany?
Efekt cieplarniany jest to zjawisko polegające na podwyższeniu temperatury planety, jest ono również skutkiem zatrzymania energii słonecznej przez gazy cieplarniane. Spowodowane jest dużą ilością emisji gazów cieplarnianych w atmosferze.

4 Jak powstaje efekt cieplarniany?
Wskutek ocieplenia powierzchni Ziemi następuje emisja promieniowania podczerwonego. Znaczna część promieniowania słonecznego jest przepuszczana przez atmosferę ziemską i pochłaniana przez powierzchnię Ziemi, co powoduje jej ogrzanie. Znaczna część promieniowania słonecznego jest przepuszczana przez atmosferę ziemską i pochłaniana przez powierzchnię Ziemi, co powoduje jej ogrzanie. Wskutek ocieplenia powierzchni Ziemi następuje emisja promieniowania podczerwonego. Znaczna część tego promieniowania jest pochłaniana przez znajdujące się w atmosferze cząsteczki wody, dwutlenku węgla i innych gazów oraz przez drobne kropelki wody w chmurach. Energia cieplna jest przekazywana przez atmosferę głównie z powrotem do powierzchni Ziemi w postaci tzw. promieniowania zwrotnego, a tylko częściowo w przestrzeń kosmiczną. Promieniowanie zwrotne ogrzewa ponownie powierzchnię Ziemi, dlatego jest podstawową przyczyną występowania na naszej planecie efektu cieplarnianego. Energia oddawana przez naszą planetę jest mniejsza od energii przyjmowanej pochodzącej ze Słońca.

5 Bilans energetyczny ziemi
Promieniowanie zwrotne ogrzewa ponownie powierzchnię Ziemi, dlatego jest podstawową przyczyną występowania na naszej planecie efektu cieplarnianego. Energia oddawana przez naszą planetę jest mniejsza od energii przyjmowanej pochodzącej ze Słońca.

6 Sposoby ograniczenia globalnego ocieplenia
Energia wiatrowa, słoneczna, geotermalna oraz wodna należą do odnawialnych źródeł energii. Dzięki nim można ograniczyć globalne ocieplenie.

7 Protokół z Kioto Najważniejszym międzynarodowym porozumieniem mającym na celu ograniczenie globalnego ocieplenia jest Protokół z Kioto. W uwzględniał on 183 kraje (60% emisji gazów cieplarnianych). Protokół wygasa w 2012, a w maju 2007 rozpoczęto międzynarodowe rozmowy na temat przyszłego traktatu, mającego zastąpić obecny.

8

9 Emisja gazów cieplarnianych (2000)
Emisja gazów cieplarnianych na kraj za rok Kolor szary oznacza brak danych.

10 Przyszłość – bez ograniczenia globalnego ocieplenia
Tak ma wyglądać przyszłość ludzkości, jeżeli nie zmienimy swojego nastawienia do ekologii.

11 Stężenie CO2 w atmosferze (1960 – 2010)

12 Bibliografia http://www.wiadomosci.ekologia.pl

13 e_ocieplenie %B3d%C5%82a_energii

14 Zakończenie Serdecznie dziękuję za czas poświęcony na obejrzenie mojej prezentacji. Saian Saied


Pobierz ppt "Efekt cieplarniany."

Podobne prezentacje


Reklamy Google