Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Z CZEGO ZBUDOWANA JEST ZIEMIA? PRZYRODA KLASA 6. ZIEMIA - BŁĘKITNA PLANETA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Z CZEGO ZBUDOWANA JEST ZIEMIA? PRZYRODA KLASA 6. ZIEMIA - BŁĘKITNA PLANETA."— Zapis prezentacji:

1 Z CZEGO ZBUDOWANA JEST ZIEMIA? PRZYRODA KLASA 6

2 ZIEMIA - BŁĘKITNA PLANETA

3 WARSTWY ZIEMI JĄDRO + PŁASZCZ + SKORUPA

4 JĄDRO ZIEMI ma kulisty kształt, jego średnica wynosi 3470 km, panuje w nim ogromne ciśnienie i wysoka temperatura – ok stopni Celsjusza, ciężar właściwy jądra Ziemi wynosi 5515 kg/m3,kgm3 czyniąc ją najgęstszą planetą w Układzie Słonecznym, wyróżniamy w nim jądro wewnętrzne i jądro zewnętrzne.

5 PŁASZCZ ZIEMI jego grubość ocenia się na 2900 km; ciśnienie jest niższe niż w jądrze; temperatura wynosi ok stopni C; w płaszczu rozróżnia się dwie warstwy – płaszcz górny i płaszcz dolny.

6 SKORUPA ZIEMSKA jest zewnętrzną powłoką Ziemi; jest stosunkowo cienka – średnia grubość wynosi ok. 35 km. Warto wiedzieć, że najgłębsza kopalnia świata, która znajduje się w Afryce Południowej, sięga w głąb skorupy ziemskiej do około 4km.

7 Z JAKICH PIERWIASTKÓW CHEMICZNYCH ZBUDOWANA JEST ZIEMIA? Najwięcej wiemy o skorupie ziemskiej, w której wyodrębniono różne substancje, a wśród nich 92 proste substancje zwane PIERWIASTKAMI CHEMICZNYMI. Każdy pierwiastek ma swoją nazwę. Informacje o składzie płaszcza Ziemi dostarczają m.in. erupcje, czyli wybuchy wulkanów.

8 WULKAN PODCZAS ERUPCJI (SCHEMAT) WIDOK Z ZEWNĄTRZ WIDOK W PRZEKROJU - WNĘTRZE WULKANU

9 Wulkan Stromboli podczas erupcji

10 Erupcja wulkanu Mount Redoubt

11 PIERWIASTKI CHEMICZNE W ZIEMI Płaszcz Ziemi tworzą prawdopodobnie: tlen, krzem, magnez, żelazo i glin. Jądro Ziemi jest niedostępne do bezpośrednich badań. Prawdopodobnie jest zbudowane głównie z żelaza i niklu.

12 SKŁAD CHEMICZNY SKORUPY ZIEMSKIEJ Glin 8% Krzem 27% Tlen 48% Żelazo 5% Wapń 4% Inne 2% Magnez 2% Sód 2% Potas 2% Pierwiastki chemiczne są rozmieszczone nierównomiernie w skorupie ziemskiej Pierwiastki mogą się łączyć ze sobą tworząc związki chemiczne

13 ZOBACZ WYBRANE PIERWIASTKI ODMIANY WĘGLA

14 ZŁOTO, SREBRO, PLATYNA

15 KRZEM I GLIN (ALUMINIUM)

16 MAGNEZ, ŻELAZO, WAPŃ

17 SÓD, POTAS, SIARKA, NIKIEL

18 METALE To pierwiastki mające w normalnych warunkach: stały stan skupienia, metaliczny połysk, są kowalne, przewodzą prąd i ciepło. Wykonuje się z nich folie, druty, blachy, rury, i inne wyroby. Są nimi np.: żelazo, miedź, magnez, nikiel, glin, złoto, wapń, sód, potas.

19 NIEMETALE to pierwiastki o innych właściwościach niż metale, są twarde i kruche, źle przewodzą prąd elektryczny i ciepło. Są nimi także pierwiastki, które w normalnych warunkach są gazami. Niemetalami są np.: krzem, węgiel, siarka, tlen, chlor.

20 KONIEC ZAPRASZAM NA NASTĘPNĄ CIEKAWĄ LEKCJĘ PRZYRODY


Pobierz ppt "Z CZEGO ZBUDOWANA JEST ZIEMIA? PRZYRODA KLASA 6. ZIEMIA - BŁĘKITNA PLANETA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google