Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wyk. Justyna Pala kl. 1B. Symbol pochodzi od łacińskiego słowa stannum (cyna), które wywodzi się z sanskryckiego stas - stały.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wyk. Justyna Pala kl. 1B. Symbol pochodzi od łacińskiego słowa stannum (cyna), które wywodzi się z sanskryckiego stas - stały."— Zapis prezentacji:

1 Wyk. Justyna Pala kl. 1B

2 Symbol pochodzi od łacińskiego słowa stannum (cyna), które wywodzi się z sanskryckiego stas - stały.

3 Cyna znana jest ludzkości już od czasów starożytnych. Metal ten znajdowano w grobowcach starożytnych Egipcjan, którzy uważali go za odmianę ołowiu. Szeroko stosowano cynę w czasach Imperium Rzymskiego.

4 Cyna jest popularnym białym metalem. Metal ten jest ciągliwy i plastyczny już w stosunkowo niskich temperaturach (ok. 100°C).

5 Główną jej rudą jest tlenek cyny (SnO 2 )- kasyteryt - występujący w dużych ilościach np. w: Kornwalii Niemczech Boliwii Brazylii

6 Zastosowanie Cyna jest metalem szeroko wykorzystywanym w przemyśle. Warstwy cynowej używa się jako ochrony dla m.in. miedzi. Jest ważnym składnikiem stopów i lutów. Jej stop z tytanem jest szeroko stosowany w przemyśle lotniczym. CYNA LUTOWNICZA

7 Pierwiastek o liczbie atomowej 50 jest rekordzistą jeśli chodzi o liczbę trwałych izotopów (odmiany pierwiastka chemicznego różniące się liczbą neutronów w jądrze atomu). Ma ich aż 10.

8 http://uranos.cto.us.edu.pl/~gmalecki/eleme nts/sn.htm http://portalwiedzy.onet.pl/51557,,,,cyna,hasl o.html http://pl.wikipedia.org/wiki/Cyna


Pobierz ppt "Wyk. Justyna Pala kl. 1B. Symbol pochodzi od łacińskiego słowa stannum (cyna), które wywodzi się z sanskryckiego stas - stały."

Podobne prezentacje


Reklamy Google