Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyczyny katastrof i awarii jądrowych

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyczyny katastrof i awarii jądrowych"— Zapis prezentacji:

1 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych

2 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych
Czarnobyl Eksplozja reaktora RBMK w Czarnobylu była skutkiem splotu jego cech, wad projektowych i błędów popełnionych przez obsługę podczas eksperymentu, który doprowadził do awarii 25 lat temu.

3 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych
Jak doszło do katastrofy? Przyczyną był błąd człowieka i wady konstrukcyjne reaktora tego typu. Tamtej fatalnej nocy pracownicy elektrowni przeprowadzali doświadczenie, które miało polegać na stopniowym zmniejszaniu mocy reaktora. Aby się powiodło, wyłączono większość automatycznych systemów zabezpieczeń. W pewnym momencie reakcja zachodząca w reaktorze wymknęła się spod kontroli, a na włączenie systemów zabezpieczających było już za późno. Ilość wytwarzanej energii była tak duża, że zaczęły się palić pewne elementy konstrukcyjne reaktora. I tutaj dały o sobie znać wady konstrukcyjne. Wewnątrz reaktora znajdowało się 1500 ton łatwo palnego grafitu. I to on wywołał pożar i wybuch chemiczny.

4 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych

5 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych

6 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych

7 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych

8 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych
Japonia W marcu 2011 w Japonii przy wyjątkowo silnym trzęsieniu ziemi i przejściu fal tsunami, doszło do uszkodzenia czterech bloków elektrowni atomowej Fukushima I i pożaru, wskutek czego doszło do wydostania się materiału promieniotwórczego do środowiska. Na skutek awarii systemu chłodzenia reaktorów doszło jednak do serii niebezpiecznych zdarzeń, wybuchów i pożarów. W konsekwencji tych zdarzeń zniszczeniu lub uszkodzeniu uległy niektóre elementy poszczególnych bloków (reaktorów) Elektrowni Fukushima Dai-ichi.

9 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych

10 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych

11 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych
Radzieckie zakłady Mayak W 1957 roku Kombinacie Chemicznym „Majak” w Kysztymie na Uralu doszło do awarii systemu chłodniczego, co spowodowało eksplozję przechowalnika odpadów radioaktywnych. Napromieniowanych wówczas zostało ok. 270 tys. osób. Przez wiele lat nikt nie wiedział o wypadku. 30 skażonych wiosek usunięto z sowieckich map. Wg niezależnych źródeł pełna liczba ofiar może dochodzić do kilkunastu tysięcy. Katastrofa otrzymała 6 stopień w skali INES.

12 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych .
Three Mile Island w Pensylwanii, USA 28 marca 1979 r. doszło do największej katastrofy w historii amerykańskiej energetyki jądrowej. W elektrowni atomowej Three Mile Island doszło do stopienia rdzenia. Jak ustalono, awaria powstała wskutek błędnych decyzji obsługi. Wypadek oceniono na 5 w skali INES. W wyniku katastrofy nikt nie zginął, jednak trzeba było ewakuować około 200 tys. osób.

13 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych

14 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych

15 Źródła

16 Dziękujemy za uwagę! Dominika Mróz Klaudia Pytlarz


Pobierz ppt "Przyczyny katastrof i awarii jądrowych"

Podobne prezentacje


Reklamy Google