Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przyczyny katastrof i awarii jądrowych. Czarnobyl Eksplozja reaktora RBMK w Czarnobylu była skutkiem splotu jego cech, wad projektowych i błędów popełnionych.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przyczyny katastrof i awarii jądrowych. Czarnobyl Eksplozja reaktora RBMK w Czarnobylu była skutkiem splotu jego cech, wad projektowych i błędów popełnionych."— Zapis prezentacji:

1 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych

2 Czarnobyl Eksplozja reaktora RBMK w Czarnobylu była skutkiem splotu jego cech, wad projektowych i błędów popełnionych przez obsługę podczas eksperymentu, który doprowadził do awarii 25 lat temu.

3 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych Jak doszło do katastrofy? Przyczyną był błąd człowieka i wady konstrukcyjne reaktora tego typu. Tamtej fatalnej nocy pracownicy elektrowni przeprowadzali doświadczenie, które miało polegać na stopniowym zmniejszaniu mocy reaktora. Aby się powiodło, wyłączono większość automatycznych systemów zabezpieczeń. W pewnym momencie reakcja zachodząca w reaktorze wymknęła się spod kontroli, a na włączenie systemów zabezpieczających było już za późno. Ilość wytwarzanej energii była tak duża, że zaczęły się palić pewne elementy konstrukcyjne reaktora. I tutaj dały o sobie znać wady konstrukcyjne. Wewnątrz reaktora znajdowało się 1500 ton łatwo palnego grafitu. I to on wywołał pożar i wybuch chemiczny.

4 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych

5

6

7

8 Japonia W marcu 2011 w Japonii przy wyjątkowo silnym trzęsieniu ziemi i przejściu fal tsunami, doszło do uszkodzenia czterech bloków elektrowni atomowej Fukushima I i pożaru, wskutek czego doszło do wydostania się materiału promieniotwórczego do środowiska. Na skutek awarii systemu chłodzenia reaktorów doszło jednak do serii niebezpiecznych zdarzeń, wybuchów i pożarów. W konsekwencji tych zdarzeń zniszczeniu lub uszkodzeniu uległy niektóre elementy poszczególnych bloków (reaktorów) Elektrowni Fukushima Dai-ichi.

9 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych

10

11 Radzieckie zakłady Mayak W 1957 roku Kombinacie Chemicznym Majak w Kysztymie na Uralu doszło do awarii systemu chłodniczego, co spowodowało eksplozję przechowalnika odpadów radioaktywnych. Napromieniowanych wówczas zostało ok. 270 tys. osób. Przez wiele lat nikt nie wiedział o wypadku. 30 skażonych wiosek usunięto z sowieckich map. Wg niezależnych źródeł pełna liczba ofiar może dochodzić do kilkunastu tysięcy. Katastrofa otrzymała 6 stopień w skali INES.

12 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych. Three Mile Island w Pensylwanii, USA 28 marca 1979 r. doszło do największej katastrofy w historii amerykańskiej energetyki jądrowej. W elektrowni atomowej Three Mile Island doszło do stopienia rdzenia. Jak ustalono, awaria powstała wskutek błędnych decyzji obsługi. Wypadek oceniono na 5 w skali INES. W wyniku katastrofy nikt nie zginął, jednak trzeba było ewakuować około 200 tys. osób.

13 Przyczyny katastrof i awarii jądrowych

14

15 Źródła www.google.pl http://srodowisko.ekologia.pl/ochrona-srodowiska/Najwieksze- katastrofy-jadrowe-w-historii,15056.html http://www.czarnobyl1986.pl/informacje-i-fakty-na-temat-awarii-w- elektrowni-atomowej-fukushima-dai-ichi-w-japonii http://srodowisko.ekologia.pl/ochrona-srodowiska/Najwieksze- katastrofy-jadrowe-w-historii,15056.html http://pl.wikipedia.org/wiki/Wypadek_j%C4%85drowy http://www.google.pl/search?q=katastrofy+j%C4%85drowe&hl=pl&g bv=2&ndsp=20&prmd=ivnsu&source=lnms&tbm=isch&ei=X2jiTbT7F YT1sgbJjLH_BQ&sa=X&oi=mode_link&ct=mode&cd=2&ved=0CBQ Q_AUoAQ&biw=1131&bih=660

16 Dziękujemy za uwagę! Dominika Mróz Klaudia Pytlarz


Pobierz ppt "Przyczyny katastrof i awarii jądrowych. Czarnobyl Eksplozja reaktora RBMK w Czarnobylu była skutkiem splotu jego cech, wad projektowych i błędów popełnionych."

Podobne prezentacje


Reklamy Google