Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Wykonali: Marta Król Dominika Kołek Katarzyna Serwon Monika Ślęzak Krzysztof Tworek.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Wykonali: Marta Król Dominika Kołek Katarzyna Serwon Monika Ślęzak Krzysztof Tworek."— Zapis prezentacji:

1 Wykonali: Marta Król Dominika Kołek Katarzyna Serwon Monika Ślęzak Krzysztof Tworek

2 Od najdawniejszych czasów Lasowiacy hodowali kury, które znosiły jajka (podstawowy produkt żywieniowy i towar do sprzedawania). Dostarczały także smacznego mięsa stanowiącego składnik dobrych i pożywnych rosołów. Zarówno kura, jak i kogut uważane były w wielu regionach kraju za ptaki magiczne, wieszcze. Wierzono, że potrafią swoim zachowaniem i głosem przepowiedzieć pogodę. Pianie koguta ma moc odpędzania duchów

3 Lasowiacy hodowali gęsi (białe) głównie z powodu dobrego mięsa a przede wszystkim pierza. Z którego przygotowywano wyprawę (miano) dla dziewczyny.Poduszki i pierzyny chroniły przed zimnem i były w każdym domu. Na Marcina raczono się mięsem gęsim w myśl przysłowia Na Marcina najlepsza gęsina.

4 Bogatsi Lasowiacy hodowali czarne i czerwone krowy które dostarczały mleka. Z mleka wrabiano : masło, sery, które stanowiły podstawę wyżywienia i źródło pieniędzy(sprzedawano je na targu).Krowa była ważnym elementem posagu panny młodej.

5 W społeczeństwie lasowiackim konie stanowiły podstawowy inwentarz żywy. Pracowały w polu, umożliwiały transport. Zaprzęgano je także do lepszych wozów(bryczek),gdy gospodarze udawali się na uroczystość np. chrzest, wesele. Tylko bogaci hodowali konie, biedni musieli odrabiać właścicielowi wykonaną usługą to jest pracę z użyciem tych zwierząt.

6 Kozy hodowano w domach biednych, ponieważ niewiele kosztowały. Latem żywiły się trawą w zimie sianem. Dawały smaczne, zdrowe mleko z którego wyrabiano masło i sery.

7 Króliki hodowane były w każdym gospodarstwie lasowiackim. Żywiono ich sianem, skórkami warzyw, trawą i korzonkami. Mogły żyć około 10 lat. Króliki hodowane były dla ich smacznego mięsa i futra.

8 Lasowiacy hodowali tylko białe świnie. W bogatych domach trzymano maciory, które dwa razy do roku rodziły prosięta. Po kilku miesiącach stawały się samodzielne,mogły już żywic się tym co przygotowała gospodyni. Część młodych sprzedawano, pozostałe gdy osiągnęły wagę 150 kg przeznaczano na ubój

9 Psy chroniły dobytek Lasowiaków. Trzymano je na łańcuchach w pobliżu zabudowań gospodarskich. Nie przywiązywano uwagi do rasy. Pies musiał być czujny i zły.

10 Koty, podobnie jak króliki chowane były w każdym domu Lasowiaków. Były one najczęściej szaro-bure, w cętki lub czarno- białe. Karmione były przede wszystkim mlekiem. Hodowane w celu łapania mysz w różnych miejscach.

11 Pszczołę traktowano szczególnie. O martwej nikt nie powiedział, że zdechła, lecz umarła. Początkowo pszczoły zamieszkiwały leśne barcie (wyciosane pnie drzew), ale to one decydowały czy się w niej osiedlą. Miód służył do bezpośredniego spożycia, ale także do konserwacji żywności Od dawna znane były lecznicze właściwości tego specyfiku.

12


Pobierz ppt "Wykonali: Marta Król Dominika Kołek Katarzyna Serwon Monika Ślęzak Krzysztof Tworek."

Podobne prezentacje


Reklamy Google