Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZDROWE ODŻYWIANIE Wybór należy do Ciebie. Co wybierzesz? Julia Musiał.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZDROWE ODŻYWIANIE Wybór należy do Ciebie. Co wybierzesz? Julia Musiał."— Zapis prezentacji:

1 ZDROWE ODŻYWIANIE Wybór należy do Ciebie. Co wybierzesz? Julia Musiał

2 Zdrowie Najważniejsze w życiu człowieka jest zdrowie. Można je utrzymać poprzez prawidłowe odżywanie tzn. jedzenie produktów występujących w piramidzie żywienia i utrzymywanie odpowiedniej ilości kalorii. Należy dbać o kondycję fizyczną oraz stosować profilaktykę przeciw chorobom.

3 Zdrowe odżywianie Aby zdrowo się odżywiać należy jeść to co znajduje się w piramidzie zdrowego żywienia.

4 PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA
Słodycze Czerwone mięso Jasne mięso Oleje roślinne Warzywa i owoce Produkty zbożowe Produktów, których jest w piramidzie dużo, należy jeść najwięcej.

5 „Jesteś tym co zjesz” Coraz częściej rozpowszechniane jest hasło:
Jest to prawda, ponieważ to co zjemy stanowi budulec naszego organizmu. Białka są podstawowym budulcem naszego organizmu i uczestniczą w trawieniu pokarmów. Węglowodany (cukry) dostarczają energii. Jednak spożycie ich w dużych ilościach prowadzi do nadwagi. Tłuszcze tworzą tkankę tłuszczową, która chroni nas przed zimnem i stanowi materiał zapasowy. Dostarczają również energii, są niezbędne do trawienia niektórych witamin.

6 Witaminy Organizm człowieka nie potrafi wytworzyć niektórych niezbędnych do życia witamin, dlatego należy je dostarczyć z pokarmem. Witamina A jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania wzroku. Witaminy z grupy B są konieczne do prawidłowej pracy układy nerwowego. Witamina C wzmacnia odporność. Witamina D odpowiada za prawidłowy wzrost kości.

7 Witaminy Witamina E chroni komórki przed utleniaczami oraz bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Witamina H bierze udział w biosyntezie kwasów tłuszczowych. Witamina K zapobiega krzepnięciu krwi. Witamina PP to składnik enzymów biorących udział w oddychaniu komórkowym.

8 Na nasze zdrowie musimy pracować przez całe życie.
Aby żywność była dobra do spożycia musi być świeża, uprawiana bez środków chemicznych, nie powinna zawierać konserwantów oraz sztucznych barwników i polepszaczy smakowych. Pamiętajmy, że zdrowe odżywianie jest jednym z trzech podstawowych filarów długowieczności i dobrego samopoczucia. Zostańmy własnymi ekspertami żywieniowymi!

9 Aktywność fizyczna Ważne jest także uprawianie różnorodnych sportów, np. jazda na rowerze lub rolkach, a w zimie na nartach albo snowboardzie.

10 Bibliografia images.google.pl

11 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Julia Musiał


Pobierz ppt "ZDROWE ODŻYWIANIE Wybór należy do Ciebie. Co wybierzesz? Julia Musiał."

Podobne prezentacje


Reklamy Google