Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZDROWE ODŻYWIANIE Wybór należy do Ciebie. Co wybierzesz? Julia Musiał

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZDROWE ODŻYWIANIE Wybór należy do Ciebie. Co wybierzesz? Julia Musiał"— Zapis prezentacji:

1 ZDROWE ODŻYWIANIE Wybór należy do Ciebie. Co wybierzesz? Julia Musiał

2 Zdrowie Najważniejsze w życiu człowieka jest zdrowie. Można je utrzymać poprzez prawidłowe odżywanie tzn. jedzenie produktów występujących w piramidzie żywienia i utrzymywanie odpowiedniej ilości kalorii. Należy dbać o kondycję fizyczną oraz stosować profilaktykę przeciw chorobom.

3 Zdrowe odżywianie Aby zdrowo się odżywiać należy jeść to co znajduje się w piramidzie zdrowego żywienia.

4 PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA Słodycze Czerwone mięso Jasne mięso Oleje roślinne Warzywa i owoce Produkty zbożowe Produktów, których jest w piramidzie dużo, należy jeść najwięcej.

5 Jesteś tym co zjesz Coraz częściej rozpowszechniane jest hasło: Jesteś tym co zjesz Jest to prawda, ponieważ to co zjemy stanowi budulec naszego organizmu. 1. Białka są podstawowym budulcem naszego organizmu i uczestniczą w trawieniu pokarmów. 2. Węglowodany (cukry) dostarczają energii. Jednak spożycie ich w dużych ilościach prowadzi do nadwagi. 3. Tłuszcze tworzą tkankę tłuszczową, która chroni nas przed zimnem i stanowi materiał zapasowy. Dostarczają również energii, są niezbędne do trawienia niektórych witamin.

6 Witaminy Organizm człowieka nie potrafi wytworzyć niektórych niezbędnych do życia witamin, dlatego należy je dostarczyć z pokarmem. 1. Witamina A jest konieczna do prawidłowego funkcjonowania wzroku. 2. Witaminy z grupy B są konieczne do prawidłowej pracy układy nerwowego. 3. Witamina C wzmacnia odporność. 4. Witamina D odpowiada za prawidłowy wzrost kości.

7 Witaminy 5. Witamina E chroni komórki przed utleniaczami oraz bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. 6. Witamina H bierze udział w biosyntezie kwasów tłuszczowych. 7. Witamina K zapobiega krzepnięciu krwi. 8. Witamina PP to składnik enzymów biorących udział w oddychaniu komórkowym.

8 Na nasze zdrowie musimy pracować przez całe życie. Aby żywność była dobra do spożycia musi być świeża, uprawiana bez środków chemicznych, nie powinna zawierać konserwantów oraz sztucznych barwników i polepszaczy smakowych. Pamiętajmy, że zdrowe odżywianie jest jednym z trzech podstawowych filarów długowieczności i dobrego samopoczucia. Zostańmy własnymi ekspertami żywieniowymi!

9 Aktywność fizyczna Ważne jest także uprawianie różnorodnych sportów, np. jazda na rowerze lub rolkach, a w zimie na nartach albo snowboardzie.

10 Bibliografia www.google.pl images.google.pl www.wikipedia.org

11 DZIĘKUJĘ ZA UWAGĘ Julia Musiał


Pobierz ppt "ZDROWE ODŻYWIANIE Wybór należy do Ciebie. Co wybierzesz? Julia Musiał"

Podobne prezentacje


Reklamy Google