Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

I Ty możesz zmienić świat na lepszy!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "I Ty możesz zmienić świat na lepszy!"— Zapis prezentacji:

1 I Ty możesz zmienić świat na lepszy!
Czad 30 maja 2011r. WYPRAWA MISYJNA DZIECI PO AFRYCE Z RADIEM FARA

2 Położenie geograficzne
Dzisiejszy Czad nie ma żadnej granicy morskiej, znajduje się w pełnym sercu Afryki. Jest cztery razy większy od Polski i zajmuje piąte miejsce pod względem wielkości na kontynencie afrykańskim. Zamieszkały jest przez około mieszkańców.

3 Kolor niebieski symbolizuje czyste niebo, wodę, nadzieję.
Znaki państwowe FLAGA HERB Kolor niebieski symbolizuje czyste niebo, wodę, nadzieję. Kolor żółty - piasek pustyń, pokrywających północną część Czadu. Kolor czerwony symbolizuje krew, przelaną przez czadyjskich patriotów podczas walk o niepodległość kraju.

4 W Czadzie nie ma drogi kolejowej.
STOLICA Stolicą Czadu jest N’djamena. Jest największym miastem w Czadzie usytuowanym blisko jeziora Czad. W tym wielkim kraju jest tylko 600 km drogi asfaltowej na trasie północ – południe. W Czadzie nie ma drogi kolejowej.

5 Czad to kraj dwóch "obszarów" Północy i Południa, między którymi istnieją ogromne różnice.
Po pierwsze różnica klimatów: na północy kraju mamy klimat pustynny (Sahara), charakteryzujący się dłuższą porą suchą (7-8 miesięcy), natomiast na południu dominuje klimat tzw. sudano-gwinejski z 6-7 miesiącami pory deszczowej.

6 Różnica krajobrazów to druga rzecz charakterystyczna dla Czadu.
RÓŻNICE c.d. Różnica krajobrazów to druga rzecz charakterystyczna dla Czadu. Na północy rozciąga się pustynia Sahara, na południu występuje sawanna.

7 RÓŻNICE c.d. Na północy dominuje islam, na południu chrześcijaństwo.
Trzecia różnica to odmienność religii. Na północy dominuje islam, na południu chrześcijaństwo.

8 Kolejna różnica dotyczy języka.
Istnieją tu dwa języki oficjalne: arabski (na północy) i francuski (na południu).

9 UBÓSTWO a BOGACTWO NATURALNE
Należy podkreślić kontrast między ubóstwem ziem północnych pod względem bogactw naturalnych i jakością ziem południowych. Północ to wielka pustynia. nie da się tam uprawiać żadnych roślin.

10 UBÓSTWO a BOGACTWO NATURALNE
Ziemie południowe posiadają liczne złoża ropy naftowej. Jest tam również uprawiana bawełna (I'or blanc du Tchad - białe złoto Czadu), zboża, ryż, słodkie ziemniaki, orzechy ziemne, fasola, groch. Bawełna stanowi jeden z podstawowych zasobów Czadu. 80% swoich wpływów z eksportu państwo czerpie ze sprzedaży bawełny.

11 Jezioro Czad Jezioro Czad było do niedawna trzecim lub czwartym co do wielkości jeziorem Afryki i najważniejszym zbiornikiem wody w Sahelu. Od jego stanu zależne jest życie 22 milionów ludzi, korzystających z jego wód. Tymczasem powierzchnia jeziora skurczyła się ostatnio o... 95%!

12 Jezioro Czad Jezioro Czad jest jeziorem bezodpływowym. Leży w Kotlinie Czadu, na południowym krańcu Sahary. Jest ono źródłem wody niezbędnej dla życia ludzi, uprawy roślin, hodowli zwierząt i życia wielu dzikich gatunków. Brzegi są niskie, zabagnione, silnie porośnięte trawą, trzciną, papirusem. Na północy wybrzeże jest piaszczyste. Jezioro jest częściowo zasolone. Obecnie pozostało zaledwie 5% powierzchni z lat 60-tych. Maksymalna głębokość jeziora wynosi 7 m.

13 Jezioro Czad Przyczyną wysychania jeziora jest malejąca ilość opadów w regionie, spowodowana przez ocieplanie klimatu, oraz rosnące zapotrzebowanie na wodę, czerpaną na użytek rolnictwa z jeziora i zasilających je rzek.

14 NAJWIĘKSZE PROBLEMY Czad zajmuje czwarte miejsce w rankingu najbiedniejszych krajów świata. To terytorium zmagające się z typowymi problemami Afryki: zróżnicowaniem pod względem językowym, religijnym i etnicznym, które tworzą wrzący kocioł nienawiści.

15 SMUTNE STATYSTYKI Średnia długość życia: 47 lat Śmiertelność dzieci: 198/1000 Brak dostępu do wody pitnej: 76% mieszkańców Brak dostępu do usług medycznych: 74% mieszkańców

16 PROBLEMY CODZIENNOŚCI
Życie tutaj jest bardzo trudne. Największym problemem, z jakim muszą radzić sobie kobiety jest wychowanie dzieci, które cały czas są głodne. Naprawdę nie ma nic do jedzenia, a to powoduje, że dzieci chorują.

17 PROBLEMY CODZIENNOŚCI…
„Codziennie jemy chleb z prosa - na śniadanie, obiad i kolację. Podlewamy go gęstym sosem z okry. Codziennie to samo. Nawet dorośli mają dosyć tego jedzenia. Nie ma warzyw ani innego ziarna, abyśmy mogli chociaż trochę urozmaicić naszą dietę.”

18 PROBLEMY CODZIENNOŚCI…
„W innej sytuacji po prostu byśmy odmówili jedzenia czegoś takiego cały czas - ale teraz ratuje nam to życie - wypełnia żołądki i nie czujemy się głodni. Ale też nie pozwala naszym dzieciom rosnąć i nabierać sił, bo nie ma w sobie witamin. Nigdy łatwo się tu nie żyło, że nie było aż tak źle, jak teraz. Było więcej drzew i dużo więcej padało, a ludzie mogli dzięki temu hodować więcej roślin.”

19 PROBLEMY CODZIENNOŚCI…
„Teraz jest goręcej i bardziej sucho, częściej zdarzają się burze piaskowe. Ludzie hodują też mniej zwierząt, bo coraz trudniej jest znaleźć pastwiska, Teraz rodzina, która ma krowę, jest uważana za bogatą. Mleko albo suszone mięso oglądamy na naszym stole tylko od święta.”

20 PROBLEMY CODZIENNOŚCI…
Najgorsze dla matek jest słuchanie, jak ich dzieci płaczą z głodu!!!

21 Zajrzyjmy do misji… Parafia w N’Djamenie liczy około pięciu tysięcy wiernych, gromadzących się na modlitwie i katechezie w dwóch miejscach – kościele macierzystym i kaplicy oddalonej o 10 km.

22 Zajrzyjmy do misji… „Kościół to pojecie raczej względne w miejscowych warunkach i bardziej oznacza miejsce gdzie wierni się gromadzą na modlitwę niż budynek. Takiego bowiem nie posiadamy z wyjątkiem małej kaplicy gdzie sprawowana jest Msza święta  w tygodniu.”

23 celebrację Słowa Bożego.
Zajrzyjmy do misji… Msze Święte w kaplicach wiejskich odprawiane są raz w miesiącu, a w pozostałe niedziele katechiści przeprowadzają celebrację Słowa Bożego. W stolicy kraju znajduje się jedyne seminarium duchowne. Na każdym roku jest po trzech kleryków.

24 Zajrzyjmy do misji… Młodzież w większości nie chodzi do szkoły. Rok szkolny zaczyna się po zbiorach, w połowie października i trwa do początku czerwca. Brakuje często ludzi dobrej woli, którzy nie czują się solidarni z tutejszym Kościołem.

25 A Ty? Czy pomożesz zmienić świat na lepszy?
Zajrzyjmy do misji… Ale też jest wielu, którzy potrafią zaskakiwać gestami ofiarności i oddania… A Ty? Czy pomożesz zmienić świat na lepszy?

26 MODLITWA DZIECI ZA AFRYKĘ
Panie Jezu, prosimy Cię za wielki kontynent afrykański. W sposób szczególny powierzamy Ci Czad - kraj, do którego dzisiaj duchowo wędrujemy. Spójrz łaskawie na wszystkich ludzi, którzy tam żyją i spraw, aby Cię poznali, w Ciebie uwierzyli i Tobie służyli. Prosimy Cię również za wszystkie żyjące tam dzieci, szczególnie za te, które Cię jeszcze nie znają, bezdomne i opuszczone, cierpiące głód i pozbawione wszelkiej opieki. Poślij do nich wielu misjonarzy, aby głosili im słowem i dobrymi czynami Twoją nieskończoną miłość. Panie Jezu, naucz nas, jak stawać się apostołami i misjonarzami Twojej Dobrej Nowiny. Naucz, jak świadczyć o Twojej miłości, niosąc pomoc duchową i materialną naszym rówieśnikom. Pomóż nam świadectwem naszego życia i dobrymi czynami zmieniać świat na lepszy. Amen.


Pobierz ppt "I Ty możesz zmienić świat na lepszy!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google