Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„I Ty możesz zmienić świat na lepszy” – Wyprawa misyjna dzieci po Afryce Maroko 14 lutego 2011r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„I Ty możesz zmienić świat na lepszy” – Wyprawa misyjna dzieci po Afryce Maroko 14 lutego 2011r."— Zapis prezentacji:

1 „I Ty możesz zmienić świat na lepszy” – Wyprawa misyjna dzieci po Afryce
Maroko 14 lutego 2011r.

2 MAROKO FLAGA GODŁO

3 Głowa państwa: król Muhammad VI Język urzędowy: arabski
Stolica: RABAT Powierzchnia: km² Liczba ludności (2009 rok): Gęstość zaludnienia:  78,1 osób/km² Religie: Muzułmanie - 98,7% Chrześcijanie - 1,1% Judaizm - 0,2% Głowa państwa: król Muhammad VI Język urzędowy: arabski Waluta: dirham marokański

4 Rabat – stolica Maroko

5 Jak powstała nazwa państwa?
Maroko, nazwa powstała ze słowa „marukus” – staroarabskiej formy nazwy Marrakesz.

6 Ciekawostki z Maroko Tanger w latach był miastem pod specjalnym nadzorem międzynarodowym sprawowanym przez rządy ośmiu europejskich państw. W tym czasie Tanger był rajem bez podatków, co wpłynęło na ogromny rozwój miasta. W sercu Fez znajduje się najstarszy uniwersytet świata - Karawijjin - do dziś uważany za jedną z największych uczelni koranicznych w świecie arabskim. Przez stulecia Rabat – stolica Maroka - stanowił centrum piractwa w zachodniej części Morza Śródziemnego.

7 Dżabal Tubkal (4176 m n.p.m) – to najwyższy szczyt Maroka
Największe i najbardziej rozwinięte pod względem przemysłowym, kulturowym i portowym miasto Maroka to Casablanca. Położone jest w zachodniej części kraju, nad Oceanem Atlantyckim. Na wiosnę między kwietniem a czerwcem powiewa gorący, porywisty, pustynny wiatr niosący pył i piasek, który zwiększa temperaturę i obniża wilgotność. W Maroku wydobywa się rudy ołowiu, cynku i żelaza. Jedną z głównych rzek Maroka jest rzeka Wadi Muluja, ma długość ok. 520 km.

8 W rolnictwie Maroka uprawia się głównie zboża (pszenicę, żyto i jęczmień), warzywa (ziemniaki, pomidory) oraz drzewa i krzewy owocowe (cytrusowe) a także kukurydzę, buraki cukrowe, trzcinę cukrową. W hodowli dominują: bydło, kozy, owce, osły, wielbłądy i konie. Maroko podzielone jest na 16 regionów: Średnia temperatura stycznia w stolicy kraju wynosi 10°C, lipca 34°C. Większość terenów w Maroko to stepy i półpustynie. Roślinność występująca w kraju to palmy daktylowe w oazach oraz na północy makii. W górach częściowo zachowały się lasy, które stanowią około 8% powierzchni kraju

9 Pustynia Erg Hebbi w Maroko

10 Bazar w Marakeszu

11 Palma Daktylowa Osiąga wysokość do 35 m
Pióropusz może się składać z 80 – 120 pierzastozłożonych liści o długości dochodzącej do 6 m . Owoce nazywane daktylami, czerwonożółte jagody o długości do 7 cm, zawierające podłużne, brązowe nasiono.

12 Fauna Maroko Fenek – gatunek drapieżnego ssaka z rodziny psowatych.
Osiąga 30–40 cm długości, samce ważą ok. 1,5 kg, samice ok. 0,8 kg Fenki mają łagodne usposobienie i łatwo je oswoić. Często spotykane są w hodowlach prywatnych.

13 Muflon Gatunek ssaków łożyskowych z rzędu parzystokopytnych.
Na żer wychodzi zwykle o zmierzchu, lecz tam gdzie nie jest niepokojony muflon pasie się również w ciągu dnia. Żywi się roślinami zielnymi, liśćmi krzewów i owocami. Zimą zadowala się suchymi liśćmi, korą drzew, gałązkami i porostami.

14 Mangusta Drapieżny ssak z rodziny mangustowatych.
Pożywienie stanowią głównie drobne kręgowce oraz pokarm roślinny, zwłaszcza owoce. Często atakuje jadowite węże, m.in. kobry, których jest zaciętym wrogiem.

15 Skorpiony Rząd pajęczaków o wielkości od 13 do nawet ponad 18 cm.
Pancerz skorpionów emituje zielone światło pod wpływem promieniowania UV. W krajach północnoafrykańskich, gdzie skorpiony są dość powszechne, mieszkańcy zabezpieczają swoje domy przed tymi zwierzętami układając dookoła domu krąg z gładkich płytek. Skorpiony nie potrafią bowiem pokonywać gładkich powierzchni.

16 Najwyższy szczyt Dżabal Tubkal
Zdjęcia z Maroka Najwyższy szczyt Dżabal Tubkal

17 Góry Atlas

18 Piękna plaża w jednym z miast Maroko, Agadirze.

19 Na tych wozach możemy wypić dopiero co wyciśnięty sok z pomarańczy.

20 Modlitwa dzieci za Afrykę
Panie Jezu, prosimy Cię za wielki kontynent afrykański. W sposób szczególny powierzamy Ci Maroko- kraj, do którego dzisiaj duchowo wędrujemy. Spójrz łaskawie na wszystkich ludzi którzy tam żyją i spraw, aby Cię poznali, w Ciebie uwierzyli i Tobie służyli. Prosimy Cię również za wszystkie żyjące tam dzieci, szczególnie za te, które Cię jeszcze nie znają, bezdomne i opuszczone, cierpiące głód i pozbawione wszelkiej opieki. Poślij do nich wielu misjonarzy, aby głosili im słowem i dobrymi czynami Twoją nieskończoną miłość. Panie Jezu, naucz nas jak stawać się apostołami i misjonarzami Twojej Dobrej Nowiny. Naucz, jak świadczyć o Twojej miłości, niosąc pomoc duchową i materialną naszym rówieśnikom. Pomóż nam świadectwem naszego życia i dobrymi czynami zmieniać świat na lepszy. Amen.


Pobierz ppt "„I Ty możesz zmienić świat na lepszy” – Wyprawa misyjna dzieci po Afryce Maroko 14 lutego 2011r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google