Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

I Ty możesz zmienić świat na lepszy EGIPT 15 listopada 2010r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "I Ty możesz zmienić świat na lepszy EGIPT 15 listopada 2010r."— Zapis prezentacji:

1 I Ty możesz zmienić świat na lepszy EGIPT 15 listopada 2010r.

2 Państwo to położone jest w północno – wschodniej Afryce, z półwyspem Synaj w zachodniej Azji; otoczone od północy Morzem Śródziemnym, od wschodu Morzem Czerwonym. Graniczy z Izraelem i Strefą Gazy, Sudanem oraz Libią.

3 flagagodło

4 Stolica i największe miasto Egiptu (214 km², liczba ludności 6 787 000 mieszkańców, zespół miejski 17,285 mln mieszkańców – największe miasto Afryki). Nie ma dokładnych statystyk na temat ludności Kairu. Powodują to ciągłe wędrówki mieszkańców. Około 2 mln osób mieszka w tzw. "Mieście zmarłych. Kair leży po obu brzegach Nilu oraz na licznych wyspach na rzece, nieco na południe od miejsca, w którym Nil przechodzi w deltę.

5 W egipskim klimacie możliwe są nawet trzy zbiory plonów w ciągu roku. Najwięcej gruntów zajmuje uprawa bawełny – głównego produktu eksportowego. Z roślin spożywczych najważniejsze są: ryż, kukurydza, pszenica i sorgo (proso murzyńskie, rośliny trawiaste, z których otrzymuje się kaszę i mąkę). Uprawia się również trzcinę cukrową, palmę daktylową, drzewa cytrusowe i warzywa.

6 Hodowla zwierząt odgrywa w Egipcie drugorzędną rolę ze względu na brak pastwisk, natomiast ważne jest rybołówstwo.

7 Wielki Sfinks na tle piramidy Chefrena w Gizie Kanał Sueski Riwiera Morza Czerwonego - laguny, rafy koralowe i plaże

8 Świątynie w Abu Simbel

9 Piramidy - charakterystyczny krajobraz Egiptu Pustynia Sahara

10 Znajduje się u stóp góry Świętej Katarzyny, na półwyspie Synaj. Wzniesiony na wysokości 1570 m n.p.m., należy do prawosławnych Greków.

11 Dolina Królów Aleksandria Luksor

12 OWCA KRĘTOROGA ssak z rodziny krętorogich; posiada cechy świadczące o bliskim pokrewieństwie z kozą i owcą. WIELBŁĄD JEDNOGARBNY jako zwierzę domowe, występuje we wszystkich krajach północnej Afryki. Służy jako wierzchowiec, zwierzę juczne, źródło mleka, wełny, mięsa i skóry. KROKODYL NILOWY jeden z trzech gatunków krokodyli występujących w Afryce i drugi pod względem wielkości w rodzinie krokodylowatych. Może osiągnąć długość 5,5 metrów i masę blisko jednej tony.

13 Na zdjęciu meczet Al-Azhar. Egipt jest krajem muzułmańskim, z poważnym wpływem religii na codzienne życie mieszkańców. Muzułmanie, przeważnie sunnici, stanowią 90% ludności kraju; pozostałe 10% to chrześcijanie, z czego 9% koptowie. Konstytucja Egiptu czyni z islamu religię państwową.

14 W Egipcie pracuje polski misjonarz, jezuita, o. Wiesław Gontarz SJ. Jego praca nie ogranicza się jedynie do prowadzenia parafii, choć czasem i tak się zdarza, ale także obejmuje szkolnictwo, instytucje charytatywne i stowarzyszenia pomocy społecznej. Niesie konkretną pomocą nie tylko chrześcijanom, ale również całej społeczności egipskiej czyli muzułmańskiej.

15 Panie Jezu, prosimy Cię za wielki kontynent afrykański. W sposób szczególny powierzamy Ci Egipt - kraj, do którego dzisiaj duchowo wędrujemy. Spójrz łaskawie na wszystkich ludzi, którzy tam żyją i spraw, aby Cię poznali, w Ciebie uwierzyli i Tobie służyli. Prosimy Cię również za wszystkie żyjące tam dzieci, szczególnie za te, które Cię jeszcze nie znają, bezdomne i opuszczone, cierpiące głód i pozbawione wszelkiej opieki. Poślij do nich wielu misjonarzy, aby głosili im słowem i dobrymi czynami Twoją nieskończoną miłość. Panie Jezu, naucz nas, jak stawać się apostołami i misjonarzami Twojej Dobrej Nowiny. Naucz, jak świadczyć o Twojej miłości, niosąc pomoc duchową i materialną naszym rówieśnikom. Pomóż nam świadectwem naszego życia i dobrymi czynami zmieniać świat na lepszy. Amen.


Pobierz ppt "I Ty możesz zmienić świat na lepszy EGIPT 15 listopada 2010r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google