Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

„I TY MOŻESZ ZMIENIĆ ŚWIAT NA LEPSZY” – WYPRAWA MISYJNA DZIECI PO AFRYCE Togo 23 maja 2011r.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "„I TY MOŻESZ ZMIENIĆ ŚWIAT NA LEPSZY” – WYPRAWA MISYJNA DZIECI PO AFRYCE Togo 23 maja 2011r."— Zapis prezentacji:

1 „I TY MOŻESZ ZMIENIĆ ŚWIAT NA LEPSZY” – WYPRAWA MISYJNA DZIECI PO AFRYCE
Togo 23 maja 2011r.

2 Togo Flaga Godło

3 Katolicyzm - 25% Animizm - 24% Islam - 24% Protestantyzm - 18%
STOLICA : Lomé POWIERZCHNIA : km² LICZBA LUDNOŚCI (2007rok): GĘSTOŚĆ ZALUDNIENIA : 95 osób/km² JEDNOSTKA MONETARNA: frank RELIGIE : Katolicyzm - 25% Animizm - 24% Islam - 24% Protestantyzm - 18% Świadkowie Jehowy - 1%

4 Lomé – Stolica Togo

5 Jak powstała nazwa państwa?
Nazwa państwa powstała od osady Togo (dziś Togoville), z języka ewe: „to” oznacza „woda”, „go” oznacza „wybrzeże”.

6 Ciekawostki z Togo Na południowo-zachodnim brzegu kraju przebiega pasmo Gór Togo (Atakora). Togo posiada piaszczyste wybrzeże z licznymi lagunami i mierzejami. Średnie temperatury miesięczne wahają się w granicach 23-32 °C Do 1918r. Togo obejmowało także część obecnej Ghany i było kolonią niemiecką, która po pierwszej wojnie światowej została podzielona pomiędzy Wielką Brytanię i Francję. Grunty orne zajmują 11,3% powierzchni kraju, większość zajęta pod uprawę roślin żywieniowych, głównie manioku, jamsu, ryżu, kukurydzy, sorga. Na eksport uprawia się kawę, bawełnę oraz orzeszki ziemne, orzeszki karité, kakaowiec.

7 Dziedzictwem urastającym do symbolu Togo jest Koutammakou, ziemia ludu Batammariba z bardzo charakterystyczną architekturą wkomponowaną w półpustynny krajobraz. Są to gliniane domy z wieżami, zwane także pałacami (Takienta), choć sama nazwa może być myląca. Jest to jeden z najbiedniejszych regionów Togo, a warunki życia mieszkańców tych pałaców nie charakteryzują się luksusem. Pierwszy w historii Togo medal na Igrzyskach Olimpijskich zdobył w Pekinie w 2008r. roku Benjamin Boukpeti, reprezentant tego kraju w kajakarstwie górskim, który w slalomie kategorii K-1 zajął 3 miejsce. Reprezentacja Togo w piłce nożnej awansowała do Mistrzostw Świata w Niemczech w 2006r., które ukończyła na ostatnim miejscu w grupie G. Najwyższym szczytem pasma gór Togo jest Mont Agou (986 m n.p.m.), będący jednocześnie najwyższym szczytem w Togo.

8 Szczyt Atakora

9 Kukurydza Liczy 5 gatunków, wśród których najważniejsza pod względem ekonomicznym jest kukurydza zwyczajna, przedstawiona na zdjęciu. Łodyga w węzłach jest pełna, międzywęźla wypełnione są gąbczastym rdzeniem. W wilgotniejszym klimacie niektóre odmiany w węzłach tworzą przybyszowe korzenie podporowe. Owoc ma o bardzo zmienny kształt i ubarwienie zależnym od odmiany. Dojrzałe owoce mają kolor od białego poprzez żółty, pomarańczowy, brunatny do ciemnofioletowego.

10 Bielik afrykański Gatunek dużego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Żyje w parach. Jego łupem najczęściej padają ryby. Do ataku zazwyczaj rusza ze swojego punktu obserwacyjnego. Czasami podejmuje loty zwiadowcze nad wodą, ale rzadko oddala się od brzegu dalej niż na 50 m. Bielik zjada dziennie około 1,3 kg ryb.

11 Palmojad Gatunek padlinożernego ptaka z rodziny jastrzębiowatych. Wyglądem przypomina bielika, dorasta do 60 cm długości a rozpiętość skrzydeł dochodzi do 150 cm. Jego głowa jest nieopierzona wyłącznie wokół oczu. Głowa i tułów pokryte są białymi piórami, ogon i skrzydła są czarno-białe, dziób żółtawy, u nasady szaroniebieski.

12 Takie domki budują niektórzy z mieszkańców
Zdjęcia z Togo Takie domki budują niektórzy z mieszkańców

13 Plaża w Togo

14 Dzieci bardzo chętnie dają się fotografować

15 Modlitwa dzieci za Afrykę
Panie Jezu, prosimy Cię za wielki kontynent afrykański. W sposób szczególny powierzamy Ci Togo - kraj, do którego dzisiaj duchowo wędrujemy. Spójrz łaskawie na wszystkich ludzi którzy tam żyją i spraw, aby Cię poznali, w Ciebie uwierzyli i Tobie służyli. Prosimy Cię również za wszystkie żyjące tam dzieci, szczególnie za te, które Cię jeszcze nie znają, bezdomne i opuszczone, cierpiące głód i pozbawione wszelkiej opieki. Poślij do nich wielu misjonarzy, aby głosili im słowem i dobrymi czynami Twoją nieskończoną miłość. Panie Jezu, naucz nas jak stawać się apostołami i misjonarzami Twojej Dobrej Nowiny. Naucz, jak świadczyć o Twojej miłości, niosąc pomoc duchową i materialną naszym rówieśnikom. Pomóż nam świadectwem naszego życia i dobrymi czynami zmieniać świat na lepszy. Amen.


Pobierz ppt "„I TY MOŻESZ ZMIENIĆ ŚWIAT NA LEPSZY” – WYPRAWA MISYJNA DZIECI PO AFRYCE Togo 23 maja 2011r."

Podobne prezentacje


Reklamy Google