Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Środowisko kulturowe w Kamerunie

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Środowisko kulturowe w Kamerunie"— Zapis prezentacji:

1 Środowisko kulturowe w Kamerunie

2 Kamerun - Republika Kamerunu, państwo w środkowej Afryce, nad Zatoką Gwinejską. Graniczy z Nigerią, Czadem, Republiką Środkowoafrykańską, Kongiem, Gabonem i Gwineom Równikową. Kamerun jest członkiem ONZ, Unii Afrykańskiej i innych organizacji międzynarodowych.

3 Gospodarka Wartość Produktu Krajowego Brutto na głowę mieszkańca w roku 2009 był obliczany na USD, jeden z najwyższych w Afryce subsaharyjskiej. Głównym rynkiem zbytu są Francja, Włochy, Korea Południowa, Hiszpania i Wielka Brytania. Kamerun znajduje się w strefie działania Organizacji dla Harmonizacji Prawa Afrykańskiego (OHADA). Walutą obiegową jest frank CFA. Bezrobocie w roku 2001 sięgało 30% populacji, a trzecia część społeczeństwa żyła poniżej progu ubóstwa obliczanego na 1,25 USD dziennie w roku Turystyka, zwłaszcza na wybrzeżu i w okolicach Góry Kamerun zapowiada znaczny wzrost gospodarczy.

4 Transport Transport w Kamerunie przysparza wiele trudności. Drogi są w złym stanie i uzależnione od zmiennej pogody, jako że tylko 10% posiada utwardzone nawierzchnie. Kontrole drogowe służą policji i żandarmerii głównie do wyłudzania łapówek. Linia kolejowa łączy miejscowości Kumba na zachodzie i Bélabo na wschodzie oraz Ngaoundéré na północy. Lotniska międzynarodowe znajdują się w Douala i Garoua oraz mniejsze w Yaoundé. W ujściu rzeki Wouri River znajduje się port Douali, główny port morski kraju.

5 Kultura O Kamerunie mówi się ,,Afryka w miniaturze”. Można podróżować przez zielone równikowe południe, aż po ciepłą i jasną sawannę i stepy Północy, przedrzeć się przez góry na Zachodzie i piękne piaszczyste plaże w prowincjach Centralnej i Południowo Zachodniej. Kamerun oferuje niesamowitą różnorodność krajobrazów. Wulkan Kamerun jest jednym z najwyższych szczytów w Afryce, Lobe Falls jest wyjątkowym miejscem w całej Afryce. Kamerun posiada zaskakujące bogactwo kultury z przeszło 240 grupami etnicznymi, każda charakteryzująca się specyficzną kulturą. Kamerun znany jest z wyjątkowej muzyki, szczególnie makossa i bikutsi.

6 Rolnictwo Podstawowym źródłem utrzymania w kraju jest rolnictwo, które angażuje około 69% pracującej ludności. Produkty eksportowe to kawa, kakao, bawełna, tytoń, drzewo, kauczuk, banany i produkty palmowe.

7 Edukacja Edukacja jest obowiązkowa od 6 do 11 roku życia. Kształcenie ogólne i techniczne w Kamerunie jest prowadzone przez państwowe i liczne prywatne uczelnie wyższe. Od r. Kamerun posiada 6 państwowych uniwersytetów i około 5 prywatnych. Chociaż edukacja w Kamerunie jest obowiązkowa, czesne w szkołach średnich uniemożliwia wielu rodzicom wysyłanie dzieci do szkoły. System nauczania w Kamerunie jest nękany wieloma problemami, np rozbieżnością ilości uczniów w szkołach miejskich i wiejskich, ograniczony dostęp do tradycyjnego i zawodowego nauczania dla dzieci niepełnosprawnych, duży odsetek dzieci nie kończących szkoły, brak nauczycieli szkół podstawowych, szczególnie na terenach wiejskich.

8 Bibliografia


Pobierz ppt "Środowisko kulturowe w Kamerunie"

Podobne prezentacje


Reklamy Google