Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy oddychamy tym samym powietrzem co Maria Skłodowska-Curie..?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy oddychamy tym samym powietrzem co Maria Skłodowska-Curie..?"— Zapis prezentacji:

1 Czy oddychamy tym samym powietrzem co Maria Skłodowska-Curie..?

2 ...nie! Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Nie oddychamy tym samym powietrzem co ludzie kiedyś. Obecnie jest ono zdecydowanie bardziej zanieczyszczone. Maria Skłodowska-Curie urodziła się jeszcze przed wynalezieniem samochodu i przed tworzeniem się wielu fabryk itp. A jak wiemy to właśnie samochody powodują wiele zanieczyszczeń. Samochód wynaleziono w 1885 roku, nasza noblistka żyła w latach a więc powietrze, którym oddychała nie było jeszcze zanieczyszczone tak bardzo jak teraz, ponieważ samochody nie były produkowane wówczas na masową skalę.

3 Składniki powietrza Stałe składniki powietrza - azot, tlen, argon, neon, hel, metan, krypton, wodór Zmienne składniki powietrza - para wodna, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, ozon Objętość powietrza : azot-78% tlen-20,6% argon-0,93% dwutlenek węgla-0,38% pozostałe-0,1%

4 Poniższy wykres jest dowodem na to, że Maria Skłodowska-Curie wdychała zdecydowanie czystsze powietrze niż ludzie żyjący w dzisiejszych czasach

5 Co to jest zanieczyszczenie powietrza?
Zanieczyszczenie powietrza jest to stan, w którym udział zawartych w powietrzu substancji stałych, ciekłych lub gazowych przekracza średnią ich zawartość w czystym powietrzu atmosferycznym.

6 Zanieczyszczenia powietrza pochodzą zarówno ze źródeł naturalnych jak i sztucznych
Naturalne zanieczyszczenia powietrza: pożary lasów i stepów, wybuchy wulkanów, silne wiatry porywające i unoszące cząsteczki piasku i gleby oraz procesy rozkładu substancji organicznych. Naturalne zanieczyszczenia powietrza na ogół nie stanowią zagrożenia. Zanieczyszczenia sztuczne to przede wszystkim komunikacja, rolnictwo i przemysł. Pewne zanieczyszczenia atmosfery powstają też przy dużych ośrodkach hodowli zwierząt.

7 Pyły wulkaniczne a zdrowie człowieka
Oddziaływanie pyłów na ludzi jest niebezpieczne i jest często skutkiem chorób oczu, podrażnienia naskórka, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicy płuc, nowotworów gardła, krtani i płuc, może być przyczyną astmy, chorób alergicznych itp.

8 Zanieczyszczenia fabryczne
Zanieczyszczenie atmosfery jest często widoczne gołym okiem. Wiemy jak wygląda widok dymiących kominów oraz sadza wydobywająca się z rur wydechowy ciężarówek. Dym jest mieszaniną wielu związków chemicznych. Jego toksyczność wzrasta przy słonecznej pogodzie wskutek zachodzenia reakcji zapoczątkowanych przez promienie słoneczne. W rezultacie tworzy się smog posiadający nieprzyjemny zapach i powodujący łzawienie.

9 Jak chronić atmosferę? Ochrona atmosfery ziemskiej polega głównie na zapobieganiu przekroczenia stężeń substancji zanieczyszczających i ograniczeniu ilości substancji wprowadzonych do atmosfery przez pojazdy mechaniczne, wysypiska, zakłady produkcyjne i usługowe.

10 Ograniczenie emisji zanieczyszczeń
Ograniczenie emisji zanieczyszczeń z źródeł antropogenicznych uzyskuje się w wyniku : wzbogacania paliw zmiany stosowanych surowców hermetyzacja procesów technologicznych i oczyszczania gazów odlotowych oczyszczania gazów spalinowych utylizacji odpadów przemysłowych i komunalnych wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii

11 Koniec Przygotowały uczennice klasy 2a –
Eryka Podlasińska, Klaudia Konowalczuk, Patrycja Kwiatkowska Informacje: i inne strony. :)

12 goodbye


Pobierz ppt "Czy oddychamy tym samym powietrzem co Maria Skłodowska-Curie..?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google