Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Czy oddychamy tym samym powietrzem co Maria Skłodowska-Curie..?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Czy oddychamy tym samym powietrzem co Maria Skłodowska-Curie..?"— Zapis prezentacji:

1 Czy oddychamy tym samym powietrzem co Maria Skłodowska-Curie..?

2 ...nie! Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Nie oddychamy tym samym powietrzem co ludzie kiedyś. Obecnie jest ono zdecydowanie bardziej zanieczyszczone. Maria Skłodowska-Curie urodziła się jeszcze przed wynalezieniem samochodu i przed tworzeniem się wielu fabryk itp. A jak wiemy to właśnie samochody powodują wiele zanieczyszczeń. Samochód wynaleziono w 1885 roku, nasza noblistka żyła w latach a więc powietrze, którym oddychała nie było jeszcze zanieczyszczone tak bardzo jak teraz, ponieważ samochody nie były produkowane wówczas na masową skalę. Odpowiedź na to pytanie nie jest trudna. Nie oddychamy tym samym powietrzem co ludzie kiedyś. Obecnie jest ono zdecydowanie bardziej zanieczyszczone. Maria Skłodowska-Curie urodziła się jeszcze przed wynalezieniem samochodu i przed tworzeniem się wielu fabryk itp. A jak wiemy to właśnie samochody powodują wiele zanieczyszczeń. Samochód wynaleziono w 1885 roku, nasza noblistka żyła w latach a więc powietrze, którym oddychała nie było jeszcze zanieczyszczone tak bardzo jak teraz, ponieważ samochody nie były produkowane wówczas na masową skalę.

3 Składniki powietrza Stałe składniki powietrza - azot, tlen, argon, neon, hel, metan, krypton, wodór Stałe składniki powietrza - azot, tlen, argon, neon, hel, metan, krypton, wodór Zmienne składniki powietrza - para wodna, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, ozon Objętość powietrza : azot-78% tlen-20,6% argon-0,93% dwutlenek węgla-0,38% pozostałe-0,1% Zmienne składniki powietrza - para wodna, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, dwutlenek azotu, ozon Objętość powietrza : azot-78% tlen-20,6% argon-0,93% dwutlenek węgla-0,38% pozostałe-0,1%

4 Poniższy wykres jest dowodem na to, że Maria Skłodowska-Curie wdychała zdecydowanie czystsze powietrze niż ludzie żyjący w dzisiejszych czasach

5 Co to jest zanieczyszczenie powietrza? Zanieczyszczenie powietrza jest to stan, w którym udział zawartych w powietrzu substancji stałych, ciekłych lub gazowych przekracza średnią ich zawartość w czystym powietrzu atmosferycznym. Zanieczyszczenie powietrza jest to stan, w którym udział zawartych w powietrzu substancji stałych, ciekłych lub gazowych przekracza średnią ich zawartość w czystym powietrzu atmosferycznym.

6 Zanieczyszczenia powietrza pochodzą zarówno ze źródeł naturalnych jak i sztucznych Naturalne zanieczyszczenia powietrza: pożary lasów i stepów, wybuchy wulkanów, silne wiatry porywające i unoszące cząsteczki piasku i gleby oraz procesy rozkładu substancji organicznych. Naturalne zanieczyszczenia powietrza na ogół nie stanowią zagrożenia. Naturalne zanieczyszczenia powietrza: pożary lasów i stepów, wybuchy wulkanów, silne wiatry porywające i unoszące cząsteczki piasku i gleby oraz procesy rozkładu substancji organicznych. Naturalne zanieczyszczenia powietrza na ogół nie stanowią zagrożenia. Zanieczyszczenia sztuczne to przede wszystkim komunikacja, rolnictwo i przemysł. Pewne zanieczyszczenia atmosfery powstają też przy dużych ośrodkach hodowli zwierząt. Zanieczyszczenia sztuczne to przede wszystkim komunikacja, rolnictwo i przemysł. Pewne zanieczyszczenia atmosfery powstają też przy dużych ośrodkach hodowli zwierząt.

7 Pyły wulkaniczne a zdrowie człowieka Oddziaływanie pyłów na ludzi jest niebezpieczne i jest często skutkiem chorób oczu, podrażnienia naskórka, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicy płuc, nowotworów gardła, krtani i płuc, może być przyczyną astmy, chorób alergicznych itp. Oddziaływanie pyłów na ludzi jest niebezpieczne i jest często skutkiem chorób oczu, podrażnienia naskórka, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicy płuc, nowotworów gardła, krtani i płuc, może być przyczyną astmy, chorób alergicznych itp.

8 Zanieczyszczenia fabryczne Zanieczyszczenie atmosfery jest często widoczne gołym okiem. Wiemy jak wygląda widok dymiących kominów oraz sadza wydobywająca się z rur wydechowy ciężarówek. Dym jest mieszaniną wielu związków chemicznych. Jego toksyczność wzrasta przy słonecznej pogodzie wskutek zachodzenia reakcji zapoczątkowanych przez promienie słoneczne. W rezultacie tworzy się smog posiadający nieprzyjemny zapach i powodujący łzawienie. Zanieczyszczenie atmosfery jest często widoczne gołym okiem. Wiemy jak wygląda widok dymiących kominów oraz sadza wydobywająca się z rur wydechowy ciężarówek. Dym jest mieszaniną wielu związków chemicznych. Jego toksyczność wzrasta przy słonecznej pogodzie wskutek zachodzenia reakcji zapoczątkowanych przez promienie słoneczne. W rezultacie tworzy się smog posiadający nieprzyjemny zapach i powodujący łzawienie.

9 Jak chronić atmosferę? Ochrona atmosfery ziemskiej polega głównie na zapobieganiu przekroczenia stężeń substancji zanieczyszczających i ograniczeniu ilości substancji wprowadzonych do atmosfery przez pojazdy mechaniczne, wysypiska, zakłady produkcyjne i usługowe. Ochrona atmosfery ziemskiej polega głównie na zapobieganiu przekroczenia stężeń substancji zanieczyszczających i ograniczeniu ilości substancji wprowadzonych do atmosfery przez pojazdy mechaniczne, wysypiska, zakłady produkcyjne i usługowe.

10 Ograniczenie emisji zanieczyszczeń Ograniczenie emisji zanieczyszczeń z źródeł antropogenicznych uzyskuje się w wyniku : 1. wzbogacania paliw 2. zmiany stosowanych surowców 3. hermetyzacja procesów technologicznych i oczyszczania gazów odlotowych 4. oczyszczania gazów spalinowych 5. utylizacji odpadów przemysłowych i komunalnych 6. wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii Ograniczenie emisji zanieczyszczeń z źródeł antropogenicznych uzyskuje się w wyniku : 1. wzbogacania paliw 2. zmiany stosowanych surowców 3. hermetyzacja procesów technologicznych i oczyszczania gazów odlotowych 4. oczyszczania gazów spalinowych 5. utylizacji odpadów przemysłowych i komunalnych 6. wykorzystania niekonwencjonalnych źródeł energii

11 Koniec Przygotowały uczennice klasy 2a – Eryka Podlasińska, Klaudia Konowalczuk, Patrycja Kwiatkowska Eryka Podlasińska, Klaudia Konowalczuk, Patrycja Kwiatkowska Informacje: i inne strony. :)

12 goodbye goodbye


Pobierz ppt "Czy oddychamy tym samym powietrzem co Maria Skłodowska-Curie..?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google