Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zanieczyszczenie powietrza Porównywanie ułamków o różnych licznikach i mianownikach Anna Gadomska Szkoła Podstawowa Nr 79 Łódź

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zanieczyszczenie powietrza Porównywanie ułamków o różnych licznikach i mianownikach Anna Gadomska Szkoła Podstawowa Nr 79 Łódź"— Zapis prezentacji:

1

2 Zanieczyszczenie powietrza Porównywanie ułamków o różnych licznikach i mianownikach Anna Gadomska Szkoła Podstawowa Nr 79 Łódź

3 Zdrowe powietrze jest jednym z głównych warunków istnienia życia na Ziemi. Mimo to, obchodzimy się z nim beztrosko, i sami zanieczyszczamy to dobro natury tak agresywnymi związkami chemicznymi jak dwutlenek siarki.

4 Następstwem tego jest znaczny wzrost zachorowań na raka płuc i chroniczny bronchit, degradacja świata zwierząt i roślin oraz niszczenie dóbr materialnych.

5 Budowle, które przetrwały setki, a nawet tysiące lat, uległy w ostatnich dziesięcioleciach poważnym zniszczeniom na skutek szkodliwych substancji wyrzucanych w powietrze przez...

6 ...elektrociepłownie, samochody, zakłady przemysłowe oraz piece gospodarstw domowych....elektrociepłownie, samochody, zakłady przemysłowe oraz piece gospodarstw domowych.

7 Uporządkuj ułamki rosnąco i odczytaj rozwiązanie. ŁÓOW OŁÓW Uporządkuj ułamki malejąco i odczytaj rozwiązanie. ADSAZ SADZA

8

9 Uporządkuj ułamki malejąco. Odpowiadające im litery utworzą hasło. ( E ) ( N ) 2 3 ( O ) 524 ( T ) 2 2 ( A ) 3 8 ( U ) 324 ( T ) 212 ( L ) 1012 ( K ) 512 ( Z ) 312 =1224 = = = = 9 24 = 6 24 = 324 = 4 24 = = 5 24 = 24 24

10 T L E N E K A Z O T U Substancja bezbarwna i bezwonna. Powstaje w czasie spalania paliw. Jest przyczyną zaburzeń w oddychaniu, powoduje między innymi choroby alergiczne i astmę u dzieci.

11 Uporządkuj ułamki rosnąco. Odpowiadające im litery utworzą hasło. ( A ) 2021 ( N ) 1 2 ( W ) 4 6 ( Ę ) 4 5 ( L ) ( K ) 2034 ( T ) 2 8 ( E ) 512 ( G ) 1012 ( E ) 5 9 =2021 = = = = = =2034 = = = = 20 22

12 T L E N E K W Ę G L A Silnie trujący gaz. Znajduje się w spalinach pojazdów mechanicznych i spalinowych urządzeń grzewczych. Wdychany przedostaje się poprzez płuca do krwi i odbiera jej zdolność przenoszenia tlenu. A bez tlenu nie możemy żyć. Pierwszymi oznakami zatrucia tlenkiem węgla są: zmęczenie, bóle głowy, zaburzenia widzenia i nudności.

13 Jak porównujemy ułamki o różnych licznikach i mianownikach? i = i = > = i = > >

14 i > Aby porównać ułamki o różnych licznikach i mianownikach, sprowadzamy je do wspólnego mianownika lub licznika i porównujemy.

15 Porównaj ułamki sprowadzając je najpierw do wspólnego mianownika i > = = >

16 i < = = > <

17 i < = = > < <

18 i > = = > < < >

19

20 Porównaj ułamki sprowadzając je najpierw do wspólnego licznika i < = = <

21 i < = = < <

22 i < = = < < <

23 i < = = < < < <

24

25 Jakie substancje zanieczyszczają powietrze? OłówSadza Tlenek azotu Tlenek węgla...

26 Opracowano na podstawie materiałów Wydawnictwa Dialog – Edukacja ekologiczna inspiracje – pomysły – materiały

27 O Ł Ó W Jego emisja do atmosfery pochodzi z rur wydechowych. Związki ołowiu wymywane z dróg i poboczy trafiają do gleby i wody, a zatem do pożywienia. Jest łatwo wchłaniany przez układ oddechowy lub z zatrutą żywnością wędruje do krwi. Ołów i jego związki przyczyniają się do wielu schorzeń np. nadpobudliwości, trudności z zapamiętywaniem, nerwic.

28 S A D Z A Powstaje w wyniku niecałkowitego spalania związków zawierających węgiel. Jest przyczyną wielu schorzeń układu oddechowego.


Pobierz ppt "Zanieczyszczenie powietrza Porównywanie ułamków o różnych licznikach i mianownikach Anna Gadomska Szkoła Podstawowa Nr 79 Łódź"

Podobne prezentacje


Reklamy Google